Belediyenin 250 milyon borcu olduğuna vurgu yapan Ulupınar bir önceki dönemde belediye içinde yaşanan yolsuzluklarla ilgili müfettiş talep ettiklerini belirtti. 250 Milyon borcun 80 milyonu esnafa olan borç olarak belirlediklerini söyleyen Ulupınar; “Şuanda ödeme yapmıyoruz. 80 Milyon esnafa borç var. Ben buraya gelen esnaflara şunu söylüyorum.  Bu paralar bu halkın yararına harcandıysa bu borcu ödeyeceğim. Eğer bu paralar seçim için harcandıysa ki bir bölümü böyle biliyorum. Ben bu paraları ödemeyeceğim.” dedi.

“BELEDİYENİN BORCU  250 MİLYON TL”

Göreve geldiklerinde bir enkaz aldıklarına vurgu yapan Ulupınar; ”2004- 2011 yılları arasında Devrek’te belediye başkanlığı yaptım. 2004 yılında da böyle bir enkaz devralmıştık. Fakat bu sefer devir aldığımız belediye 2004 yılına göre çok daha kötü faziyett olduğunu gördük. 2004 yılına göre kıyaslanamayacak vaziyette. 250 Milyon borcumuz var. 250 çalışanımız var. Yaklaşık 100’e yakın personelimizde maalesef masa başında fakat kadrosu temizlikte veya fen işlerinde bulunuyor. Boşta duruyorlardı. Biz göreve geldik. Bu arkadaşları tekrardan temizlik ve fen işlerine gönderiyoruz. Bunu yaparken de bize oy verdi vermedi değil, kim boştaysa, babamızın oğlu da olsa çalışsın dedik. Mevcut kadrolarına gönderdik. Kimseyi işten çıkarmadık. Bir tek İbrahim Tığ’ı çıkardık. Bölge Haber Gazetesinden emekliydi zaten. Kendisi basın müşaviri gibi belediyede sözleşmeliydi. Bunun haricinde 11 Milyon maaşlar tutuyor. 7 Milyon İller Bankası’ndan geliyor. Bizim her ay 4 milyon açığımız var. Geçen ay esnaf bir esnaf arkadaştan maaşları vermek için borç para aldık. Niye böyle oldu?Son ay giden başkan arkadaş işçiye yüzde 80 zam verdi. Son ay çıkarken bu zammı yaptığı için oda bize denk geldi. İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedik. Bakan beyle görüştük. Mart ayında buradan tam 23 Milyon seçim harcaması yapılmış. Geçen sene mart ayında bu harcama 2,5 milyon civarında olduğunu görüyoruz. Bütün araç gereçler hurda. Burası görüyorsunuz terminalde. Binayı buraya taşıdık. Hizmet binamızdan örnek alınmış, binamız çürük. Yıkılması lazım. Şimdi yıkım kararını aldık. Yakın zamanda yıkacağız. Yeni bir hizmet binası yapacağız. Terminal binasında şuanda geçiçi olarak duruyoruz. Belediyenin merdivenlerinden devir teslim günü halkımızı çıkaramadık. 1500-2000 kişinin tebriklerini belediye binası önünde kabul ettik. Çünkü merdivenlerin yıkılma ihtimali vardı. Makam aracımıza gelirsek. O aracı ben 2011 yılında aldık. Sonra vekil oldum. O araca 10 gün bindim. Şimdi göreve geldiğimizde o arabada giderken geçen frenimiz patladı. Allah’tan yavaş gidiyorduk. Yol boştu Allah korusun kaza yapmadık. Bu aracıda açık arttırma ile satış kararı aldık. Hurda olan araçları satıyoruz. Bir kamyonumuz var. Şu kadarcık bir parça alınamamış ve kamyonun lastiklerinde artık ot bitmiş. Düzelteceğiz hiç sıkıntı yok. Emekli olan kardeşlerimizi emekli yapacağız” dedi.

“İLLER BANKASI’NDAN 30 MİLYON KREDİ BULDUK”

Devrek Belediyesi bünyesinde çalışan ve emeklilik günleri dolmuş işçileri emekli ederek tasarruf sağlamak istediklerini belirten Ulupınar; “Dün gittik İller Bankası’ndan emeklilerimiz için 30 milyon kredi bulduk. Çevre Bakanımızdan iki tane çöp arabası aldık. Bir tane süpürge fırça arabası. Bir tane de vidanjör aldık. AFAD’dan para sözü aldık. AFAD Başkanımıza gittik, heyelanzedelerle ilgili problemi çözdük. Tarım Refeormu Genel Müdürlüğü’ne gittik imara açılması ile ilgili. Ben bekliyordum da bu kadar beklemiyordum. Bütün bunları 5-6 ay içerisinde çözeceğiz. Belediyeyi bıraktığımız gibiden çok daha kötü durumda geri aldık.” dedi.

“EŞİM VE ÇOCUKLARIM BANA OY VEREMEDİ” 

Zonguldak ve Devrek Belediye Başkanlığı için bir başvuruda bulunmadığını da belirten Ulupınar; “Normalde benim Devrek Belediye Başkanlığı düşüncemde yoktu. Devrek Belediye Başkanlığımdan söz konusu değildi. Cumhurbaşkanımızın Zonguldak’ta gelmesinden 1gün önce belli oldu. Eşim ve 2 çocuğum bile bana oy veremediler. Oyları Ankara’daydı. Böyle bir hazırlığımız yoktu bizim. Ben ne Zonguldak’a nede Devrek Belediye Başkan adaylığı için müracaatta bulundum. Zonguldak’ta mevcut belediye başkanı ile yola devam kararı alındı. Söyleyecek söz yok. Keşke netice böyle olmasaydı.” dedi.

Belediye dükkanları ihaleye çıkıyor! Belediye dükkanları ihaleye çıkıyor!

“DEVREK BELEDİYESİ’NDE 1 AYDA NELER YAPTIK?”

Göreve gelir gelmez 1 ay içerisinden neler yaptıklarını anlatan Ulupınar; “Bakın Devrek Belediyesi’nin durumunu şöyle anlatayım. Bir kişi 5 yıl boyunca bir eve çöp taşımış. Ev bildiğiniz çöp ev olmuş. Bendi diyorum ki ben bu evi bir günde temizleyemem. Bana zaman verin ben burayı düzene koyacağım. Peki 1 ayda neler yaptık? Hastane B Sınıfı olacak dedik. Hastane B sınıfı oldu. Şimdi hastanemize 50 doktor gelecek ve 400 personel alınacak. Ek bina yapılacak. 5 Yıldır kapalı olan huzur evimizi 1 aya kadar açıyoruz. 100’e yakın yaşlı huzur evi için bekliyor. 60-70’e yakın gencimizde çalışmak için bekliyor. Üniversitenin orada ki köprü tamamlanmış olmasına rağmen 1,5 yıldır açılmamıştır. İmar tadilatı yapacağız, imar revizyonu yapacağız dediler. Bunlar hep yalandı. Biz oraya geçen hafta oraya gittik. Devrek, Gökçebey, Çaycuma özel idareleri çağırdık. DSİ’yi çağırdık, Kara yollarını çağırdık. Ne imar revizyonu yaptık, ne imar tadilatı yaptık. Belediye olarak 1 lirada harcamadık. Yarım saatte yol açıldı. Bunun haricinde asma köprümüz yıkılmıştı. 1 aya kadar bitiyor. Kamu kurumlarımız bizim bıraktığımız gibi kalmış, çoğu eskimiş, depreme karşı güçlendirilmemiş. Yenilerine ihtiyaç olmuş yapılmamış. Bunları süratli bir şekilde planlıyoruz. Devrek’imiz hak ettiği hizmetleri, 5 yıl için verdiğimiz sözleri yerine getirerek tutacağız. Biraz zamana ihtiyacımız var. Biz bunun arkasına sığınmıyoruz. Önce emeklilerimizi emekli yapacağız, çünkü gelen para kalan işçilerimize yetsin. Hem de emeklilerimizin yerine gençlerimizi alabilelim.” dedi.

“HER YERDEN IPHONE TELEFONLAR ÇIKIYOR”

Belediyedeki yolsuzlukluk iddialarına da cevap veren Ulupnar; “Her yerden Iphone telefonlar çıkıyor. Bu paralar milletimizin verdiği vergilerden kesilen paralar. Biz burayı 140 personelle teslim ettik. Buranın personel sayısı 150’yi geçmemeli. Şuanda 250 personel var. Har ay 5 milyon bizim işçilerimize gidiyor. Bizim o parayla Devrek’e hizmet yapmamız lazım. Yapılan bu yüzde 80 zamla birlikte gelen para şuanda maaşları karşılamıyor. Fakat biz bu durumu çözeceğiz. Verdiğimiz sözleri tutacağız. 1 yılda Devrek’in çehresi değişecek. Sonraki yıllarda da sözünü verdiğimiz projelerin tamamını yapacağız. Müfettişte gelecek. Şuanda burada sistem tıkalı. Şuanda ödeme yapmıyoruz. 80 Milyon esnafa borç var. Ben buraya gelen esnaflara şunu söylüyorum.  Bu paralar bu halkın yararına harcandıysa bu borcu ödeyeceğim. Eğer bu paralar seçim için harcandıysa ki bir bölümü böyle biliyorum. Ben bu paraları ödemeyeceğim. Zaten gelen müfettişte bunları inceleyecek. Zaten ben bu haksız parayı ödersem bana zimmet çıkacak. Kamu zararından, görevi kötüye kullanmaktan hakkımda işlem yapılacak. O yüzden esnaflarımız ısrarcı olmasınlar. Sabretsinler ve beklesinler. Zaten şuan gelen parayla biz maaşı bile denkleştiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ELMAS TV