İnsanlar artık kollarında ki saatleri yalnızca saati kontrol etmek için değil, telefon görüşmesi yapmak, müzik dinlemek, mesaj atmak gibi bir çok hayatlarını kolaylaştıran özellik için kullanır hale geldi. Akıllı saatlerin her geçen gün artması ile birlikte saat tamir ustaları da azalmaya başladı.   
Saat ustası Yaşar Uyarın oğlu Erhan Uyar şu ifadeleri kullandı;
"Adım Erhan Uyar 37 yaşındayım. Zonguldak Ereğli'de saat tamiri ile uğraşıyorum. Bu meslek bize babamızdan kalma bir meslektir. Yaklaşık 7 yaşından beri bu işlerle uğraşmaktayım. 20 yıldır şu anki dükkandayız. Bu dükkandan önce yalı caddesinde yıkılan sinema binasındaydık meslek hayatımız orada başlıyor. Şu anda çarşı içinde ki adreste hizmet vermekteyiz. Her işin bir zorluğu olduğu gibi bizim mesleğimizde de zaman zaman problemli, sıkıntılı saatler dediğimiz hassas otomatik saatler veya İsviçre saatleri olsun bu gibi saatlerde bazen sorunlarla karşılaşıyoruz. Müşteriden tamir için 1 saat aldığımızda pazarlığı saati alırken yapıyoruz. Tamir sırasında saat ekstra bir sıkıntı çıkartıyor ama biz müşteriye saatiniz de ekstra şu masraf çıktı farklı bir hata daha var diyemiyoruz. Yani bu meslekte en önemli hususlardan biri en baştan saati dikkatli ve detaylı bir şekilde inceleyecek sorunun neler olduğunu tamire başlamadan görüp müşteri ile anlaşmaktır. Ben bu meslekte kendimi geliştirirken aynı zamanda anahtar ustalığı da öğrendim kendimi geliştirdim. Şu anda meslekte alttan yetişen eleman maalesef ki yok. Kendi çocuğum 12 yaşında, oğlum gel ben dedenin yanında kendimi geliştirdim sende benim yanımda kendini geliştir diyorum. Oğlum bana ben okuyacağım mimar, doktor olacağım diyor.  Şu anki nesilde bir elektronik merak var kendilerini bu tarz mesleklerden uzak tutuyorlar."
HABER : Burak Güney

TÜBİTAK 2204 Araştırma Projeleri toplantısı gerçekleştirildi TÜBİTAK 2204 Araştırma Projeleri toplantısı gerçekleştirildi

Whatsapp Image 2024 02 12 At 11.44.39Whatsapp Image 2024 02 12 At 11.44.39 (1)

Kaynak: Burak Güney