banner51

banner5

banner52

Meslek liseleri yıl sonunda 1 milyon lira ciro elde etmeyi hedefliyor

Karabük’te meslek ve teknik liseler fabrika gibi çalışarak 2022 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 900 bin lira ciro elde ederken yıl sonunda ise 1 milyon liraya ulaşmayı hedefliyor.

Eğitim 05.11.2022, 12:36
Meslek liseleri yıl sonunda 1 milyon lira ciro elde etmeyi hedefliyor

Karabük’te bulunan meslek liseleri öğrencileri Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Metal Teknolojileri, Elektrik ve Elektronik, Kimya ve Motorlu Araçlar Teknolojileri bölümlerinde üretime devam ediyor.
Atölyelerde uygulamalı olarak eğitim alan 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri hem okulların hem de kamu kurumlarının taleplerine göre çalışmalar yapıyor.
Atölyelerde yürütülen çalışmalarla 2022 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 900 bin lira gelir elde eden meslek liseleri yıl sonuna kadar 1 milyon lira ciro elde etmeyi hedefliyor.
İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Metal Teknolojileri Alan Şefi Gürbüz Özkan, “Burada 3 yıldan beri alan şefiyim. Bu dönem içerisinde birkaç tane döner sermaye işi aldım. Bu döner sermaye işiyle hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de okulumuz belli miktarda gelir sağladı” dedi.
Okula yoğun bir şekilde iş talebi olduğunu belirten Gürbüz, “Bunları karşılamaya çalışıyoruz. Özellikle mobilya bölümüyle bir sürü iş yaptık. Bu işler Karabük’te bulunan okullarımıza dağıtımıyla ilgili ortak çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş ise, meslek liselerinin kara gün dostu olduğunu ve fabrika gibi çalıştığını söyledi.
Projelerle okullara kazandırılan makineler ile ilgili bilgi veren Akbaş, “Meslek liselerimiz hem öğretmeni hem de öğrencisiyle beraber çocuklarımızı hayata hazırlamaya devam ediyorlar. Öncelikle 2021 yılın da SOGEP çerçevesinde yapmış olduğumuz projelerde meslek liselerimize 4 milyon 550 liralık makineler kazandırdık. Bu makineler CNC tezgahları, boru bükme makineleri v smilaterler olmak üzere çeşitli makineleri hem Safranbolu’daki hem de Karabük’teki okullarımıza yerleştirmiş olduk” diye konuştu.
Akbaş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liselerine yönelik verdiği güçlü destekle okullardaki makinelerin teknoloji güncellemesini ve yenilemesini devam ettirdiğini ifade etti.
Okulların yaptığı çalışmalarla ilgili de konuşan Akbaş, “Bizler pandemi sürecinde hem dezenfektan hem maske, hem de temizlik malzemeleri konusunda okullarımız hem kendi okullarımızın imkanlarını, ihtiyaçlarını temin ederken aynı zamanda farklı kurumlarında ihtiyaçlarını temin etmiş oldular. Bu çerçevede 2021 yılında 839 bin liralık ciro kaynağımız varken bu kaynağı 2022 yılında 1 milyon liraya ulaşacağını düşünüyoruz. 2023 yılında da inşallah bu miktarları artıracağız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (1)
CEM 1 ay önce
meslek liseleri tam zamanlı çalışsın hafta içi hatta hafta sonu cumartesi günüde dahil işçi gibi çalışsın staj adı altında gittikleri iş yerlerinin çalışanları ile aynı masai de tam zamanlı olarak çalıştırılsalarda ellerine verilen ssk kartları emekliliklerine başlangıç sayılmasın ve borçlanma hakkı bile verilmesin sonra meslek liselerinde ögrenci sayımız her geçen yıl azalıyor derler hakkı olanı vermezsen taban derslerini normal liselere göre daha aşagı sevide olan meslek ve ticaret liseleri boş kalmaya hatta kapanmaya ileri dönemlerdede kalifiye yetiştirilmiş iş gücü bulman imkansız olacak
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı