31 Mart Genel İdareler Seçimlerinden sonra üçüncü kez koltuğa oturan Devrek Belediye Başkanı AK Partili Özcan Ulupınar, bir taraftan belediye hizmetlerini sürdürürken diğer taraftan eski Belediye Başkanı CHP’li Çetin Bozkurt’un borçlandırdığı belediye bütçesini düzeltmek için arayışlarını sürdürüyor. Özcan Ulupınar, göreve gelir gelmez belediyenin bütçesi ve yaşanan yolsuzluklarla ilgili müfettiş istemişti. Ulupınar ayrıca belediyeyi yaklaşık 250 milyon lira borçlandıran ve borç listesini belediye binasına asarak ifşa ettiği önceki dönem Belediye Başkanı Çetin Bozkurt hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Ulupınar, personel alımı konusunda belediyenin yıllık bütçesinden personel gideri yüzde 40’ı aşamaz (Oran yüzde 40'ı geçtiği için yeni personel alımı yapılamaz) maddesini ihlal ettiğinden dolayı Çetin Bozkurt’u şikayet edecek. Bu şikayetin önümüzdeki günlerde yapılacağı öğrenildi.  

 

“HER YERDEN IPHONE TELEFONLAR ÇIKIYOR”

Belediyeden kaçak su operasyonu Belediyeden kaçak su operasyonu

Özcan Ulupınar, geçen hafta Elmas TV’ye yaptığı özel açıklamasında ise şunları söylemişti: “Her yerden Iphone telefonlar çıkıyor. Bu paralar milletimizin verdiği vergilerden kesilen paralar. Biz burayı 140 personelle teslim ettik. Buranın personel sayısı 150’yi geçmemeli. Şuanda 250 personel var. Har ay 5 milyon bizim işçilerimize gidiyor. Bizim o parayla Devrek’e hizmet yapmamız lazım. Yapılan bu yüzde 80 zamla birlikte gelen para şuanda maaşları karşılamıyor. Fakat biz bu durumu çözeceğiz. Verdiğimiz sözleri tutacağız. 1 yılda Devrek’in çehresi değişecek. Sonraki yıllarda da sözünü verdiğimiz projelerin tamamını yapacağız. Müfettişte gelecek. Şuanda burada sistem tıkalı. Şuanda ödeme yapmıyoruz. 80 Milyon esnafa borç var. Ben buraya gelen esnaflara şunu söylüyorum.  Bu paralar bu halkın yararına harcandıysa bu borcu ödeyeceğim. Eğer bu paralar seçim için harcandıysa ki bir bölümü böyle biliyorum. Ben bu paraları ödemeyeceğim. Zaten gelen müfettişte bunları inceleyecek. Zaten ben bu haksız parayı ödersem bana zimmet çıkacak. Kamu zararından, görevi kötüye kullanmaktan hakkımda işlem yapılacak. O yüzden esnaflarımız ısrarcı olmasınlar. Sabretsinler ve beklesinler. Zaten şuan gelen parayla biz maaşı bile denkleştiremiyoruz.”

MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜNÜ AÇIĞA ALDI

Öte yandan Devrek Belediyesi İmar İnş.Turz. Sosyal Hizmetler San. ve Tic Ltd. Şirketi’nde çalışan iki personelin tahsilat yaptıkları makbuzun üst koçanına yüksek, alt koçanına düşük rakamlar yazarak zimmetlerine para geçirdikleri iddiasıyla tutuklanmış, soruşturma kapsamında Mali Hizmetler Müdürü Nafia Çakır da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Çakır, bir süre tutuklu kaldıktan sonra yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Durmuş Sevindik