banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

METEOROLOJİ UYARDI

teoroloji Genel Müdürlüğü ülke genelinde sıcaklıkların Batı kesimlerden başlayarak azalacağını, kuzey iç ve batı bölgelerinde mevsim normallerinin altına ineceğini, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesinin beklendiğini bildirdi.

ÇEVRE 19.05.2023, 11:05
METEOROLOJİ UYARDI

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz (Gümüşhane ve Bayburt hariç), Doğu Anadolu’nun doğusu ile Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Ankara, Konya, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Yozgat, Çankırı, Hakkari çevreleri ile Antalya’nın iç, Isparta, Burdur ve Van'ın güney kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.


5 İL İÇİN TURUNCU, 16 İL İÇİN SARI KODLU UYARI
Meteorolojiden 5 il için turuncu kodlu toz taşınımı uyarısı yapılırken, 16 il için 'sarı' kodlu kuvvetli sağanak uyarısı yapıldı. 

MGM'den yapılan uyarıda, Ankara, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Hakkari, Kastamonu, 
Kırşehir, Konya, Mardin, Muş, Nevşehir, Siirt, Sivas, Van, Yozgat, Aksaray, Kırıkkale, Batman ve 
Şırnak'ta vatandaşların oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olması istendi. 

METEOROLOJİDEN TOZ TAŞINIMI UYARISI
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Mardin, Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Hakkari, Van, Bitlis ve Muş çevrelerinde gece saatlerinden itibaren Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı etkili oluyor.

Toz taşınımının Mardin'in doğusu, Siirt, Batman, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı öngörülüyor.

Bugün ve cumartesi de etkili olması beklenen toz taşınımı ile bölgede görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, kuvvetli güney yönlü rüzgar, ulaşımda aksamalar ve yağış alan yerlerde, çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)