Google'dan Türkiye'ye yaptırım tehdidi

Türkiye-ABD arasında siyasi alanda gergin seyreden ilişkiler, ticarete de yansıdı. Amerikan devi Google, "haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle" Rekabet Kurumu tarafından şirkete kesilen ceza üzerine, iş ortaklarına mektup yazarak, bu durumun düzeltilmemesi durumunda, Türkiye'de piyasaya sürülecek Android telefonlara, kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini bildirdi. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'in haberi...

Google'dan Türkiye'ye yaptırım tehdidi

Amerikan teknoloji devi Google, Rekabet Kurumu tarafından kendilerine "haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle" kesilen ceza üzerine, Türkiye'deki iş ortaklarına mektup yazdı. Mektupta, bu durumun düzeltilmemesi durumunda, Türkiye'de piyasaya sürülecek android telefonlara, kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini bildirdi.

Türkiye'de her 10 kişiden 9'u android telefonlarda bu uygulamaları kullanıyor. Cep telefonu sektöründe bomba etkisi yaratan bu karar, hayata geçirilirse dünya devi android üreticisi firmalar, GSM şirketleri ve Türkiye cep telefonu piyasası derinden etkilenecek. Google, firmalara Rekabet Kurumu'nun bu kararı geri alınmaz ya da düzeltilmezse Türkiye'den çıkabileceğini de bildirdi.

Kaynak: mns haber

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER