Bu Emekliyi Sandığa Getirmek Akılcı Ve Stratejik Mi?

Türk-İş, Ocak Ayı 4 Kişilik Ailenin Sağlıklı, Dengeli Ve Yeterli Beslenmesi İçin Gerekli Gıda Harcamasının 15 Bin 48 Lira Olduğunu Açıkladı. Yoksulluk Sınırı İse 49 Bin 19 Tl.

Bu Rakamlar Paralelinde Ekonomistler, Ocak Ayı Tüketici Fiyat Endeksinin(Tüfe) Yüzde 6,5 Olmasını Öngörüyorlar. Yıllık Enflasyonun İse Yüzde 64,57…

Bu Açıdan Bakılınca Hem Fertlere Hem Ekonomistlere Göre Türkiye De Yükselen İki Şey Var. Faiz Ve Yoksulluk.

Dolayısıyla, Başta Emekliler Olmak Üzere Dar Gelirliler Hep Bir Ağızdan ‘Yarımız Açız, Yarımız Yoksul’ Diye Bağırıyorlar.

Haksız Da Değiller Hani!..

Türkiye De En Az Emekli Maaşı 10 Bin Lira. 10 Bin Lira Maaş Alan Emekli Sayısı İse 6 Milyon Civarında.

Bu Rakam Hem Yeni Asgari Ücret Olan 17 Bin 2 Tl, Hem De Yeni Açıklanan Açlık Sınırı 15 Bin 48 Lira Altında.

Türkiye De En Fazla Artan İki Şey Faiz Ve Yoksulluk Açısından Bakalım Olaya.

2003’te En Düşük İşçi Emekli Maaşının Asgari Ücrete Oranı 1.47 İdi. Yani, İşçi Emeklisi, Asgari Ücretten Yüzde 47 Fazla Maaş Alıyordu.

2024’te İşçi Emeklisi Asgari Ücretten Yüzde 39 Daha Az Ücret Alıyor.

Diğer Bir Açıdan Bakarsak, Memur Emeklisine Geçen Yıl Verilen Yüzde 8 Seyyanen Zam, Bu Yıl 12 Lira Oldu.

Velhasıl-I, Emekliye Taksit Taksit Yapılan Yüzde 49,25 Zamla En Düşük Emekli Aylığı 10 Bin Liraya Çıkartıldı.

Ki, Asgari Ücret Ve Açlık Sınırı Altında Kalan Emekli Maaşı İle Yapılan ‘Emekli Yılı’ Yakıştırması Hem Ciddi Hem Şık Durmadı.

Dolayısıyla, Bu ‘Emekli Yılı’ Yakıştırmasının Altı Doldurulmazsa, 2024’ün Emekli Yılı Değil, Emeklinin Emekleme Yılı Olacağı Kuvvetle Muhtemel.

Hükümetin ‘Emekli’ Konusunda Prim Ve Gün Sayısına Göre ‘İntibak Yasası’ Çıkartmadan Yapacağı ‘Seçim’ Çağrışımlı Maaş Ayarlamaları, Seçmen Bazlı Emekliyi De İkna Edici Olmayacaktır.

Olaya Seçmen Bazlı Bakıldığında, Gerçekten ‘Vahim’ Bir Tablo Var.

Türkiye De 15 Milyon Emeklinin 170 Bini Zonguldak’ta Yaşıyor. Zonguldak’ta 50 Bin 65 Yaş Üstü ‘Yaşlı’ Emekli Var. Bunların 15 Bin Tanesi De Evlerinde Yalnız Yaşıyor. Bunların Çoğu Da

Olaya 101 Bin Nüfuslu Zonguldak Merkez İlçe Açısından Baktığımızda, 44 Bin Emeklinin Varlığı Gerçekten Çok Önemli. Bu 44 Bin Emeklinin Büyük Kısmı Da 3294 Sayılı Yasaya Göre ‘Hane Fakir Ve Yardıma Muhtaç’ Durumda.

Çalışırken Aldığı Maaşı Vergilendirip Kutsallaştıran Emekli, Maalesef Bu Gün, Yaşayabilmek İçin, Aldığı Maaştan Çoğunu Harcayıp Borçlanıp Yaşam Kalitesini Dip Yapmak Zorundadır.

Nüfusunun Yarısından Fazlasının İcralık Olduğu Bir Şehirde, Emekliye Düşen İcralık Sayı Konusunda, Araştırmamız Devam Ediyor.

Siyasi İktidar, Muhalefetin Yerel Seçimleri ‘Referandum’ Moduna Sokup, Kazanma İsteğini Boşa Çıkartmak İçin, Toplum Katmanları İçinde Geniş Bir Yere Sahip Emekli Tabakasına ‘Ciddi’ Olarak Sahip Çıkması Şarttır.

Zonguldak'ın dengeleri ile oynamayı bırakın artık Zonguldak'ın dengeleri ile oynamayı bırakın artık

10 Bin Lira Maaşlı Emekli İle Sandığa Gitmek, Siyasi İktidar İçin Hem Akılcı Hem De Stratejik Değil.

Elbette, Bunu Deneyip Yaşayacağız.

Emekli maaşının asgari ücrete oranı son 20 yılın en düşüğünde...

Kaynak: Haber Merkezi