Uzun yıllardır süren Cumhur İttifakı’nda Ak Parti tabanının milliyetçi görüşlere yakınlaşmaya başladığı ve MHP’ye sempatisinin arttığı konuşuluyordu. 2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti ve MHP tabanı bu konuda harekete geçti ve İttifak sürecinde kamuoyuna yansıyan bir sorun yaşanmadı. Ancak MHP içerisinde küskün hale gelen tabandan AK Parti’ye kaymalar yaşandı ve bu isimler seçimlerde aktif rol oynayarak, 2024 Yerel Seçimlerde MHP’li belediyelerin Ak Parti’ye geçmesinde büyük rol oynadı. 2024 Yerel Seçimleri için yaptığımız Cumhur İttifakı Karabük Analizi bunu açıkça gösteriyor. 

Karabük’te en çok konuşulan konulardan biri seçimlerinde hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabük Milletvekili Cem Şahin’i arayarak özel tebrik etmesi ve Karabük’te MHP’nin ağır toplarından Murat Karagül’ün Ak Parti saflarına geçerek seçimde büyük rol üstlenip meclis üyesi olmasıydı. Karabük’te bu iki olay il genelinde Cumhur İttifakı’nın tartışılıyor olmasına sebep olurken, Karabük’te Ak Parti belediyelerine MHP belediyelerinden daha fazla yardım edileceği konusu da şimdiden gündeme oturdu. 
Türkiye genelinde olduğu gibi Batı Karadeniz’de Cumhur İttifakı kaybeden olurken, Zonguldak, Bolu, Kastamonu, Sinop CHP’ye geçti. Çankırı’yı MHP kazanırken Ak Parti’nin tek kazandığı il, 15 yıl aradan sonra MHP’li belediye olan Karabük oldu. CHP, Karabük’te sadece Safranbolu’yu elinde tutmayı başardı. 

"Afrika ülkelerinden bile geriyiz!" "Afrika ülkelerinden bile geriyiz!"

Milliyetçi seçmenin yoğun olarak yaşadığı Karabük’te yapılan seçim analizlerinde MHP’nin kaybetmesinin nedeni ise MHP seçmeninin Ak Parti’yi tercih etmesi olarak gösterildi. AK Parti mitinglerinde ve seçim çalışmalarında küskün MHP’li seçmen bozkurt işaretleri ile kendini gösterdi. Seçim çalışmalarında Ak Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin başta olmak üzere birçok AK Parti seçmeni ve taraftarı bozkurt işaretini sıkça kullandı. 

Karabük’te MHP seçmeninin AK Parti’yi tercih etmesinin nedeni neydi? Bu sorunun cevabı için 2023 yılı Genel Seçimlerini incelemek gerekiyor? 2023 yılı Genel Seçimleri aday belirleme süreci Karabük’te MHP için sancılı bir süreç oldu. MHP, Karabük’ten birinci sırada Ahmet Dönmez’i, Murat Karagül’ü ve Dilek Ünver’i aday olarak belirledi. Murat Karagül listenin açıklanmasından hemen sonra adaylıktan çekildiğini açıkladı ve gerekçesini ise milletvekili adaylığı için 2'inci sıradan aday gösterilmiş olması olarak belirtti. Murat Karagül bu açıklamanın ardından MHP ile de yollarını ayırdı. 
Yerel seçimlerde parti kadar aday seçimi de önem kazanıyor. 2024 yerel seçimlerde CHP başarısında buna sıkça tanık olduk? Peki küskün partililer seçimleri ne kadar etkiledi? Bu sorunun cevabı da Karabük örneğinde Murat Karagül’de yatıyor. Murat Karagül seçim sonrasında Karabük’te en çok konuşulan isim oldu. 

Murat Karagül, MHP’den istifa ettikten sonra Ak Parti saflarına katıldı ve Ak Parti’nin 2024 yerel seçimlerinde aktif rol oynadı. Ak Parti’den Belediye Meclisi Adayı da olan ve seçilen Murat Karagül, 2024 Yerel Seçimlerine meclis üyesi adayı olmasına rağmen, MHP seçmen kitlesini de AK Parti’ye taşımayı başardı. Karabük’te şans verilmeyen AK Parti bu sayede belediye başkanlığını da kazanmış oldu. Ak Parti böylelikle de Batı Karadeniz’de tek ilde başarılı olmuş oldu. 
Türkiye genelinde Karabük’te yaşanan Murat Karagül örneğine benzer bir çok habere rastlayabilirsiniz. Ankara bunun için iyi bir örnek. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara ilçelerinde (Etimesgut hariç) milliyetçi adayları tercih etti. Altındağ ve Sincan Keçiören, Mamak, Gölbaşı, Etimesgut gibi merkez ve nüfusu kalabalık ilçeler CHP’li belediye başkanlarını seçti. CHP’nin birçok adayı geçmiş yıllarda Polatlı gibi MHP ve İYİ Parti ile ilişkili durumdaydı. Milliyetçi tabanlı adaylar Ankara’da başarılı oldu. Aynı zamanda Karabük gibi illerde de milliyetçi tabandan gelen ve Ak Parti ile ilişki kuran adaylar da seçimin sürükleyicisi oldu. 

MHP’den CHP’ye, Ak Parti’den CHP’ye yada CHP’den AK Parti veya MHP’ye geçişler seçmen ve kamuoyu tarafından tartışılmadı. Ancak İttifak ortağı AK Parti ve MHP arasındaki geçişler parti seçmen tabanı tarafından çok tartışılıyor. Karabük’te, uzun yıllardır MHP Belediyesi Yenice’nin de AK Parti’ye geçmesinde Karabük etkisinin olduğu da dillendiriyor.

Editör: Burak Can