İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından restoranlara gönderilen yazıda, 1 Nisan 2024 tarihinde yapılan denetimde Bozhane Balıkçı Barınağının, Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi tarafından işletildiği ve restoranların kaldırım işgali yaptığı, ayrıca demir profilden yapılmış alanların lokanta olarak kullanıldığı tespit edildiği ifade edildi. Bu tespitlerin, Su Ürünleri Kanunu mevzuat hükümlerine aykırı olduğu belirtildi.

Baygın bulunan şahıs hayatını kaybetti! Baygın bulunan şahıs hayatını kaybetti!

Yazıda, 9 Ekim 2023 tarihinde yapılan denetimde de aynı mevzuat ihlalinin tespit edildiği ve restoranlara durumu düzeltmeleri için süre verildiği hatırlatıldı. Ancak bu süre zarfında gerekli düzeltmelerin yapılmadığı ve bu nedenle idari para cezası uygulandığı kaydedildi.

Restoran sahiplerine gönderilen yazıda, "1 ay içinde bu aykırılıklar giderilmediği takdirde, Su Ürünleri Yönetmeliği'ne göre tekrar eden kabahat kapsamında 262 bin 472 lira idari para cezası uygulanacaktır" denildi. Bu uyarının, restoran sahiplerine ihlalleri düzeltmeleri için son bir şans sunduğu vurgulandı.

Bu uyarı, Karadeniz Ereğli'de balıkçı restoranlarının mevzuata uygun çalışması ve kamu alanlarını işgal etmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini gösteriyor. Restoran sahiplerinin, cezayla karşılaşmamak için mevzuat hükümlerine uygun hareket etmeleri gerekiyor.

Kaynak: Burak Güney