Kaymakçı, Birlikte mücadeleye çağırdı Kaymakçı, Birlikte mücadeleye çağırdı

Kıyıcak Mahallesi sakini Adem Akduman, sosyal medyada yaptığı açıklamada, taş ocağının faaliyetlerinin yasal sınırların ötesine geçtiğini ve doğaya ciddi zararlar verdiğini ifade etti. Akduman, "Bu Kıyıcak mahallesinde ki Kavak Deresi Sokak'taki taş ocağına kim dur diyecek? Burada kaçak alan dışına çıkılarak çalışma yapılıyor. Buradan Zonguldak Valiliğine, Kdz. Ereğli Kaymakamlığına, İl Özel İdaresine, Orman Müdürlüğüne, Taş Ocakları ve Maden Müdürlüklerine sesleniyorum. Bu kadar geniş bir alanın tahribine izin vermeyiniz," dedi.

Akduman, açıklamasında ayrıca vergi kaçakçılığı yapıldığına dair iddialarda bulundu ve yetkilileri göreve çağırdı. "Burada aynı zamanda vergi kaçakçılığı yapılıyor. Her şeyden önemlisi 10 km’lik bir alanın doğanın ölümüne neden olunuyor. 5000 kişinin yaşam hakkı, temiz hava, nefes hakkı ve gürültüden dolayı stres ile yaşıyorlar. Alaplı’yı saymıyorum. Bu nüfusun içine, burada sayın idarecilerimizi ve yetkililerimizi göreve davet ediyorum," ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM BEKLENİYOR”

Çevreye verilen zarar, gürültü kirliliği ve doğal yaşam alanlarının tahribatı gibi konular, taş ocaklarının bulunduğu bölgelerde yaşayan halkın en büyük şikayetleri arasında yer alırken vatandaş çözüm bekliyor. Yerel yönetimlerin ve ilgili kurumların bu tür şikayetleri dikkate alarak gerekli denetimleri yapması ve çevreyi koruma adına adımlar atması beklenirken, doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ve çevreye verilen zararın minimize edilmesi, hem yerel halkın yaşam kalitesini artıracak hem de uzun vadede doğanın korunmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi