Zonguldak bindiği dalı kesiyor

Üniversitemize çeşitli vesilelerle gelen konuklarımız özellikle Merkez Kampüsümüz ile ilgili beğenilerini dile getiriyorlar. Burada gerek öğrenciler gerekse de akademisyenler için iyi bir çalışma ortamı bulunduğundan dem vuruyorlar. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde üniversitemizde konferans veren sayın Prof.Dr. Ahmet Ercan idi. Hocamız buradan İstanbul’a döndükten sonra üniversite ve şehir üzerine bir yazı dizisi de yayınladı.

Maalesef ki gelen konuklar üniversite kampüsü için sarf ettikleri sözleri şehir için kullanamıyorlar. Genel ifadeleri “üniversite ile şehir ayrı dünyalar gibi” şeklinde oluyor. Şehirdeki çarpık kentleşmeden, binaların estetik yoksunluğundan ve yaşam alanlarının eksikliğinden dem vuruyorlar.

Tüm bunların üzerine Zonguldak’ın pahalı bir kent olma özelliğini de eklediğinizde insanların bu şehirde kalmak için bir sebebi olur mu? Tabii ki de olmaz! Hal böyle olunca emekli olan gidiyor, çalışan tayin aldırmak için kapı kapı dolaşıyor, sınava giren öğrencilerimiz Zonguldak olmasın da neresi olursa olsun mantığıyla tercih yapıyor, nüfus günden güne azalıyor.

Şehrin insanlarının kaçmaya çalıştığı yere dışardan insan gelmek ister mi? Elbette ki istemez? Bugün İstanbul başta olmak üzere pek çok büyük şehirde çok sayıda vakıf üniversitesi açıldı ve açılıyor. Bunların öğrenci sayıları çoktan 20-30 binleri buldu bile. Siz üniversiteye ne kadar yatırım yaparsanız yapın gençler beğenmedikleri şehirlerde okumak istemiyorlar. Diyebilirsiniz ki “siz de bir numara yok ki öğrenci gelsin”; bizim yerimize daha iyilerini getirebilmek için de şehrin çekici olması gerekir. Yani büyük bir açmaz var ortada.

Hal böyle iken Zonguldak’taki imar anlayışı hala boş bulduğun arsayı biçimli biçimsiz doldur anlayışında devam ediyor. Bu büyük bir hatadır, Zonguldak’ın bindiği dalı kesmesinden başka bir şey değildir. Göç veren bir kenti çarpık çurpuk binalarla, AVM’lerle doldurduğunuzda onlara yerleşecek insanı ve esnafı nereden bulacaksınız. Olacak şey sadece şudur: insanlar ve de esnaf bir binadan diğerine bir AVM’den diğerine taşınacaktır o kadar. Sonuçta ise azalan nüfusa bağlı olarak giderek azalan satışlar, cirolar ve iflaslar olacaktır.

Bu kötü gidişe dur diyebilmek için önümüzdeki belediye seçimleri Zonguldak açısından hayati önem taşımaktadır. Kim seçilirse seçilsin bugüne kadar yapılan hatalar tekrarlanmamalıdır. Bu noktada Lavuar alanı çok büyük önem taşımaktadır. Bu alanın betonlaştırılması Zonguldak’ı daha da yaşanmaz kılacaktır. Burası mutlaka bir yaşam alanı olarak düzenlenmelidir. Alt kısımdaki beton galeriler temizlenerek bir sanat galerisi ya da müze olarak değerlendirilebilir. Bunların üstü cam piramitlerle kapatılırsa hem aydınlık hem de estetik bir görünüm elde edilebilir. Alanın geri kalanı da batı Karadeniz Bölgesinin endemik bitkilerinin ve canlılarının sergilendiği bir botanik parkı olarak düzenlenebilir. Eski projenin uygulanması gerektiğini düşünenler olabilir. Ancak bugün şehirde iki AVM vardır ve üçüncüsü de yoldadır. Yani ekstra bir bina kalabalığına ihtiyaç yoktur.

Buradan yola çıkarak bina yapılmasına karşı olduğum anlamı çıkarılmasın. 69 Ambarları olarak anılan bölgede Valilik binasındaki müdürlüklerin binaları yakında tamamlanacaktır. Onlar taşındığında kentin en güzel yerindeki o çirkin binaya ihtiyaç kalmayacaktır. Onun yerine resimdekine benzer güzellikte bir binanın yapıldığını düşünsenize… Neden olmasın? Çocukluğumdan bu yana kaldırımların belki de on defa değiştiğini gördüm ben; aynı noktaya birkaç sene arayla üç farklı heykel dikildiğini de gördüm. Belediyelerin anlamsız bir şekilde borç batağına sürüklendiğini de. Bütün bu anlamsız harcamaların yerine böylesi güzel bir bina Kültür Merkezi olarak dikilebilirdi Zonguldak’a. O zaman tüm dünyadan insanlar bu binayı görmeye gelirlerdi buraya. Neden gelmesinler ki? Ta Avustralya’ya Sydney’i görmeye gidiyorlar da buraya mı gelmeyeceklerdi!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim
Selim - 1 ay Önce

Önceden iyiydi ama artık hiç bir katkı verilmediğinden eskiye dönüyor

NILGUN SARIGUL
NILGUN SARIGUL - 1 ay Önce

Hocam size katiliyorum bunlarin gerceklesmesi icin sehrimizin sizin gibi caliskan ozverili yoneticilere ihtiyaci var

Ünver köktürk
Ünver köktürk - 1 ay Önce

Herşey gördüm ,zonguldak kadar plansız pis yer görmedim.vaad,vaad bişey yok.yazacak çok şey var emme beynimi yormıyayım dedim!!!!!

Mahinur Köksal
Mahinur Köksal - 1 ay Önce

Sayın Kutoğluna canı gönülden katılıyorum ahmak tokmak belediyecilik anlayışının hazin sonucu ucube bir şehir ama 10 senede 3 kez Uğur Mumcu kavşağı heykel! istilasına uğramış 300-500 milyar çiçeklere bir o kadar kaldırımlara harcanmış ne beis giden valimizSayınAhmet Çınar beyefendinin el atması ile Uğur Mumcu kavşağı Nergis park Manolya park kazandı ama parksızlara yenildi adam