Amelebirliği olarak 8584 üyeye sahip olduklarını ifade eden Köktürk, “Kuruluşumuzun amacı 1923’te dediğiniz gibi üyemizi, işçiyi her yönden korumak için kurulmuş bir sandığız” dedi.

“Fındıkta oyun oynamaya kalkmayın” “Fındıkta oyun oynamaya kalkmayın”

Amelebirliği Başkanı Veli Köktürk, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’mi(ZGC)   ziyaret etti.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Başkanı Derya Akbıyık,Ziyaretten dolayı teşekkür ederek şunları söyledi:
“Sayın Başkanımız cemiyetimizi ziyaret etti. Başkanımız göreve yeni geldi. Evet. çok hızlı bir çalışma içerisinde kendilerine bir hayırlı olsun demiştik. Hem  belediye başkanı daha önceki ilişkilerimiz de çok iyi ilişkilerimiz var. Cemiyete verdiği değer biberiyor. son yaptığımız kongreden sonra biraz zaman süreç geçti, biraz daha orta normale dönsün öyle geleyim demişti. Bugün de nasip oldu. Son kongremizle ilgili bize hem hayırlı olsun. Hem tebrik hem başarılar ediyor. Kendisine hoş geldin diyorum. Amelebirliği çalışma Üstün başarılar diliyorum. Bu birliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayakta kalması gerektiğini düşünüyorum. Zonguldak'a hem yatırım yapsın hem işçiyi memnun etsin hem de birlik mutlu olsun. Katkı versin diye Düşünüyorum. 1923 yılından bugüne gelen bir birlik Çalışmalarına devam ediyor.
Ben buradaki çalışmalarım nedeniyle de kendisini kutluyorum”

VELİ KÖKTÜRK:

Amelebirliği Başkanı Veli Köktürk’de ziyarette yaptığı konuşmada şunları 8584 ğyeye sahip olduklarını söyledi.
Türkiye’nin ilk sosyal güvenlik kurumu olduklarını ifade eden Amelebirliği Başkanı Veli Köktürk şunları kaydetti

“Ben de çok değerli Derya Başkanım nezdinde tüm yönetim kurulunun basın camiamızı öncelikle saygıyla selamlıyorum. her ne kadar kongre vesilesiyle hayırlı olsuna gelmiş gibi olsak da bizim geçmişten bu yana hepinize tüm basın camiasıyla diyaloğumuz farklı. bu vesileyle ben tekrar kongre nedeniyle tebrik ediyorum başarılar diliyorum tüm camiamıza. Sizler  gazeteciler cemiyeti bizleri  ulusal anlamda temsil eden, federasyonda temsil eden bir cemiyetsiniz. Bu da bir tabii hem bölgenin insanı olarak hem bir bürokratı olarak gurur veriyor. o ayrı bir kısmı. O anlamda tekrar ayrıca ben size ulusal bazdaki temsil pozisyonunuzdan sorumluluğumuzdan dolayı fonksiyonlarımızdan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum başkanım. Ben 26 yıl aile bakanlığında görev yaptım. 21 yıl idarecilik yaptım. O kurumun her kademesinde görev aldım. Çok şükür. 26 yıl boyunca hep burada olmamızdan kaynaklanan Aile Bakanlığı'nın fonksiyonelliğinden de kaynaklanan sebeplerden dolayı aslında bizim kurumsal sorumluluğumuzun ön planda olmasından kaynaklanan bizim basınla topluma daha iyi hizmet edebilmek anlamında çok iyi Diyaloğumuz olması gerekiyordu. Bunu da çok şükür Zonguldak'ta şu ana kadar o bakanlıkta özellikle sağladığımızı düşünüyorum. Sizler vasıtasıyla bizler çünkü biz basın haberleri belki her kurum açısından değil ama aile Bakanlığı açısından çok önemliydi. Sizler kanalıyla bizler eğer bireye topluma en hızlı şekilde, en mağdura ihtiyaç duyana hizmet verebilirsek burada sizlerin  rol fonksiyonu çok oldu. O anlamda teşekkür ediyorum. Hep güzel diyaloglarımız oldu. 

Az önce bahsettiğiniz gibi ben 5 Mart itibariyle Amelebirliği gibi anıt ver kutsal bir koruma geçtim.. her ne kadar hizmet verdiğimiz kesim farklı gibi olsa da Zonguldak'ta Amelebirliği  deyince maden işçisi şu anda 8584 üyeye sahip olan Amelebirliği’nden bahsediyoruz ve bu ıkuruluşun amacı 1923’te dediğiniz gibi aslında üyemizi, işçiyi her yönden korumak için kurulmuş bir sandık. Sadece ımaddi boyutu ön plana çıkan ıdeğil. Bugün bakıldığında aslında Türkiye'de biraz araştırıldığında herkesin dikkatini çeken net bir husus var. O da Amelebirliği Türkiye'de özellikle çalışma hayatının temelini oluşturması birçok mevzuatın düzenlenmesine çıkmasına sebep olmasın Bazı bakanlıkların kurulmasına sebep olması anlamında aslında ilk temel taşı olmuş bir kurum. Bu anlamda gerçekten anıt bir kurum. 100 bir yıllık bir kurum. 

Emekli sandığı kurulduğunda yanılmıyorsam ellilerde kısa süre sonra maaş bağladıysa tamamen Amelebirliği’nin kayıtlarından alınan hareketle yapılan düzenleme, bağlanan maaşlar aslında bu anlamda biraz araştırdığınızda Smelebirliği’nin gerçekten ne kadar kutsal bir kurum olduğu, Türkiye'de eşinin benzerinin olmadığı, bugün ders kitaplarında sorularda şıklar arasında yer alan bir kurum. 

Bu anlamda ben  şahsım adına çok önemli bir kurumun içerisinde camianın içerisinde olduğumun farkındayım. Bu boyutuyla bakıldığında inanın Amelebirliği’nin sadece üyelerini maddi olarak destekleyen, korumaya çalışan  bir sandık olmaktan ziyade aslında manevi yönden de aynı oranda sahip çıkılması gereken, desteklenmesi, yaşatılması gereken bir kurum olduğunu  ilk başta farkına vardım. 

Şu ana kadar kimlerle hangi kademede kimlerle görüştüysem birçoğunun bana söylediği aslında Amelebirliği’nin bu özelliğinden dolayı yaşatılması gereken bir camia, bir kurum olduğunu belirttiler. Bu anlamda gerçekten hassas bir hassas ve anıt bir kurumda görev yaptığımızın bilincindeyim. 

İnşallah 29 Mayıs'ta yaptığımız seçimler sonrası oluşan  yeni yönetici işverenle Temsilcilerinden oluşan yeni yönetici arkadaşlarımızla beraber şu anda 8584 olan üyelerimize her yönden üzerine koyarak daha da çeşitlendirerek, daha da nitelik katarak onları daha çok memnun etmenin derdindeyiz. Yeni yönetimle beraber, şubelerde seçilen şube başkanlarımızla Inşallah bunu başaracağız. Ben tekrar başta şahsınız olmak üzere tüm cemiyeti, tüm basın camiasını tebrik ediyorum. Kolaylıklar diliyorum. Teşekkür ediyorum. Misafirperverliğiniz için.”

Whatsapp Image 2024 06 28 At 15.29.49Whatsapp Image 2024 06 28 At 15.29.48 (1)

Kaynak: Ercan Demir