banner51

banner50

banner53

banner58

banner5

banner52

banner59

Fındık üreticilerini umutlandıran haber!

Zonguldak'ta kış mevsiminin az yağışlı geçmesi, fındık üreticilerini telaşa düşünürken; üreticileri umutlandıran haber uzmanından geldi.

ÇEVRE 14.03.2023, 18:21
Fındık üreticilerini umutlandıran haber!

Ülke genelinde geçen seneye göre çok az kar ve yağmur yağması, bir çok çeşit tarım ürününü etkilerden; özellikle Karadeniz Bölgesinin gözde ürünü fındığın akibetinin ne olacağı merak konusu oldu. Fındık bahçelerinde dip temizliği ve gübreleme işlemlerine devam eden üreticilerin tek endişesi, havaların kurak gitmesi nedeniyle fındık ocaklarının yeterince kar ve yağmur suyu almaması.
Fındık ürünü ile ilgili 'alan yıl, veren yıl' olayının bilincinde olan üreticiler, geçen sene az olan fındığın bu sene de hava koşulları nedeniyle yine az olmasından endişe ediyor.
Uzmanından edinilen bilgiye göre; bölgenin beklenenden az yağış alması, fındık ürününde verimi ciddi anlamda etkilemeyecek. Köylerdeki fındık bahçelerinde yaptıkları incelemelerde de bunu gördüklerini ifade eden yetkililer, önümüzdeki bir ay içerisinde bu seneki verim ile ilgili daha net konuşulabileceğini ifade ettiler.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)