Zonguldak'ta tarihi bir miras olan ve eski Belediye Başkanı Ömer Selim Alan'ın ısrarlı çabaları sonucu yıkılan Favkani Köprüsü, şehrin gündemini uzun süre meşgul etmişti. Köprünün yıkılmasına karşı çıkan Fevkani Köprüsü Derneği ve onun başkanı Yavuz Yazıcı, mücadelelerini sürdürürken, bir iftira vakası ortaya çıktı.

Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Rıza Tığ'ın, Yavuz Yazıcı hakkında asılsız iddialarda bulunduğu belgelendi. Tığ, 26.09.2023 tarihli köşe yazısında Yazıcı'nın gerçek adının Fethullah olduğunu ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında adını değiştirdiğini öne sürerek, Yazıcı'ya FETÖ ile ilişkilendirme çabası içinde olduğu anlaşıldı.

Oysaki Yavuz Yazıcı, adını 2000 yılında mahkeme kararıyla Fethullah'tan Yavuz olarak değiştirmişti. Bu bilgi, 01.06.2000 tarihinde açtığı isim değişikliği davasının 26.01.2000 tarihinde mahkeme tarafından kabul edilmesiyle resmiyet kazanmıştı. Tığ'ın yazısındaki iddiaların aksine, Yazıcı'nın isim değişikliği 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık 16 yıl önce gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bu yanlış bilgilendirme ve itibar suikastı girişimi, Zonguldak kamuoyunda tepkilere neden oldu. Fevkani Köprüsü'nün korunması için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşunun başkanına yönelik bu haksız saldırının, köprünün yıkımına muhalif olan sesleri susturma çabasının bir parçası olup olmadığı soruları akıllara gelirken Ali Rıza Tığ gazetecilik mesleğini tetikçiliğe çevirerek bir itibar cellatlığına daha imza attığı belirtildi.

Akademik Koro’dan muhteşem konser Akademik Koro’dan muhteşem konser

Editör: Ergin Özkul