Sempozyum ZBEÜ’de başladı Sempozyum ZBEÜ’de başladı

Türkiye'de şu anda 68 bin ücretli öğretmen çalıştığını belirten Aşkar; “Devletin yapması gereken, acilen bu 68 bin ücretli öğretmenin yerine 68 bin kadrolu öğretmen atayarak sorunu çözmek olmalıdır. Kayıtsız şartsız 68 bin öğretmen atamasını mülakatsız olarak yapılmalıdır” dedi.
Doktorun, mühendisin vekili, ücretlisi olmuyorsa öğretmeninde ücretlisi, kadrolusu, sözleşmesi gibi ayrımlarının olamayacağını ifade eden Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Türkiye'de beş farklı öğretmen modeli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN ATAMALARI NOKTASINDA YOL ALAMIYORUZ
Eğitim Bir-Sen olarak biz defalarca söyledik. Nasıl ki doktorun, mühendisin vekili, ücretlisi olmuyorsa Türkiye'nin en önemli işi olan ve ülkenin geleceğinin belirlenmesinde en önemli meslek olan öğretmenliğinde kesinlikle ücretlisi, kadrolusu, sözleşmesi gibi ayrımlar olamaz. Bunlar artık başöğretmen ve uzman öğretmen eklenmesiyle bugün Türkiye'de beş farklı öğretmen modeli var. Öğretmen tek tip olmalı, kadrolu olmalı ve öğretmen açığı diye bir şeyden bahsetmemek lazım. Mademki Türkiye yüz yılından bahsediyoruz, yeni başlayan yüzyılın Türkiye yüzyılı olacağını söylüyoruz o zaman Türkiye'nin yapması gereken en önemli mesele öğretmen açıklarını bir an önce kapatmalı olmalı. Ama ne hikmetse Türkiye'de bir türlü öğretmen atamaları noktasında yol alamıyoruz. 
ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT KAMU VİCDANINI YARALAR
Bildiğiniz gibi genel seçimler öncesinde Cumhurbaşkanımız öğretmen arkadaşlarımızın mülakata tutulmayacağını söyledi ama son gelen Milli Eğitim Bakanımız öğretmenlikte mülakatın olacağından bahsediyor. Bu saatten sonra yapılacak bir mülakat kamu vicdanını yaralamaktan başka bir şeye yaramaz. Onun için kesinlikle acilen Türkiye'de şu anda 68 bin ücretli öğretmen çalışıyor. Devletin yapması gereken, acilen bu 68 bin ücretli öğretmenin yerine bir an önce 68 bin kadrolu öğretmen atayarak sorunu çözmek olmalıdır. Ama tabii burada özellikle bir şey daha vurgulamak istiyorum. O da şu; 2023 öğretmen KPSS sınavına giren sayısına baktığımız zaman çok ilginçtir. 573 bin arkadaşımız öğretmen KPSS imtihanına girmiş. Yani bu şu demek 573 bin arkadaşımız öğretmen olabilmek için sınava başvurmuş ve sınava girmiş. Ama biz biliyoruz ki Türkiye'de Eğitim Fakültesi mezunu, Fen Edebiyat mezunu bir milyon öğretmen adayımız atama beklemektedir. Onun için devletin yapması gereken en önemli ve en acil sorunlardan bir tanesi. Kayıtsız şartsız 68 bin öğretmen atamasını mülakatsız olarak yaptıktan sonra ardından da Türkiye'deki üniversite sayılarına dönük Türkiye'deki eğitim fakültelerine dönük sınırlama getirmesi gerekiyor. Aksi takdirde bugün 1 milyon atama bekleyen öğretmen adayımızın hayalleriyle oynamaktan öteye gitmeyecektir. 
İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN FABRİKA AÇACAĞIMIZA HER İLE ÜNİVERSİTE AÇMIŞIZ!
Türkiye'deki eğitimin kanayan yarası olan üniversite mezunlarımızı bir şekilde istihdam edemediğimiz için mesleki eğitimin önünü açmak adına mutlaka eğitimde kalıcı dönüşümler sağlamak gerekiyor. Bunun da formülü nedir? Almanya ile Türkiye'yi kıyasladığınızda yaklaşık olarak nüfusumuz aynı. Ama Almanya'nın 3 katı fazla üniversite öğrencisi biz de işsizliği önleme formülü olarak görülmüş maalesef üniversiteler. İşsizliği önlemek için her ile fabrika açacağımıza, her ile bir üniversite, her ilçeye birer meslek yüksekokul açmışız. Ve ondan sonra ortaya çıkan tabloya baktığımız zaman bugün 1 milyon atama bekleyen öğretmen modeli oluşturmuşuz. Onun için yapılması gereken sağlıklı, adil değerlendirmelerle Türkiye'de gereğinden fazla olan üniversite sayısını da azaltmaya giderek mesleki eğitimin önünü açmak olacağını burada bir kez daha belirtmek istiyorum.” 

Kaynak: SEÇKİN KIRARSLAN