banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

Pandemide kesilen cezalar iade edilecek mi?

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için ödenen idari para cezalarının geri ödenmeyeceğine ilişkin madde iptal edildi.

Ekonomi 24.05.2023, 11:05
Pandemide kesilen cezalar iade edilecek mi?

İzmir 4. İdare Mahkemesi, pandemi döneminde bir kişiye uygulanan idari para cezasının, ödenmiş cezaların iade edilmeyeceğine ilişkin hükmün Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına vararak, iptali için AYM'ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, belirtilen kanunda yer alan "tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez" hükmünü iptal etti.
Kararda, şunlar kaydedildi:

"Bu itibarla kuralla Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla 11 Mart 2020 tarihinden itibaren bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar verilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçileceği ve bu maddenin yürürlük tarihinden önce işlenen söz konusu kabahatler için idari para cezası verilemeyeceği öngörülmüşken tahsil edilmiş olan idari para cezalarının ise iade edilmeyeceğinin öngörülmesi suretiyle idari para cezalarının muhatapları arasında oluşturulan farklı muamelenin nesnel, makul bir temel dayanmadığı sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla kuralın mülkiyet hakkı bağlamında eşitlik ilkesine aykırılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle kural, Anayasa'nın 10 ve 35'inci maddelerine aykırıdır, iptali gerekir."

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)