banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

Oy verme işlemi saat kaçta başlayacak?

Yarın Türkiye sandık başına gidiyor. Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00'de başlayacak ve 17.00'de sona erecek. 

Genel 13.05.2023, 12:35
Oy verme işlemi saat kaçta başlayacak?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için vatandaşlar yarın tüm yurtta oy kullanacak. Oy verme işlemi tüm yurtta saat 08.00'de başlayacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

NÜFUS CÜZDANI BULUNMAYAN SEÇMEN OY KULLANABİLECEK Mİ?
Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI BULUNMASI ŞART MI?
Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değil. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nın internet sitesinden de öğrenip oyunu kullanabilecek.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)