1988 Yılında Dünya’ya Gelen Berna Yan Zonguldak Gökçebey Örmeci Köylü Bir Ev Hanımı Annenin ve Polis Memuru Bir Babanın Tek Kızı ve Tek Evladıdır. Babasının Polis Memuru Olmasından Dolayı İlkokula Mardin Sakarya İlkokulunda Başladı. Babasının Polis Olması Hayatında Erken Dönemden İtibaren Belirleyici Bir Faktör Oldu.

 Ortaokulu ve Liseyi İstanbul’ da Okudu.
İstanbul’da Ortaokul ve Lise Eğitimini Almıştır. Eğitimine İstanbul’da Devam Etmesi Kişisel, Akademik ve Sosyal Gelişimine Katkı ’Da Bulunmuştur. Ayrıca; Zonguldak, Mardin ve İstanbul Arasındaki Kültürel ve Yaşamsal Farklılıklar Kimliği Üzerinde Etkilerini’ De Göz Önünde Bulundurmak Önemlidir.
 Lise Bittikten Sonra İstanbul / Avcılar’da Bulunan Bir Yayınevinde İlk Meslek Hayatına Atıldı.
 Üniversite Hayatına Başlamadan Önce Bir Yayınevinde Çalışması, Kariyeri’ Ne Erken Başlama ve Farklı Deneyimler Kazanma İsteğiyle İlgiliydi. Yayınevi’nde Çalışmak, İletişim Becerilerini Geliştirmek Yazılı İfade Yeteneğini Artırmak ve Yayıncılık Dünyasını Keşfetmek İstemesindendir.
 Yayınevindeki Çalışma Hayatını 2007 Yılında Bir Kenara Bırakarak İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksekokulunu Kazanmıştır.
Grafik Tasarım Bölümünü Kazanması, Kariyer Yoluculuğunda Önemli Bir Adım Olmuş; Grafik Tasarım, Yaratıcılığın ve Teknik Becerilerin Birleştiği Bu Alanda Eğitim Alarak Mesleki Becerilerini Artırmıştır.
 Meslek Yüksek Okuluyla Yetinmemiş İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine 2009 Yılında Kazanarak; Kariyerindeki Hırslı ve Başarı Odaklı Tutumunu Sergilemiş, Meslek Yüksek Okulu Eğitiminin Ardından Güzel Sanatlar Fakültesine Geçiş Yaparak; Daha Derinlemesine Sanatsal ve Akademik Deneyim Peşinde Olduğunu Bizlere Göstermiştir.
 Güzel Sanatlar Fakültesini Grafik Tasarım Bölümünü İkincilikle Bitirdi.
 Güzel Sanatlar Fakültesini İkincilikle Bitirmesi, Onun Yetenekleri ve Çalışma Azmi Hakkında Önemli Bir Göstergedir. Bu Başarı Sanatsal Yeteneklerini ve Akademik Başarısını Ön Plana Çıkarırken, Aynı Zamanda Disiplinli Bir Çalışma ve Kararlılıkla Nasıl Bu Kadar Başarılı Olduğunu Gösterir.
 Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Son Sınıfındayken Galatasaray TV’ De İşe Girdi...
 Galatasaray TV’ De İşe Girmesi, Kariyerinde Hızlı ve Dikkat Çekici Bir Adım Oldu. Bu Deneyim, Berna Yan’ ın Üniversite Eğitimini Tamamlarken Aynı Zamanda Profesyonel Bir Ortamda Çalışma Fırsatı Bulmasını Sağlamış, Medya ve İletişim Sektörüne Olan İlgisini ve Becerisini Arttırmıştır.
 Galatasaray TV’den Ayrılarak 2013 Yılında Kendi Ajansını Kurdu…
 Kanaldaki İşinden Ayrılarak Kendi Ajansını Kurmuş, Liderlik ve Girişimcilik Ruhunu ve Kendi Yolunu Çizme İsteği, Özgürlük ve Yaratıcılık Açısından Büyük Bir Adım Olmuş ve Kariyerinde Bağımsız Bir Yol İzleme Kararlılığında Bulunmuştur.
Reklam Ajansının Yanında Akademik Kariyer İsteyen Berna YAN 2013 Yılında Ayrıca İstanbul Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarımı Bölümüne Başlamış ve 2017 Yılında Kurumsal Mekânda Görsel Okunaklılık Başlıklı Tezi Yazarak Başarıyla Yüksek Lisansını Tamamlamıştır.
 Berna YAN’ ın 2013 Yılından Bu Yana İstanbul / Bahçeşehir Bölgesinde Birçok Alanda Hizmet Eden Firmalara 360° Reklam Hizmeti Veren Bahçeşehir Tasarım Adında Bir Reklam Ajansı Vardır.

Editör: Burak Can