Tren ve kamyon çarpıştı: 1 kişi öldü Tren ve kamyon çarpıştı: 1 kişi öldü

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Yunan mitolojisine göre Herkül'ün cehennemin kapısını bekleyen üç başlı köpek Kerberos'u yakaladığı Cehennemağzı Mağaralarına 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde Ziyaretçi akını yaşandı. Cehennemağzı Mağaralarını 9 günlük kurban Bayram tatilinde 4700 kişi ziyaret etti.


Tarihi M.Ö. 2500'lü yıllara uzanan Ereğli ilçesindeki Cehennemağzı Mağaraları, yan yana sıralanmış üç mağaradan oluşuyor. Yunan mitolojisine göre Cehennemağzı Mağaraları, Herkül'ün Kral Eurystheus tarafından verilen on iki görevden sonuncu ve en güç olanı olan üç başlı Cehennem Köpeği Kerberus'u, hiçbir ölümlünün bir daha geriye dönemediği Ölüler Ülkes'nde (Hades) yakaladığı yer olarak biliniyor. Eurystheus'un Kerberus'u gördüğünde çok korkması üzerine, Herkül onu tekrar mağaradan ölüler ülkesine bırakıyor. İlk çağın en önemli iki kehanet merkezinden biri olarak bilinen mağara ayrıca Hristiyanlığın ilk yayıldığı dönemde, gizli ibadet yerleri olarak da kullanılmasıyla dikkat çekiyor. 
Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan,bölgenin tanıtımına büyük katkıda bulunan Cehennem ağzı mağaraları na dokuz günlük bayram tatilinde 4700 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.
Mağarayı gezenler, hayran kaldılar ce bol bol fotoğraf çektirdiler.

Whatsapp Image 2024 06 24 At 09.45.22 (1)Whatsapp Image 2024 06 24 At 09.45.22

Kaynak: Ercan Demir