"Sesli varken ses duymaya gerek yok" "Sesli varken ses duymaya gerek yok"

CHP Zonguldak il başkanı Devrim Dural depremzedeler hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“6 Şubat 2023'te yaşanan ve binlerce vatandaşımızın ölümüne yol açan deprem felaketinin yıl dönümü yaklaşırken 1 yıl içinde AKP'nin söz verip yerine getirmediği vaatleri hatırlatmak isteriz.İktidar 319 bin konut teslim etme sözü vermiştir.Ama hala çadırlarda, konteynerlerde yaşam savaşı veren yurttaşlarımızın umutlarıyla oynanmıştır.Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılında, yaralar halen kanıyor. Peki, geçen 1 yılda AKP neler söyledi, neler yaptı?
Cumhurbaşkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden sonra kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanacağı; TOKİ eliyle 200 bin konutun kentlerde, 70 bin konutun ise kırsal alanlarda inşa edileceği açıklandı. Genel seçimlere 1 ay kala Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı ve şu vaatlerde bulundu: “Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayatlarına döndürmek.       Daha sonra 872 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğu açıklandı. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, yerel seçim malzemesi olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek.
872 bin bağımsız bölüm olduğu düşünüldüğünde, yüzde 5’i bile bir yıl içinde yapılmadı.Üstelik bu konutlar depremzedelere bedava verilmeyecek. Parası alınacak. Bunların bedelleri ne kadar olacak?Mağdur insanlar bunları nasıl ödeyecekler?Sosyal devlet ilkesine neden uyulmamaktadır? İktidarı sorumlu,vicdanlı ve adaletli davranmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Seçkin Kırarslan