CHP Merkez İlçe Kongresi'nin perde arkası...

Cumhuriyet Halk Partisi, Merkez İlçe Kongresi’nden arda kalanlar değerlendirildiğinde elbette ki en önemli sonuç Merkez İlçe Başkanlığı seçimini fark atarak kazanan Ebru Uzun'un başarısıdır. Çok acımasızca eleştirilen 31 Mart’ta alınan hezimetin neredeyse tek sorumlu olarak gösterilen Ebru Uzun her şeye rağmen herkese rağmen Şenol Şanal’ın hava tahmin raporuna rağmen seçimi kazanmasını bildi.

CHP Merkez İlçe Kongresi'nin perde arkası...

Bu kongreye damgasını vuran ikinci bir olay ise Halil Fırat’ın, Harun Akın’a sataşmasını fırsata çevirmek isteyen Harun Akın’ın her tarafa saldırmasıydı. Ancak bir çok delegenin Harun Akın’dan rahatsız olduğu da gün gibi ortada. Güzel bir konuşma yapmasına rağmen 31 Mart hezimetinden sadece Ebru Uzunu sorumlu tutma kurnazlığını delege yemedi. Dolayısıyla bu hamle ne Halil Fırat’a nede Osman Zaimoğlu’na bir şey kazandırmadı ve de sildi.
Aslında her şey ortada olmasına rağmen hem Halil Fırat’ın hem de Sevgi Alay’ın 31 Mart hezimetinden Ebru Uzun’u sorumlu tutması delege nezdinde hiç bir karşılık bulmadı. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahi biz Zonguldak’ta hata yaptık demesine rağmen ne Muharrem Akdemir’de hata bulacaksınız ne İl Başkanı Hakkı Güney’e kabahat bulacaksınız ne de aday olan Şenol Şanal’a kabahat bulacaksınız çıkıp seçimi Ebru Uzun yüzünden kaybettik diyeceksiniz.
Aslında seçimin kaybedileceği o dönemde Elmas TV ve Halkın Sesi gazetesinin ortaklaşa yapmış oldukları ankete göre seçimin kazanılmasını çok zor olduğu ve moderatörlüğünü de Tahsin Erdem’in yapmış olduğu bir toplantıda tartışılmıştı. O toplantıda İyi Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen Millet Vekili Deniz Yavuzyılmaz eski il başkanı Halil Fırat Merkez ilçe başkanı Yusuf Mar Aday Şenol Şanal ve diğer partililerde vardı. Görüşülen konu da secimin kaybedilmek üzere olduğu idi.
Aslında her şey açık ve seçik ortada idi. Şenol Şanal’ın adaylığı Zonguldak’a dayatılmış ve aday tutmamıştı. Bütün mahalle gezilerinde CHP’liler şöyle diyordu. Mahalle gezilerinde ne camlara çıkanlar var nede balkonlara çıkan var. Ancak seçim sonucundan ne İl başkanı kendini sorumlu tutuyor nede merkez ilçe başkanı sorumluluk almıştı. Aslında bu tarihi hezimette herkesin payı vardı. Harun Akın’ında Hakkı Güneyinde Fikret Zamanında Yusuf Mar’ında ve Şenol Şanal’ında. Artık CHP Zonguldak ta hem merkez ilçede hem de il başkanlığında yepyeni bir sayfa açmalı ve eskileri tedavülden kaldırmalı. Ve de en önemlisi Ebru Uzun gerçekten de kendi kararlarını kendisi mi alacak yoksa yine Harun Akının gölgesinde mi kalacak. Bekleyelim görelim.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER