Ak Parti 31 Mart yere seçimleri sonrası Zonguldak’ta bir çok beleidye kaybederken Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan bu başarısızlık karşısında adeta sağıra yatıyor. Türkiye Genelinde bir çok il başkanı Ak Parti’nin yeniden revizyona girmesi adına istifa ederken Ak Parti Zonguldak İl Başkan vekili Mustafa Çağlayan koltuğu bırakmamak adına çırpınıyor.  Ak Parti Zonguldak İl Başkanlığı için yapılacak temayül yoklaması için herkesten oy isteyen Çağlayan bazı kişilerden ise oyu kendisine verdiğine dair ses kaydı ve fotoğraf bile istediği iddia ediliyor. AK Parti Zonguldak İl Başkanlığı için yapılacak temayül yoklamasında, 180 partilinin oy kullanması beklenirken Çağlayan’ın kaç oy alacağı ise merak konusu.

MAL VARLIĞI HIZLA YÜKSELİYOR
Ak Parti Merkezi İlçe Başkanı olduğu dönemde yabancı bir şirketten hesabına 5000 Euro aldığı için merkez ilçe başkanlığına son verilen Çağlayan daha sonra İl Başkan vekili olarak geri gelmişti. İl Başkanı olduktan sonra engelli akrabasının üzerine “Benim sıfır arabaya bu kadar verecek param yok“ diyerek araba alan Çağlayan, daha sonra kendisine villa almıştı. Asgari ücretli olarak akrabasının medikal şirketinde sigortalı olarak çalışan birinin villa alması sorgulanırken bu seferde 2,5 Milyon değerinde bir araba alan Çağlayan’ın bugün il başkanlığı görevini bırakmak istememi manidar bulundu.

Yahya Çelik Zonguldak'ta... Yeni il başkanı kim olacak? Yahya Çelik Zonguldak'ta... Yeni il başkanı kim olacak?

ÇAĞLAYAN VERGİ Mİ KAÇIRIYOR?

Ak Parti İl Başkan Vekili Mustafa Çağlayan'ın, 4 katlı bahçeli bir villayı piyasa değerinin çok altında bir bedelle üzerine alması, vergi kaçırma iddialarını gündeme getirdi. Olayın detaylarına göre, villanın o günkü piyasa değeri 7-8 milyon TL olarak bilinirken, Çağlayan'ın tapuda gösterdiği bedel yalnızca 320 bin TL oldu. Bu durum, kamuoyunda büyük bir şaşkınlık ve tepki yarattı.

Ekonomik ve hukuki açıdan değerlendirildiğinde, gayrimenkul alım-satımlarında piyasa değerinin altında bir bedel gösterilmesi, vergi kaçırma suçlamalarını beraberinde getirdi. Vergi mevzuatına göre, gayrimenkulün gerçek değerinin altında bir bedelle tapuya tescil edilmesi, devletin vergi gelirlerinde kayba yol açtığı belirtilirken, bu tür işlemler, hem vergi kaçakçılığı hem de haksız kazanç sağlama açısından ciddi sonuçlar doğurduğu öğrenildi.

Vergi uzmanları, bu tür durumların Maliye Bakanlığı tarafından titizlikle incelenmesi gerektiğini belirtirken bugüne kadar Çağlayan’ın hiçbir denetimden geçmemesi tepkilere yol açıyor.

Kaynak: Haber Merkezi