Okul salonunda düzenlenen konferansta Zonguldak genelinde 12 okul 144 delegenin katılımıyla 6 komitede Silahsızlandırma ve uluslararası güvenlik Komitesi, Toplumsal cinsiyet eşitliği ve Kadının güçlenmesi Komitesi, Eğitim bilim ve kültür örgütü, Sosyal insani ve kültürel komite ve bunun kaldırılması Komitesi kurarak dünya sorunlarını İngilizce olarak tartıştılar be çözüm Önergelerini sundular.

Organizasyon M,Çelikel Vakfı destekleriyle Çelikel Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Yayla ve kız meslek ne olacak? Yayla ve kız meslek ne olacak?


SEVDA ASLANTÜRK: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MODEL SİMİLAMYONUNU OKULUMUZDA DÜZENLEDİK

Konferans hakkında Bilge veren Mehmet Çelikel Lisesi İngilizce öğretmeni Sevda Aslantürk, “Mehmet Çelikel Lisesi olarak birinci Birleşmiş Milletler model simülasyonunu okulumuzda düzenliyoruz. İlimizden 12 tane lisemiz ve 144 tane delegemiz bugün okulumuzda bu organizasyonumuza katıldı. Komisyonumuzda 6 tane alt komisyonumuz bulunmakta ve bu komitelerde çocuklar dünya sorunlarına çözümler arayacak. Tıpkı Birleşmiş Milletler'deki diplomatlar gibi kendi ülke sorunlarını ve  önergelerini sunarak ve bunlara hep birlikte çözümler arayacaklar. Gün sonunda da 144 delege içerisinde çalışmalarda öne çıkan delegelerimize en iyi delege ödülü ve mansiyon ödüllerimiz olacak. Bunları teslim edeceğiz” dedi.


İSMAİL AŞKAR: YABANCI DİL KULLANIMINDA ÜLKEMİZ AVRUPA DEVLETLERİ ARADINDA SONDAN İKİNCİ, DÜNYA GENELİNDE İSE 69. SIRADAYIZ

Konferansın açılışında konuşan Mehmet Çelikel Lisesi Müdürü İsmail Aşkar, “Özellikle 2000 Li yıllardan sonra internet kullanımının yaygınlaşması, dünyayı artık tek millet haline getirme sürecinin başlangıcı olmuştur. Bu süreçte Iletişim becerileri ön plana çıkmış ve dünya üzerinde kabul gören, genel geçerli dil olarak da İngilizce'nin kullanımı diğer dillere göre daha kabul görür hale gelmiştir. Bu etkinliklerin yapılması, bu manada yaygınlaşması, bu kültürün oluşması, ilimiz açısından önemli. 
İngilizce kullanımı, yabancı dil kullanım oranında ülkemiz Avrupa devletleri içerisinde biz ne yazık ki sondan ikinci durumda. İngilizce bilme ve kullanma oranı olarak dünya genelinde ise 69.sıradayız. Bu bizim ülkemiz adına çok düşük bir sıralama. Bu manada dil kültürünün oluşması dil becerilerinin oluşması ve en önemlisi farklı okullarda yer alan değerli öğrencilerimizi bir şehir kültürü içerisinde bir araya gelmesi çok önemli ” dedi. 


MÜCELLA PAMAY: EN BÜYÜK IMUDUMUZ SİZ GEÇLERSİNİZ..

Konferansta konuşan Mehmet Çelikel'in Vakfı Başkan Yardımcısı Mücella Pamay. “Vakfımız 35 yıldır Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine Çağdaş,yenilikçi gençlerin yetişmesi için projeler sunarak yaratıcı programlarla fark yaratan seçkin bir kurum yaratmak için çalışmalar yapmaktadır Tüm etkinliklerde okulumuza ve öğrencilerimize destek olmaktadır. Amaçlarımız doğrultusunda destek verdiğimiz bu organizasyonda en büyük umudumuz siz gençlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sizleri burada Görmek müthiş bir duygu. Sizleri yetiştiren ailelerinizi ve öğretmenlerinize teşekkür ediyorum. Şükranlarımı iletiyorum. Tüm ülkelerde enteresan akademik aktivite olarak kabul edilen bu organizasyonda kazanımlarınız geleceğinize ışık tutacaktır. Idealleriniz, enerjiniz ve vizyonunuza katacağınız tecrübeler geleceğinizin oluşturulması ve toplumumuzun kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Sevgili Gençler. Özgürce dile getireceğiniz düşünceleriniz ile toplumsal ulusal ve küresel sorunların çözümünde söz sahibi olmaktan korkmayın. Kararlı, coşkulu ve yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Çünkü geleceğin aydınlığına sizlerle kavuşacağız” dedi.

ÖĞRENCİLER DİPLOMATLAR GİBİ SORUNLARI  İNGİLİZCE TARTIŞTI VE ÇÖZÜM ÖNERGELERİNİ SUNDULAR

Konferansta Silahsızlandırma ve uluslararası güvenlik, Toplumsal cinsiyet eşitliği ve Kadının güçlenmesi   Eğitim bilim ve kültür, Sosyal insani ve kültürel ve Afrika’daki yoksulluğun kaldırılması Komitelerinde Öğrenciler İngilizce olarak sorunları İngilizce olarak dile getirdiler ve çözüm önergelerini sundular.

'GÖRÜNTÜLÜ HABER'

Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51 (1)Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51 (2)Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51 (4)Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51 (3)Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.51 (5)Whatsapp Image 2024 05 04 At 10.15.50

Kaynak: Ercan Demir