Fener Lisesi Bugün (13.05.2024) bir araya gelen Fener Lisesi Mezunları, öğretmenleri, idareci ve okul aile birliği temsilcisi okulun geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi için ihtiyaç duyulan vakıf çalışmalarına başladı.

İşte Batı Karadeniz'in incisi İşte Batı Karadeniz'in incisi

Eylül 1969 tarihinde 14 derslikli ana binada Ortaokul olarak hizmete başlayan Fener Lisesi 1970-1971 Öğretim yılında ek bina ile lise eklentisiyle hizmete girmiş ve 1992-1993 öğretim yılına kadar Ortaokul ve Lise bir arada hizmet vermiştir. 1992-1993- öğretim yılında Ortaokul ayrı bir binaya taşınmış ve 1993-1994 Öğretim yılında itibaren  lise olarak eğitim öğretimi sürdürmektedir. Fener Lisesi kentin kimliğiyle bütünleşen yapısı ve on binlerce mezunu ile Zonguldak için fener olmaya, aydınlatmaya devam etmektedir.
Fener Lisesinin; binlerce mezunuyla yeniden kaynaşabileceği bir zemin arayışı, eğitim öğretim alanındaki tüm paydaşlarını- velisinden öğretmenine herkesi- içine alabilecek yeni bir yapılanmaya duyulan ihtiyacın artması, Fener Lisesi Vakfının kurulmasını bizim için zorunlu hale getirmiştir. Fenere Lisesi için sorumluluk almaya, adım atmaya niyetli ve hevesli yolu Fener Lisesinden geçmiş, hayatına Fener Lisesinin dokunduğu herkesi bu süreçte desteğe çağırıyoruz. Vakfın kuruluş sürecinde koyabileceğimiz tek bir tuğla bile çok anlamlı ve özeldir. Daha iyi bir Fener Lisesi ve daha iyi bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Ercan Demir