Davutoğlu ve Babacan barajı geçebilir mi?

Yeni parti kuracağı iddialarıyla gündeme gelen eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan’ın barajı geçip geçemeyeceğiyle ilgili araştırmalar kriz sinyali veriyor.

Davutoğlu ve Babacan barajı geçebilir mi?

Yeniçağ’dan Tolgahan Karaoğlu'na konuşan Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, Babacan ve Davutoğlu tarafından kurulacağı beklenen partilerin toplumda karşılığının nasıl olacağına dair açıklamalarda bulundu.
SEÇİME GİDİRİLSE..
Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı partilerle ilgili henüz herhangi bir araştırma yapmadıklarını ifade eden Murat Sarı, belirli bir oranda AK Parti’den ve CHP dahil diğer partilerden oy alabileceklerini ama bu oy oranının yeterli oranda olmayacağını söyledi. Sarı, “Şu aşamada oylarının çok düşük düzeyde kalırlar gibi görünüyor. Bu senenin sonunda ya da önümüzdeki sene bir seçim yapılsa yüzde 3’lerde, 4’lerde kalacaklarını düşünüyorum. Çok yüksek bir oy alacaklarını zannetmiyorum. Tabii bekleyip görmek lazım çünkü konjonktür çok hızlı değişiyor. Bundan sonraki süreçte neler olacağını kestirmek zor” ifadelerini kullandı.

BEKLEYİP GÖRMEK GEREK
Sarı, Davutoğlu ve Babacan’ın kamuoyunda istedikleri düzeyde gündem oluşturamadıkları için geri çekildiklerini ifade ederek, “Şu aşamada bekleyip görmek lazım diye düşünüyorum” dedi.

BERABER HAREKET EDİYORLAR
Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan birlikte hareket edecek gibi görünmediklerine dikkat çeken Murat Sarı, “Çünkü biliyorsunuz. Ali Babacan ve Abdullah Gül birlikte hareket ediyor. Abdullah Gül Dışişleri Bakanı idi, Ali Babacan bir ara Dışişleri Bakanlığı yaptı. Ahmet Davutoğlu da Dışişleri Bakanlığı yapmıştı. Bunlar en azından belirli konularda ayrı görüşleri olan siyasetçiler. Birleşirler mi bilemiyoruz tabii bu siyaset, ama ayrı ayrı parti kurarlarsa ayrı ayrı yok olur giderler” açıklamasında bulundu.
“ENGELLEMELER MAĞDURİYET ALGISI OLUŞTURABİLİR”
Murat Sarı, İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında Meral Akşener’e yapılan engellemelerin bir benzerinin Ahmet Davutoğlu’na da yapıldığını ifade ederek Davutoğlu’nun, Yavuz Oğhan’ın Youtube kanalına çıkmasının ardından Oğhan’ın RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlatarak bu gibi engellemelerin seçmende mağduriyet algısı oluşturabileceğine dikkat çekti.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat
Sedat - 9 ay Önce

Onların barajı geçmesine takılacağınıza. Diğerlerinin nerelere ineceğini inceleyin. 30 un üzerinde kalan olur mu olmaz mı ona bakın.

SIRADAKİ HABER