Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor...

Kdz. Ereğli Belediyesi çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Genel 04.12.2017, 15:05 04.12.2017, 15:05
Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor...

Kdz. Ereğli Belediyesi çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. 

"Yeni Kdz. Ereğli'ye Yeni Şantiye Kazandırdık"

Ereğli Belediyesi Fen İşleri, Su Kanalizasyon ve Ulaştırma Hizmetleri Müdürlüğünce kullanılan ve bünyesinde İtfaiye Müdürlüğünü de barındıran şehrin girişindeki Potbaşı Şantiyesi, Çocuk Oyun Dünyası yapılmak üzere yıkılırken, "Yeni Şantiye" Belen Sanayi Sitesi mevkiinde bulunan 13 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu.

Kazı ve dolgu yöntemi ile bin metreküp hafriyat, 3 bin metreküp taş duvar çalışması ile tamamen belediye imkânları ile yapılan, eğitim salonları, 4 ayrı ana yönetim binası, üretim atölyeleri, iş makinesi parkını da bünyesinde barındıran "Yeni Şantiye" gelecek 50 yıl planlanarak inşa edildi.

Ereğli Belediyesi son 3,5 yılda tarihinin en güçlü araç parkını kurdu. Kiralama yöntemi tarihe karıştı. Belediyenin öz kaynakları ile ve borçlanmadan araç parkına, 2015 yılında 31, 2016 yılında 26, 2017 yılında ise 10 olmak üzere toplamda 67 yeni araç kazandırıldı.

1.SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ KURULDU

Belen Sanayi Sitesi girişinde toplam bin 500 metrekarelik alan üzerine Atık Getirme Merkezi Merkezde atık pil, bitkisel atık yağ, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, ömrünü tamamlamış lastikler, ambalaj atıkları, hacimli atıklar, flüoresan lambalar ve diğer civa içeren atıklar, atık ilaçlar ve evlerden kaynaklanan tehlikeli atıkların toplanıyor. Atıkların kaynağından ayrı ayrı toplanması ve atık getirme merkezine getirilmesi için vatandaşlar söz konusu atıkları tesise ulaştırabilir ya da Alo Atık 333 15 53 numaralı hattan ulaşarak talepte bulunabilir.

YENİ TERMİNAL AÇILIŞA HAZIR

Yapımına 2013 yılı Haziran ayında başlanan, % 30'u bitmiş inşaat halinde devralınan terminalin yapım işini tamamlandı. Otobüs firmalarının ihalesi ve Terminal girişinin trafik açısından daha güvenli olması için sinyalizasyon çalışması tamamlandı. Çarşı merkezinde bilet satış noktalarının yapımı da son aşamaya geldi. Yeni terminal kısa süre içinde hizmete açılıyor.

KABASAKAL - DİĞER DERELERİN ISLAH ÇALIŞMASI

VE ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Şehirde ıslah edilmedikleri için sel felaketlerine neden olan dereler için DSİ işbirliği ile 5 ayrı derenin ıslahları gerçekleştirildi. Kavaklık Halkapınar, Kışla Sanayi, Köseağzı derelerinin ıslahları bizzat Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından gerçekleştirdi.

Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, 3,5 yılda toplam 125 km uzunluğundaki içme suyu ve Kanalizasyon hattını yeniledi. 31 Mahallenin 27'sinde içme suyu hatları % 100 oranında değişti. Bir başka deyişle 49bin abonenin 44 bini(% 88)'inin içme suyu hattı yenilendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Belediyenin 42 Milyon TL tutarındaki proje maliyetini karşılayacağı "İçme Suyu Arıtma Tesisi" nde test çalışmaları son aşamaya geldi. Test çalışmaları bittiğinde ilçede su verilmeye başlanacak ve ilçe memba kalitesinde suya kavuşacak.  Sadece bugün değil, gelecek 50 yıl ve 350 bin nüfus düşünülerek yapılan bu tesis, ilçenin hayatı, yaşamı ve geleceği.

Dağlar Mahallesi, Bölücek Mahallesi Çimenciler Sokak ve Hamzafakıhlı Mahallesi Karabacak Sokak 2015 yılında kanalizasyona kavuştu. 7 ayrı Terfi İstasyonu yapıldı.

İlçede yaşanan sel felaketleri sonrası gerekli tedbirler alındı. Çarşı merkezinin aşırı yağışlardan etkilenmemesi için biri çarşı merkezi diğeri ise Dikili yokuşu-Ali Molla Camii bölgesi olmak üzere 2 ayrı etap şeklinde yapılan çalışmalar kısa sürede sonuç verdi.

SEYİR TERASI TAMAMLANDI                       

Bağlık ve Sarıkokmaz Mahallesi sınırlarında yer alan 18 dönüm alan içinde bünyesinde, piknik masaları, yürüyüş yolu olan ve Kdz. Ereğli'nin kuşbakışı görüntüsüne sahip seyir terası inşa edildi. Alanda Çocuk Parkı ve Spor aletleri de yerleştirilecek.

ÇOCUK OYUN DÜNYASI HİZMETE GİRDİ

Belediye Fen İşleri, Su Kanalizasyon Ulaştırma Hizmetleri ve İtfaiye Müdürlüğünce kullanılan Şehrin girişindeki eski şantiye binaları yerine "ÇOCUK OYUN DÜNYASI" inşa edildi. Yaklaşık 22 dönüm alanda oyun ve oturma grupları monte edildi.

İTFAİYE İSTASYONLARI YENİLENDİ

İtfaiye İstasyonları yenilendi. Potbaşı'nda ihtiyaca cevap veremeyen İtfaiye hizmet binası yerine, Kışla Sanayi Sitesi girişine Merkez itfaiye istasyonu, Kepez Belen Sanayi Sitesi yanına ara istasyon kuruldu. Ayrıca İtfaiye teşkilatı, yeni itfaiye aracı, arama kurtarma botları ve diğer ekipmanların yanı sıra; Plaj Mevkii'nde bu yaz sezonu kullanımına başlanan Jet ski alarak daha da güçlendirildi.

ELMATEPE'YE ÜST GEÇİT VE KAPALI YÜZME HAVUZU KAZANDIRILIYOR

Elmatepe bölgesinde 40 metre genişliğinde akıcı bir trafiği olan bu yolda üst geçit yapmak için meclis toplantısında düşük faizli, uzun vadeli belediye bütçesi de zorlamayacak şekilde bir borçlanma istenildi ancak mecliste hayır çıktı. Uysal; "Ama bizler her iki tarafında asansörü de bulunan yaşlılarımızın da, engellilerimizin de kolaylıkla kullanabileceği ilçemize yakışır bir üst geçidi yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Kapalı Yarı olimpik yüzme havuzu yapım içinde ihaleye çıkıyoruz." dedi.

ÖMER HALİSDEMİR BULVARI TAMAMLANDI

2016 yılı başında kazma vurulan İlçenin vizyon projesi, "Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı'nda elektrik hatları yer altına alındı. Bulvar üzerinde, orta refüjde daraltma, şeritleri ayıran korkuluk sisteminin yanı sıra trafiğin 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritten akması sağlandı. 2 taraflı birer şerit kısmı park alanlarını da bünyesinde barındıran Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı yaya yolları, yeni duraklar, selvi ve oya ağaçları ile ilçeye çok yakıştı.

SAKİNDERE'DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Sakindere de alt yapı çalışmaları sürüyor. 280 metrelik ıslah yapılacak proje kapsamında, duvar yükseklikleri 5'er ve 3'er metre, dere kenarında 6 metre gezi yolu, 7 metrelik araç yolu, sağlı -sollu yaya kaldırımları ve yeşil alanlar ile birlikte bu bölgede parklar ve piknik alanları oluşturulacak.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA YER TAHSİSLERİ

İlçe Muhtarlar Derneğine Belediye Meclisinin de olurları ile yer tahsisinde bulunuldu. 31 Mahalle Muhtarının her birine çalışma olanağı sağlanırken bilgisayarları da temin edildi. Dernek bünyesinde köy muhtarları içinde alan oluşturuldu. Ayrıca Kızılay'a da yer tahsisinde bulunuldu. Belediye Şehit Aileleri Derneği ve LÖSEV'e de yer tahsisi yapmak için Spor Parkı bölgesinde yer tespiti de yaptı.

SPOR PARKI 7'DEN 70'E HERKESİN YENİ BULUŞMA ADRESİ OLDU

Erdemir Ofis Yolu üzerindeki 4 dönüm alan üzerinde yaklaşık 2 milyon TL maliyetle yapılan Spor Parkı, bünyesinde;  mini golf platformu, mini futbol alanı, sentetik buz pisti, tırmanma, kay-kay alanı, koşu ve yürüyüş parkurunun yanı sıra büfe, WC, Bebek bakım odası ve oturma alanları bulunduruyor. Spor Parkı;  kısa sürede toplumun her kesiminin, ailelerin buluşma noktası oldu.

ATATÜRK ANITI VE İNÖNÜ PARKI YENİLENDİ

İlçe resmi törenleri dahil bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan ve 1989 yılında dönemin Belediye Başkanı merhum Ruhi Cöbekoğlu tarafından yaptırılan Atatürk anıtı 28 yıl sonra yenilendi. Bölgede rölyefler ile anıt ve zemin taşları değiştirildi, ışıklandırma sistemiyle Atatürk Anıtı daha modern bir hale kavuşturuldu.

Anıt ve çevresindeki yenileme ve düzenleme çalışmaları kapsamında 2. Etap çalışmalar ise İnönü parkında tamamlanmak üzere. İnönü Parkında tarihi Çınar ağaçları  nefes aldı ve Park zemin yenileme, aydınlatma ve devam eden yeşil alan çalışması ile daha modern bir görünüme kavuştu.

İLÇEYE YENİ SOSYAL TESİSLER KAZANDIRILDI

Kdz. Ereğli Belediyesi sahil şeridinde Çilek Kafe, Bozhane Kafe ve Sahil Cafe adıyla 3 ayrı sosyal tesisi bünyesine kattı. Yeni istihdamla birlikte uygun fiyatlarla hizmet sunan tesisler, halkın tercih ettiği mekânlar haline geldi.

ÇÖPLÜK ALANI REABİLİTE EDİLECEK..

İhalesi yapılan ve proje çalışmalarına başlanan Kırmacı çöplüğü rehabilitasyonu ile yılların sorununu çözülüyor. Proje kapsamında çöplük alanı yeşil alana dönüştürülecek..

GÖKME KÖPRÜSÜ ARTIK DAHA GÜVENLİ

Balı Mahallesi ve Ereğli –Kandilli yolu güzergâhı üzerinde yer alan ve kazalar ile gündeme gelen Gökme Köprüsü, eskisi yıkılarak yeniden yapıldı. Yeni Gökme Köprüsünde trafiğin çift şeritten akması sağlandı.

KÖSEAĞZI YOLU  AÇILDI

1 kilometre uzunluğundaki Köseağzı yolunda alt yapı, yol genişletme ve asfalt çalışması yapılarak  Köseağzı yolu,  Kandilli'ye ulaşımda alternatif değil tercih edilen güzergâh haline getirildi. Ereğli –Kandilli yolu 5 kilometre kısaldı.

YOLLAR ARTIK DAHA GÜVENLİ

Mahallelerde tehlike arz eden yollara, Karayolları standartlarında oto korkuluk yapılarak yollar daha güvenli hale getirildi. 2015 yılında 7.5 km, 2016 yılında ise 4.5 km olmak üzere toplamda 12 kilometre uzunluğunda oto korkuluk montajı yapıldı.

UZUN MEHMET ANITI YENİLENDİ..

İlçenin Kestaneci Mahallesinde bulunan Uzun Mehmet Anıtı "Uzun Mehmet" in adına yakışır bir şekilde yenilendi. Mevcut 300 metrekarelik alan üzerinde bulunan su deposu da yer altına alınarak 1000 metrekareye çıkarılarak yeniden düzenlendi.

KIRMANLI SU DEPOSU GELECEK 50 YIL PLANLANARAK YAPILDI

DSİ tarafından Kızılcapınar İçme Suyu projesi kapsamında toplam kapasitesi 1500 metreküp olan depolar yıkılarak yerine 3000 metreküp kapasiteli depo yapıldı. Bu depo hem kapasitesinin arttırılması hem de teknoloji bakımından SCADA sistemi ile kontrol edileceğinden oldukça modern bir depodur. İlçenin 3 bölgesini de besleyecek olan bu depo kapasite olarak gelecek 50 yıl planlanarak yapıldı. Ayrıca proje kapsamında ilçenin muhtelif mahallelerinde kapasiteleri 300 metreküp ile 3000 metreküp arasında değişen 7 adet depo yapıldı.

KENT MÜZESİ AÇILDI

İlçede Kent Müzesi açıldı. İlçenin tarihi ve yöresel eşyaları ile donatılan Kent Müzesini 3,5 yılda 6.500 kişi gezdi.

KAYMAKAMLIK BİNASI VE PAZARYERİ

Kent Meydanı projesine başlanılabilmesi için Kaymakamlık ve Terminalin taşınması gerekiyor ve bu bağlamada Belediyemiz eski Gelirler Müdürlüğü binası ilçe kaymakamlığına hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde Kaymakamlığın bu binaya taşınması için gerekenleri tamamlandı. Kısa süre içinde asansörü ihalesine çıkılacak.

Pazaryerinin yerinde rehabilitasyonu kapsamında daha önce ihtiyaç duyulan WC'ler, Bay-Bayan mescitleri ve bebek bakım odalarının tamamlanmasının ardından 2. Etap çalışmalarda da sona gelindi. Çatı ve zemin değişimi çalışmalarının plan çerçevesinde devam ediyor.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:42
Güneş 05:29
Öğle 12:54
İkindi 16:50
Akşam 20:09
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29