Bugün hava nasıl olacak? Hafta sonu hava nasıl? Kar yağacak mı? Yağış var mı? Hava sıcaklıkları düşecek mi? Meteoroloji son gelişmeler ışığında hava durumu raporunu paylaşırken vatandaşlar ise havanın neden sıcak olduğunu, ortalamanın üzerinde seyrettiğini ve yağış olmadığını merak ediyor. Prof. Dr. Orhan Şen, merak edilen konuya dair çarpıcı ve önemli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bugün ve yarın pazar yurtta yağış yok. Sıcaklıklar ortalamanın üzerinde. İç kesimlerde gece ve sabah sis var. Doğuda çığ riski devam ediyor. Yurdun büyük bölümünde kurak bir periyod geçiyor. Önümüzdeki hafta da yağış yok gibi. Yağış olması gereken bu aylarda bu durum iyi değil" ifadelerini kullandı.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HAVALAR YENİ SOĞUYABİLİR"

Hava Forum ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Afrika ılık hava dalgasının Türkiye’ye giriş yaptığını ülke genelinde bol güneşli bir havanın beklendiğini belirtti. Önümüzdeki hafta sonuna ilişkin yapılan uyarıda ise Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgası ile tekrar sonbahar kış modunda havaların devreye girebileceğini açıkladı.

METEOROLOJİ'DEN SON HAVA DURUMU RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güney ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Balıkesir’in batı ilçeleri ile Denizli çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının artacağı kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

İki ev cayır cayır yandı! İki ev cayır cayır yandı!

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ'DEN ÖNEMLİ UYARI

METEOROLOJİ'DEN ÖNEMLİ UYARI

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

BOLU °C, 17°C Parçalı ve az bulutlu

DÜZCE °C, 21°C Parçalı ve az bulutlu

KASTAMONU °C, 15°C Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C, 15°C Parçalı ve az bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA °C, 17°C Parçalı bulutlu

SAMSUN °C, 15°C Parçalı bulutlu

TOKAT °C, 15°C Parçalı bulutlu

TRABZON °C, 13°C Parçalı bulutlu

Kaynak: mynet