pagead2.googlesyndica

banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

“TÜRKİYE YÜZYILINDA ŞEHRİMİZİ YEPYENİ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTURACAĞIZ”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak'a gelişinin 92'nci yıldönümü kentte etkinliklerle kutlandı.

Genel 26.08.2023, 10:41
“TÜRKİYE  YÜZYILINDA ŞEHRİMİZİ YEPYENİ BİR  GÖRÜNÜME KAVUŞTURACAĞIZ”

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, "Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şehrimizi teşriflerinin 92. yıl dönümü dolasıyla sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.
Cumhuriyetin ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan taş kömürü yatakları nedeniyle ilimiz ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiş, sanayi hayatının ayrılmaz bir gereksinimi olan kömürünü bağrımda taşıması nedeniyle diğer şehirler arasından sıyrılarak kendine özgü bir karakter oluşturmuştur.
Sizinde bildiği gibi Milli mücadele yıllarında ve sonrasında yurt gezilerine büyük önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk 26 Ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatı ile ilimizi şereflendirerek halkımızın büyük ilgisi ile karşılanmış bu ilgi ve heyecan dalgası tüm şehri sarmıştır.
26 Ağustos 1931 yılında şehrimize teşrif eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk maden ocaklarının işleyişini yerinde incelemek üzere Üzülme bölgesini ziyaret etmiştir.
Bu ziyaretin ardından havzanın mevcut yapısında değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından yabancıların  havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk şehrimize verdiği değeri şu söyleme ile ifade etmiştir;
"Zonguldak'ın derin toprakları altındaki serveti madeniye ne kadar kıymetliyse bizim nazarımızda Zonguldak'ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir"
Gazi'nin bu sözleri tarih sayfalarına bir onur belgesi olarak geçmiştir.
Emeğin, emekçinin ve enerjinin başkenti ilimizin omuzlarına yüklenen değişim ve gelişimin paydaşı olmak için Zonguldak'ımıza değer katan hizmetlerimize her geçen gün yenilerini de ekleyerek el birliği ve şehrimize örnek bir kent haline getirmeye gayret ediyoruz.
Görev süremiz boyunca ilk günkü heyecanımızı ve azmimizi kaybetmeden aksine daha da arttırarak şehrimizin ihtiyaçlarını belirledik ve Bibu doğrultuda çalıştık

Sosyal belediyecilikte ilkleri gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile çözüm odaklı hizmetlerimizin şehrimizin her noktasına ulaştığı yaşam kalitesi yüksek bir kent oluşturma gayretlerimizle beraber Kent estetiğini geliştirecek düzenlemeler yaparak Türkiye yüzyılında da şehrimizi  yepyeni bir görünüme kavuşturmaya devam edeceğiz.

İlimiz kömür ile var oldu hayat buldu ve şimdi enerji Kent olma yolunda Türkiye'ye güç vermeye hazır bir şehir haline gelmiştir. Artık şehrimizin Türkiye'nin enerji geleceğinde çok önemli bir rol oynayacağına yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimize ve ekmeğini alın teri ile kazanırken hayatlarını kaybeden maden şehitlerimizi en derin şükranlarımla ve rahmetle anıyor sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)