banner51

banner5

banner52

Yargıtay Başkanı Akarca'dan "Karadeniz Gazı Projesi" değerlendirmesi: "Türkiye'ye lig atlatacak bir proje"

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Karadeniz Gazı Projesi" ile ilgili, "Milletimiz adına devletimiz adına çok büyük bir kazanım. Gerçekten de Türkiye'ye lig atlatacak bir proje. Onun için bu milletin, devletimizin projesi. Bununla hepimiz gurur duyuyoruz" dedi.

Ekonomi 18.11.2022, 20:19
Yargıtay Başkanı Akarca'dan "Karadeniz Gazı Projesi" değerlendirmesi: "Türkiye'ye lig atlatacak bir proje"

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde çalışmaları devam eden Karadeniz Gazı İşleme Tesisi'ni ve Filyos Limanı'nı gezdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve TPAO Genel Melih Han Bilgin, heyete çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Heyet seyir terasındaki sunumun ardından saha gezisi gerçekleştirdi. 
Filyos açıklarından karaya çıkacak olan gazın limandaki işleme tesisi inşaatını gezen heyet ardından gemiyle limana getirilen ve gazın borularla bağlantısını sağlayacak olan manifold tesisatı hakkında bilgiler aldı. 

"Milletimiz için ekonomik anlamda büyük bir kazanım olacak" 
Saha gezisi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2023 yılının ilk aylarında milletle buluşacak olan gazın karaya çıkarılacağı bölgeye geldiklerini söyledi. Yargıtay Başkanı Akarca, projenin Türkiye'ye lig atlatacağının altını çizdi. Karadeniz Gazı Projesi'nde büyük bir emekle çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Akarca, "Bugün ülkemizin ve milletimizin gurur kaynağı olan Türkiye Yüzyılı'nın en önemli projelerinden doğalgazın çıkarıldığı yere geldik. Filyos Limanı'na geldik. Enerji Bakanımız, TPAO Genel Müdürümüz ve yetkililer bize gerekli açıklama ve sunumları yaptılar. Büyük bir memnuniyetle gördük ki gazın çıkarılmasına çok yakın noktadayız. İnşallah 2023 yılının ilk aylarında bakanımızın da ifade ettiği üzere milletimiz bu gazla buluşacak. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Enerji Bakanımıza, TPAO Genel Müdürümüze emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Milletimiz adına devletimiz adına çok büyük bir kazanım. Gerçekten de Türkiye'ye lig atlatacak bir proje. Onun için bu milletin, devletimizin projesi. Bununla hepimiz gurur duyuyoruz. Bunu bir kez daha bunu yakından müşahede ettik. 24 saat esasında üç vardiya olarak burada büyük emekle özveriyle işçisinden mühendisine kadar genel müdürüne kadar herkes işinin başında. Çok büyük bir özveriyle bunu yetiştirmeye çalışıyorlar. Milletimiz için ekonomik anlamda çok büyük bir kazanım olacaktır. Başta bizi burada misafir eden ve gerekli açıklamaları yapan Enerji Bakanımıza ve TPAO Genel Müdürümüze tekrar teşekkür ediyorum" dedi. 

"Ekonomik bakımdan bizim cari açığımızın azalmasına büyük katkı sağlayacaktır" 
Danıştay Başkanı Zeki Yiğit 2020 yılının ortalarında Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen gazın karaya çıkartılacağı noktada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin tarafından bilgilendirildiklerini anlattı. Yiğit, yapılacak çalışmalarla yeni müjdeli haberler verileceğini ümit ettiğini ve beklediğini belirterek şöyle dedi: 
"Bugün burada Filyos'ta Enerji Bakanımızın davetiyle bulunuyoruz. 2020 yılı ortalarında Batı Karadeniz Bölgesi'nde Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen gazın karaya çıkacağı noktada bizleri bilgilendirdiler. Teknik bilgilerle desteklediler. Karaya çıkış noktasındaki tesisin geldiği aşamayı doğalgaz işleme tesisinin geldiği aşamayı bizlere sahayı gösterdiler. Oradaki çalışmaları gerçekten büyük gururla müşahede ettik. 2020 yılının Temmuz ayıydı sanıyorum, ilk müjdenin verildiği o tarihten bu yana çok kısa sürede bu gazın karaya çıkmasında ve karadaki işleme tesislerinin son aşamaya gelmesinde emeği geçen işçisinden, mühendisine kadar en üst düzey yöneticisine kadar Bakanımıza kadar olan kademede görev yapan bütün görevlilerimize özellikle çok teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde de yine tecrübeli teknik personeliyle ve sondaj gemileriyle yapacakları çalışmalar sonucunda milletimize yeni müjdeli haberler vereceklerini ümit ediyorum, bekliyorum. Bu proje hakikaten büyük bir proje. Sadece gazın halkımıza daha ucuz imkanlarla sunulmasının yanında ülkemize ve teknik personelimize, mühendislerimize kazandırdığı know-how teknik bilgi de önemli. Yine açık kaynaklardan bildiğimiz ülkemizin petrol ve doğalgazda yabancı kaynağa bağlıyız. Yüzde yüze yakın bir oranda. İnşallah bu gazın karaya çıkmasıyla beraber bu bağımlılık biraz daha azalacak. Ekonomik bakımdan da bizim cari açığımızın azalmasına büyük katkı sağlayacaktır. İnşallah ileride duyacağımız müjdeli haberlerle daha da ekonomiye yansımaları olumlu yönde olacaktır. Ben tekrar bu projede görev alan bütün çalışanlarımıza, en alt kademeden en üst seviyedeki yöneticilerimize kadar hepsine ayrı ayrı milletimiz adına teşekkür ediyorum. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun." 

"Projeyi tamamlanmadan sahada gördük, şahidi olduk" 
Sayıştay Başkanı Metin Yener, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan güzel haberler duyma ümidinde olduğunu ifade ederek, "Ülkemizin bu büyük gurur projelerinden doğalgaz projesinin aktarımının yapılacağı Filyos Limanı'nda Kanuni Sondaj Gemimizin önünde bize bu imkanı verdiği için öncelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bir projeyi tamamlanmadan sahasında görmenin ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha şahidi olduk. Projeler bittikten sonra perde arkasında mutfakta çalışan emeği bazen görmezden geliyoruz. Bugün bu mutfaktaki emeği bizzat gördük. Bu büyük projeyi ülkemize kazandırmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza, ekibine, şantiyelerimizde çalışan mühendislerimizden işçilerimize kadar herkese tekrar teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızdan da güzel haber duyma ümidiyle hepinize teşekkür ediyorum" dedi. 

"Ülkemizi Süper Lig'e çıkartan projeyi ziyaret etmenin fırsatını yaşadık" 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, “Ülkemize enerji ve teknoloji konusunda Süper Lig'e çıkartan böyle bir projeyi ziyaret etmenin fırsatını ve onuru yaşıyorum. Ülkemize bu projeyi kazandıran başta Cumhurbaşkanımız ve en alt düzeydeki işçiye kadar hepsinin eline emeklerine sağlık. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. İnşallah yeni projeleri bekliyoruz bakanımızdan" diye konuştu. 

"Türkiye Yüzyılı'nın çok sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösteren proje" 
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel de açıklamalarında yerin derinliklerindeki doğalgazın 84 milyonun refahına yansıyacağının altını çizdi. Türkiye Yüzyılı'nın çok sağlam temeller üzerinde yükseldiğini ve en önemli proje olduğunu da hatırlatan Şenel şöyle dedi: 
"Bugün burada ülkemizin gurur kaynağı mega projelerden birinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Burada başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olmak TPAO Genel Müdürümüz ve burada çalışan yöneticilerimize saygılarımı sunuyorum. Binlerce yıl denizin binlerce metre altında yatan kaynağı bugün insanlarımızın, vatandaşlarımızın refahına, huzuruna katkı sağlayan bir projeyi başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm çalışanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bu ülkemiz açısından çok önemli proje. Bu Filyos'la buluşacak olan yerin derinliklerindeki doğalgaz 84 milyonun doğrudan refahına yansıyacak bir proje. Türkiye Yüzyılı'nın çok sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösteren ve en önemli proje. Ülkemizin en temel ekonomik sorunlu alanlarından birisi enerji bağımlılığımız. Bu bağımlılık noktasında bu proje bir çare olacak. Önemli bir sonuç doğuracak. Ayrıca bu projeye sadece bir enerji projesi olarak görmek de mümkün değil. Çünkü bu proje çok disiplinli bir proje. Bakanımız ve genel müdürümüzden edindiğimiz bilgilerle burada know-how da ediniyoruz. Burada biz ciddi bir kapasite oluşturuyoruz. Ülkemiz adına ne kadar gurur duysak azdır. Her bir vatandaşımızın bundan mutlu olması gerektiği kanaatindeyim. Zira burada hem karadaki çalışmalar hem deniz derinliklerindeki çalışmalar ülkemiz açısından çok önemli bir tecrübe ve birikimi sağlıyor. Bu daha önümüzdeki yıllarda daha büyük projelerin habercisi olduğunu düşünüyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olsun. Bugünkü buradaki yatırım Türkiye'nin son yıllarda yaptığı en önemli projelerden bir tanesi. Bu bir vizyon işi. Ufkun ötesini görmekle ilgili bir proje. Ufku görenler için yeterli bir proje olduğunu düşünmüyorum. Sahada baktığınızda çok bir şey görmüyoruz. Yerin altında çok ciddi, teknik, mühendislik çalışması var. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum." 
Ziyaretin anısına heyet Kanuni Sondaj Gemisi'nin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Heyete günün anısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından maket gemi hediye edildi. 

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Amed Sportif Faaliyetler 15 30
2. Şanlıurfaspor 15 30
3. Esenler Erokspor 15 29
4. Çorum FK 14 26
5. Kuzey Marmara Arnavutköy Bld. Gençlikspor 15 24
6. Ankaraspor 15 24
7. Anagold 24Erzincanspor 15 23
8. Düzce Cam Düzcespor 14 22
9. Batman Petrolspor 15 22
10. Hes İlaç Afyonspor 15 22
11. Somaspor 15 21
12. Menemen FK 15 21
13. Tarsus İdman Yurdu 16 18
14. Isparta 32 Spor 15 17
15. Eşin Group Nazilli Belediyespor 16 17
16. Bursaspor 15 15
17. İnegölspor 15 13
18. Bayburt Özel İdarespor 16 8
19. Sivas Belediyespor 15 7
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4