Gazeteci Mustafa Uysal'ın o yazısı;

TCG Akın Gemisi kayıp 7 mürettebatı arama çalışmalarına katıldı TCG Akın Gemisi kayıp 7 mürettebatı arama çalışmalarına katıldı

“Büyük Başkan” tezahüratları alan Yusuf Ziya Odabaş’ın Profesyonel Sendikacılıktaki başarısı;

ERDEMİRİ BIRAKIP TTK’YA GEÇİYORLAR!

Erdemir’e personel olarak işbaşı yapıp, sonrasında TTK kurasında isimleri çıkan çalışanlar, Düşük ücret gerekçesiyle Erdemir’den istifa edip TTK ‘ya işbaşı yapıyorlar.

Önceleri maaşı yüksek olduğu İçin TTK veya diğer kurumlardaki işlerini bırakıp Erdemir’e işbaşı yapılırken, bugün TTK kurasında ismi çıkıp, Erdemir’de personel olarak çalışanların istifa ederek TTK ’ya işbaşı yapması Erdemir İşçisinin durumunu net şekilde ortaya koyuyor!

Erdemir’e aday işçi olarak başlayan bir personel ilk yıl F olarak asgari ücret + ikramiye, 2-3-4. Yıllar Asgari ücretin %50 fazlası+ ikramiye, 5. Yıl Asgari Ücretin %90 fazlası + ikramiye, 6.yıl B personelinin %20 düşük maaşı + ikramiye, 7. Yılda ise B’nin 6 derecesi ile maaş alabiliyor.

Erdemir’de işe başlayan bir işçi 7 yıl sonra B‘nin 6 sına denk gelen yaklaşık 23-25 bin TL civarı maaş alabiliyor.

TTK ’da ise kura ile seçilen ve işbaşı yapan bir personel işbaşı yaptığı ilk ay ikramiye dahil yaklaşık 50 bin TL maaş alacak!

Önceleri Erdemir’e işe girenler 2 yıl C olarak çalışırken asgari ücretin %90 fazlası + ikramiye alıp 2. Yıl sonumda B personeli olup, bulundukları unvanların alt derecesinden başlıyorlardı.

Öncelere Asgari Ücretin 4-5 katı maaş alan Erdemir işçisi şimdilerde ortalama asgari ücretin 2-2,5 katı ancak maaş alabiliyor. ERDEMİR’de 18 dereceli bir B personeli vergiye girdiği bu aylarda ancak 23-25 bin TL maaş alabiliyor. Ağır sanayi İşçisinin maaşı artık Hizmetli olarak çalışan Devlet Memuru maaşının bile altında kaldı.

Önceleri İskenderun Demir Çelik işçisinden yaklaşık %90 fazla alan Erdemir İşçisinin maaşı bugünlerde İskenderun Demir çelik işçisinden %10 fazla!

Yani Erdemir OYAK’a geçtiğinden beri Şube Başkanlığından Genel Başkan Yardımcılığına uzanan Yusuf Ziya Odabaş’ın başarı serüvenini en iyi bu rakamlar anlatıyor!

Erdemir’de % 35 maaş indirimindeki işveren yanlısı tavırlarıyla, Erdemir çalışanı İçin önemli yer tutan Erdemir Vakfının çöküşündeki tavırlarıyla, sonralarda yapılan Toplu İş Sözleşmelerindeki Erdemir İşçisinin kayıplarıyla, EYT’den emekli olanlara söylediği G.tü başı oynuyor” söylemleriyle ve işçiden çok işveren lehine eylem ve söylemleriyle, İhbar ve teşvik alamayan sendikalı işçilerle hatırlanacak Odabaş’ın Erdemir çalışanlarının bugünkü durumunda payı çok yüksek desem umarım bana alınmaz.

Şehirde ağabey olmak için, önce Erdemir’deki Üyelerine ağabeylik yapmak gerekmez mi?

Her ay düzenli bir günlük yevmiye bürüt ücretlerini aidat olarak aldıkları üyelerine bu kayıpları yaşatanlar, şehre ağabeylik yaparak kazandıracaklar öyle mi?

Bence LAFÜGÜZAF!

Çünkü gerçekler ortada!

TTK’dan istifa edip, Erdemir’e koşa koşa işe başlamaya gelen çalışandan, Erdemir’den istifa edip TTK ‘ya işe girmek için koşa koşa giden çalışanlara…

Erdemir işçisinin eskiye göre şu anki acınası durum ortada!

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz usta!

Vesselam,

Selam ve dua ile…"