Soğuk duş!

Dün ZBEÜ’nün mezuniyet töreni nedeniyle Zonguldak’ın nasıl sınıfta kaldığını yazmıştım. Kent adına karnaval havasında bir fırsata dönüştürülmesi gereken randevuda yaşanan manzaraların ve beceriksizliğin kenti nasıl rezil ettiğini yazdım.
Zonguldak adına hem öğrenci kardeşlerimizden hem de vatandaşlardan özür dileyerek sorumluluğu kendi üzerime aldım!
Bu yazının ardından özür maiyetindeki ilk açıklama Vali Erdoğan Bektaş’tan geldi.
“Maalesef yüzde yüz haklısınız. Her şey var eksik olan şehir merkezi ve organizasyon yeteneği, organizasyon hazırlığı. Bu işin affedilir yanı yok. Tekrarlanmaması için herkes azami dersi çıkarmalı, şehir merkezi de temel unsurlarını bir an önce oluşturmalı” dedi.
Sabah yayınına katılan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan organizasyondan bir gün önce haberdar olduklarını hatta bu kadar geniş katılım sağlanacağını tören günü öğrendiklerini söyledi.
“şehrin sahibi belediye başkanıdır” diye yazmıştım. Alan da aynı şeyi söyleyerek tekrar tekrar özür diledi.
Bir başka özür Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun’dan geldi.
Köşe yazısındaki; “Özür diliyoruz…” yazısı sosyal medyaya da konu oldu.
Pek çok takipçimiz yorumlarıyla ve paylaşımları ile “özür diliyoruz” dedi.
Neyse en azından özür dilemeyi başardık.
Özür dilemek de erdemliktir.
Artık seneye herhalde aynı rezilliği yaşamayız!
ZBEÜ’de kendine düşen özeleştiriyi yapacaktır.
Yapacak bir şey yok bu yıl için.
İnşallah bu rezillik Zonguldak’ın üniversite kenti olduğunun farkına varılması açısından güzel bir soğuk duş olmuştur!
Bu arada çok sayıda teşekkür ve tebrik aldık özgün ve özgürce eleştirilerimiz için
Kurumum, arkadaşlarım ve kendi adıma teşekkür ediyorum.
Başka Zonguldak yok!
***
Vatandaş konuşuyor!
Çok sayıda okur mesajı geldi insanlara yaşattığımız rezillikle ilgili olarak.
Hepsini yayınlama şansımız yok.
Cengiz Günay demiş ki;
“İyi ki Zonguldak'da ELMAS TV ve Atilla Öksüz gibi gazeteciler var. Bizde özür dileriz bugün ki rezillikten dolayı”
Bir başka mesaj Şenol Zararcı’dan.
Diyor ki;
“Ben şehri yönetenlerden veya danışmanlardan birisi olsam bu organizasyon için BEÜ’den öğrencilerin telefonlarına mesaj atarak ailelerinin şehir girişlerinde Kozlu ve Üzulmez’de araçlarının güvenli bölgelere park ettirilip toplu taşıma araçları ile stada ulaşımlarının sağlanması yönünde bilgi verirdim. Ayrıca tüm gelenlere şehrimizi tanıtan broşür dağıtır yerel ürünler için üreticilerle görüşür hem bu park alanlarında hem de stat çevresinde stantlar açarak madenci heykeli, Çaycuma yoğurdu, Devrek bastonu, Devrek simidi gibi ürünlerin ön plana çıkmasını sağlar hem misafirleri hem de üreticileri sevindirdim. Ayrıca meslek odası bir defaya mahsus kuaförleri açık tutabilirdi. Gelenleri şehrimizde daha fazla kalmaları için hem otellerle konuşup tanıtım yapmalarını ister hem de maddi durumu düşük olanlar için isteyen ailelere kardeş aile misafir uygulaması yapmalarını tavsiye eder ulusal basını da şehrimize davet eder böylece herkes için mükemmel bir memnuniyet ve tanıtım fırsatı sağlardım. Evet belki belediye başkanı veya vekiller vs bunu düşünmemiş olabilir ama milyonlarca maaş alan danışmanlar insan kaynakları müdürleri vs ne iş yaparlar? O yüzden kentimizi yönetenlerden ricam danışmanlarını seçerken akraba siyasi görüş veya torpille bakmadan işinin ehli bu konuda eğitimli ve tecrübeli insanlarla çalışır iseler bu durumlara düşmezler. Kentimizi de yüz akıyla temsil ederler”
Kenan Tunç hocamızın mesajları da çok önemliydi.
***
Okul parkları!
Dün görüşlerine değer verdiğim bir dostum aradı.
Dedi ki;
“Fener okullar bölgesi.
Burada böyle bir tören ve izdiham varken okulların bahçeleri ve otopark alanları neden gelenler için açılmadı?”
Sahi ya!
Kilimli sahili Karadeniz ülkelerinin tek gemi söküm tersanesi olmak üzere. Vali Erdoğan Bektaş pek sıcak bakmamakla birlikte devletin böyle bir politikasını işaret etti. Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin dışında konuşan yok.
Ak Parti Milletvekillerimi her konuda konuşuyor.
Peki bu konuda neden susuyorlar.
“İş kapısı, ekmek kapısı açıyoruz. Artık eskisi gibi değil” mi diyecekler.
***
Spor Lisesi!
Zonguldak Spor Lisesi meselesini ne yazık ki kalıcı bir şekilde çözülemedi.
“Çatalağzı’nda termik santral bacasının dibinde spor lisesi olmaz” diyerek Kilimli’ye getirilen Spor Lisesi için doğru bir adım atılmıştı.
Şimdi Vali Yardımcısı Sayın Nevzat Taşdan tutmuş spor lisesini şimdilerde yeniden Çatalağzı’na taşıyacak.
Kilimli sakinleri bu işe karşı.
Kilimli’de gerekli yurt yapımı ekonomik krize takıldığı için öğrenciler Çatalağzı’ndaki yurttan taşımalı olarak gelip gidiyor.
Bir sorun yok.
Kaldı ki Spor Lisesi’nin Çatalağzı’ta taşınmak istenmesi gelecek öğrencilere de; “gelme” demektir!
Kilimli’ye düşen görev lisesine sahip çıkıp yurdunu yaptırmak, eksikleri gidermektir.
Nerede Kilimli’nin Polat abisi?
Spor olsun diye iş yapmaktan vazgeçelim!
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Muhtar
Ömer Muhtar - 1 ay Önce

Görünen köy klavuz istemez. Lakin kimileri başlarını kuma gömmüşler. Bu lisenin ilçe ve il müdürleri bu konuda vali yardımcısı Nevzat Taşdan gibi mi düşünüyorlar. Vali yardımcısı okulu taşımak için çaba sarf edeceğine okulun yolu, spor tesisi yapımı için çaba sarf etsin.

Doğukan
Doğukan - 4 hafta Önce

Okulu 4 sene boyunca bi oraya bi buraya sürüklemek yerine mevcut yere tesis yapmayı deneseler daha güzel olurdu koltuk başından oraya gitsin buraya gitsin demek kolay sayın vali yardımcısı nevzat bey kaç kere okula çıkıp öğrencilerle sohbet etmiş görüş alışverişinde bulunmuş da çıkıpokul çatalağzına gitmesini istiyor çatalağzındayken okul kilimlidekinden daha çok sıkıntı yaşadı çok öğrenci geldi bir kaç hafta durup gitti kilimliye geldiğinde okulun gerek başvurusu gerek sporsal başarısı daha çok arttı bir karar verilecekse bunlar da göz önünde bulundurulmalı

KSL’19
KSL’19 - 4 hafta Önce

Spor liseme dokunmaa geleceğimizle oynama

A. Genç
A. Genç - 4 hafta Önce

Son yıllarda tesis edilen sanayi iştiraklerinin halk sağlığına olumsuz etki etmesi sonucu yıllardır sağlık sorunlarının arttığı bir gerçek iken gencecik sporcuları adeta cehennemin ortasına atmak neden? Lise bir cazibe merkezidir ama bu şartlar altında kimse böyle bir merkeze cazip gözle bakmaz. İmkanlar dahilinde mevcut okulun ıslahı taşınmasından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bunu geçtiğimiz 4 yıl boyunca bir veli olarak yaşadım. Oradan oraya sürüklenen yavrumun spor aşkına saygı duyup her zorluğa göğüs gerip mezun ettim. Bu lise özel ve yetenekli öğrencileri çekecek hale getirilmeli ve ulusal başarılar kazanmalı diye düşünmek yerine kapanması için adeta uğraşılıyor.

komurcu67
komurcu67 - 4 hafta Önce

spor lisesine artik kilimli sahip çıksın.yurdunu yapsın.catalagzina giderse okula öğrenci gelmez. bunu herkes anlaşın artik.