Kahvaltının düzenlendiği salonda fotoğraf makinelerine yansıyanlar herkesi utandırmıştı.
Temelde iyi niyet üzerine düzenlenen etkinlikte organizasyonu düzenleyenlerin tamamı masada otururken birçok depremzede yere oturtuldu.
Koskoca Zonguldak'ta böyle bir etkinlik için salon yokmuş gibi onca depremzede çadır yaşamını aratmayacak bir işgüzarlıkla yer sofrasına buyur edilirken gotoğraf karelerine yansıyan bu görüntüler kamuoyundan büyük tepki topladı.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (MEDEM) organizasyonuyla, depremzede çocuklarla kahvaltıda biraraya gelen BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Yeni Ufuk'un sorularını yanıtladı.

Habere göre Rektör Özölçer, basın organlarında eleştiriye neden olan görüntülerle ilgili açıklama yaparak; "Yanlış anlaşıldığına üzüldüm", dedi ve şu görüşleri sundu:

Yanlış Anlaşıldığına Üzülmüş!

"Farabi Caminin altındaki Araştırma merkezimiz depremzede çocuklarımız ve aileleri ile bir kahvaltı programı hazırlamış, bende davete biraz geç gittim. Ben gittiğinde kahvaltı başlamıştı bile. Yani organizasyon benim değil. Bende davetli olarak katıldım. İçeriye girdiğimde alanda yalnızca 1 adet masa olduğunu gördüm. Keşke önceden haberim olsaydı, bu alandaki tertip düzenin hazırlanmasını sağlayabilirdim. Ama olmadı maalesef. Oradaki arkadaşlar 300'e yakın depremzedemize 3 gün boyunca yemek hizmeti sunacaklar. Bu durumda hepimiz olabilirdik. Gün birlik günüdür. Yaralarımızı hepbirlikte sarma günüdür. Eleştiri elbette olacaktır. Ama bu tür eleştiriler, bizlerin moral ve motivasyonunu düşürüyor. Bizler elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz."

Haberin İçinden...

Sayın Rektör'ün özrü kabahatinden büyük olmuştur. Sayın Özölçer'e ait yukarıdaki açıklamayı okuyanlar bahse konu organizasyonu tertipleyen Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin sahibi ya da sorumlusunu başkası zannedecek. Bu merkezin baş sorumlusu kimdir; CHP İl Başkanı mıdır, Zonguldak Belediye Başkanı mıdır?

Madem bu görüntüler kendisi rahatsız etmiştir; bir akademisyene yakışan ya o salonu adab-ı erkanı çerçevesinde terk etmek ya da depremzedeler ile birlikte yere oturup kahvaltı etmektir. Çocukların bile yerlere serildikleri bir ortamda o masada oturabilmek gerçekten takdire şayan bir gamsızlık(!) gerektirir.

Ayrıca sayın Rektör unutmasın ki Zonguldak'ın misafirperverliğinde misafir yere otururken masada oturma adabı yoktur. Bir açıklama yaparak; "Ben kahvaltıya sonradan katıldım, geldiğimde başlamıştı. Bunu ben orgazine etmedim.", demekle bu işten kurtulanamaz. Sayın Rektör'ün kendisi, bu işe imza atanlar kimlerse herkes, önce depremzedelerden daha sonra da Zonguldak halkından derhal özür dilemelidir.

Editör: TE Bilisim