Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti adına açıklama yapan Başkan Derya Akbıyık, “6 Şubat 2023, tarihimizde kara bir gün olarak kazındı. Şafak vakti yıkıcı bir deprem, birçok şehrimizi sarsarak binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, on binlercesinin yaralanmasına ve çok sayıda vatandaşımızın evsiz kalmasına neden oldu. Aramızdan ayrılanların arasında, meslektaşlarımız da vardı. Onların hikayeleri, gazeteciliğin sadece bir meslek değil, aynı zamanda topluma karşı derin bir sorumluluk taşıdığının kanıtıdır. Felaketin yıl dönümünde, bu kahramanları saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.
Kaybettiğimiz her bir can, toplumumuzun kalbinde derin izler bıraktı. Ancak bu acı, aynı zamanda bizi birleştiren, dayanışma ve yardımlaşmanın gücünü gösteren bir bağ oldu diyen ZGC Başkanı Derya Akbıyık, açıklamasına şöyle devam etti:
MADENCİLER BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ SERGİLEDİ
“Zonguldak'tan giden madenciler, deprem felaketinin ardından kurtarma çalışmalarına katılarak büyük bir dayanışma örneği sergilediler. Zorlu maden şartlarında kazanılmış tecrübelerini, enkaz altında kalan insanları kurtarma çabasına adadılar. Karanlık ve dar alanlarda çalışmaya alışık olan kahramanlarımız, umutları yeşerten kurtarma operasyonlarında ön saflarda yer alarak, insan hayatını kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye attılar. Onların özverisi, felaket anlarında insan ruhunun gösterebileceği cesaret ve kardeşliğin en güçlü örneklerinden biri olarak tarihe geçti.
KAYBETTİKLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ
Deprem bölgesindeki kurtarma ve yeniden yapılanma çalışmaları, tüm ülkenin ortak çabasıyla sürdürülüyor. Vatandaşlarımız, gönüllüler, devlet kurumları ve uluslararası topluluk, el ele vererek yaraları sarmaya, yıkılan hayatları yeniden inşa etmeye çalışıyor. Bu süreçte, kaybettiğimiz gazetecilerin bıraktığı miras da unutulmuyor. Onların fedakarlıkları, doğru ve hızlı bilgilendirmenin önemini bir kez daha hatırlatıyor. Bu yıl dönümünde, hayatını kaybeden her bir vatandaşımızı, aramızdan ayrılan gazetecileri saygı ve rahmetle anıyoruz. Onların anısını yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve bu tür felaketlere karşı daha hazırlıklı olmanın yollarını aramak, hepimizin ortak sorumluluğudur. 6 Şubat'ı unutmayacağız. Kaybettiklerimizi unutmayacağız.”

‘ÜLKÜ OCAKLARINDA YETİŞTİM’ DİYEN ÖMER SELİM ALAN ÜLKÜ OCAKLARININ ETKİNLİĞİNE NEDEN KATILMADI? ‘ÜLKÜ OCAKLARINDA YETİŞTİM’ DİYEN ÖMER SELİM ALAN ÜLKÜ OCAKLARININ ETKİNLİĞİNE NEDEN KATILMADI?

Whatsapp Image 2024 02 05 At 12.53.26Whatsapp Image 2024 02 05 At 12.54.04

Kaynak: Seçkin Kırarslan