Alaplı Çamlıbel Köyü'nde tekne ve yat üretimi amacıyla kurulmak istenen bir kooperatif, 2021 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olurunu almış, ancak bölge halkının itirazları sonucu bu olur iptal edilmişti. Projeye daha önce Zonguldak Valisi tarafından da "deniz kenarına kurulması gerektiği" yönünde eleştiriler gelmişti.

Yeniden gündeme gelen projeye Bakanlık tarafından tekrar ÇED oluru verilirken, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Orman Bakanlığı'nın, projenin çevresinde sulak alan ve içme suyu kaynaklarının bulunmadığı yönünde raporlar verdiği belirtildi. Ancak DSİ haritalarına göre proje alanının sel ve su taşkınlarına açık bir bölgede yer aldığı ve buna rağmen projede içme suyu kuyularına zarar vermeyeceğine dair ifadelerin bulunduğu kaydedildi.

ÇED raporunda ise projenin nehir yatağını daraltacağı ve içme suyu kaynaklarını tahrip edeceği ifade ediliyor. Bölge daha önce yaşanan sel felaketlerinin tekrarlanabileceği endişelerini taşıyor. Zonguldak İl Özel İdaresi'nin proje için yer tahsisi yaptığı ve 8 Mayıs'ta yapılacak olan İl Genel Meclisi toplantısında imar izinlerinin oylanacağı öğrenildi.

BAŞKAN ERDEM, ‘ŞEHRİMİZ ZONGULDAK’ SERGİSİNİ GEZDİ BAŞKAN ERDEM, ‘ŞEHRİMİZ ZONGULDAK’ SERGİSİNİ GEZDİ

Bu gelişmeler ışığında, Alaplı Çamlıbel Köyü Muhtarlığı ve çevre halkı, bölgedeki su havzaları, içme suları ve tarım alanlarının korunması için mücadelelerini sürdürüyor. İlgili kurumlara yapılan itirazlar sonucunda, İl Genel Meclisi toplantısından çıkacak karar doğrultusunda yeni bir yol haritası belirlenecek.

Kaynak: Ergin Özkul