Ayaklandılar! Yeni başkan istiyorlar!

DÜŞÜNCELERİ VE PLANLARI Karadeniz Ereğli’de Ak Partililer bir araya gelerek yeni başkan belirlenmesi için toplantı düzenlediler. Ak Parti Kdz. Ereğli İlçe Kongresi öncesi İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır’a alternatif isim oluşturmak için harekete geçen bazı AK Partililer, kahvaltı programıyla bir araya geldi. Kahvaltı sonrası birlikte hareket etme kararı alan partililer, kendi aralarında yaptıkları istişare toplantısı […]

Ayaklandılar! Yeni başkan istiyorlar!

DÜŞÜNCELERİ VE PLANLARI
Karadeniz Ereğli’de Ak Partililer bir araya gelerek yeni başkan belirlenmesi için toplantı düzenlediler.

Ak Parti Kdz. Ereğli İlçe Kongresi öncesi İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır’a alternatif isim oluşturmak için harekete geçen bazı AK Partililer, kahvaltı programıyla bir araya geldi. Kahvaltı sonrası birlikte hareket etme kararı alan partililer, kendi aralarında yaptıkları istişare toplantısı sonrası yol haritasını da belirlediler.

Toplantıdaki açılış konuşmasını yapan esti parti yöneticilerinden Baki Tura, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Tura özellikle de değişim için başlattıkları istişare için,  duruşlarından taviz vermeden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dimdik ayakta durduklarını ve durmaya devam edeceklerini belirterek, kimlik siyaseti yapmakla ve mikro ve Ereğli milliyetçiliği yakıştırmasıyla suçlanmak istemediklerini belirtti.

Gönül isterdi ki geniş aile olduğumuzu söyleyenler bizi de kucaklamasıydı.
Teşkilatın her kademesinde görev yapmış büyüklerle dar çerçevede iştişare yapmayı düşündüklerini belirten Tura, “Bizim derdimiz kişilerle değil. Ahmet başkan olmuş, o olmuş bu olmuş. Gönül isterdi ki geniş aile olduğumuzu söyleyenler bizi de kucaklamalıydı. Onların niyetlerinin ne olduğunu bilmiyoruz ama Ereğli’de reisin mesajlarının doğru anlaşılmadığını düşünüyoruz.” dedi.

Yangından mal kaçırır gibi usulsuz yapılan kongere süreçlerin amacı nedir?
Ereğli’de bugünlerde yaşanan olaylar ve görüntüler için AK Parti için güzel şeyler söyleye bilirmiyiz.?Davaya zarar veren bu süreçte AK Parti ilke ve yönetmeliklerine uygun olmayan yöntemleri doğru bulmuyoruz. Yangından mal kaçırır gibi usulsuz yapılan kongre süreçlerin amacı nedir? Kendi istikbali için siyaset mühendisliğinde yerel ve genel seçimlerde istifa edenlerin yapmak istedikleri nedir? Son yerel seçimlerin hesabı verilmemişken, acele ve gizlilik içinde yapılan perde arkası faaliyetlerin ve lobilicilik faaliyetlerinin tek kazananı bu düşüncenin eseridir.

YİNE ATAMA OLDU, FARKLA BELEDİYE KAZANILMADI
Reisimizin, “Bize yeni ömerler lazım’ sersezinişine kulak verelim. Bu mesajı alarak istifa etme erdemini gösterenleri unutmayalım. Reis bir milltvekili adayımız olmadığı halde ilçemize gelerek ‘Sizin milletvekiliniz benim’ diyerek rekor bir oy aldı.Mevcut ilçe başkanı istifa etmiş aday olamamış ve tekrar geri döndü. Sonra da fikir almadan sormadan bir atama oldu. Ardından 10 bine yakın bir oy farkıyla AK Partili Belediyeyi kaybettik. İl Genel Meclis Üyesi sayımız düştü.

Saadet Oruç’un, yerel seçimin neden kaybedildiğinde dair raporunu parti büyüklerimizle paylaşmasını istiyoruz
Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Ereğlimizden çıkan bir değer olan Saadet Oruç hanımefendi Ereğli’ye gelerek halk ile iç içe olarak, Ereğli’nin röntgenini seçti ama seçim sonunda da çok üzüldü. Seçimi neden kaybedildiğinde dair raporunu büyüklerimizle paylaşmasını arzu ediyoruz. Gelin Ereğli’yi burada konuşalım. AK Partiyi ve Ereğli’yi 2023 hedeflerine taşıyacak Ereğli’yi Ömerlere teslim edelim. Bazı büyüklerimiz bizi dinleme nezaketi göstermediler. Niyetimiz hayır ve akibetimizde hayır olur inşallah” dedi.

SUCU’NUN DÜŞÜNCELERİ
Siyasi bir gelecek ve beklentisi olmadığını dile getiren Önceki Dönem Teşkilat Başkanı Zafer Sucu’da adaylık gibi bir düşüncesinin olmadığını belirterek, “Önümüzdeki süreç belli. Yenilenme sürecine gidiyoruz. Biz bir tarafa muhalif olarak toplanmış değiliz. böyge milletvekililerinin insanlarla bir araya gelerek istişare etmesini bekliyoruz. Bir araya gelen bu partili insanları heyecanladırmalı. 2023 hedefleri doğrultusunda hiç bir partiyi bu yapının dışına itmeye hakkı ve lüksü yok. 1 kişiye dahi ihtiyacımız var. Tüm üyelerin bilgileri mevcut. Bizim mevcut yapıya ve herhangi bir atamayla her herhangi bir muhalifliğimiz yok. Geçmişte geçirdiğimiz yerel seçimlerinde bütünleşme sağlayamadık.

ALINAN OYLAR BELLİ
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığımız oy belli. Vatandaşlarımız yerel seçimde bu oyu neden esirgedi? 5 yıl belediye başkanı ve ilçe belediye milletvekili sağlayamadı. Birlikteliği sağlayamadılar. İlçe başkanı, belediye başkanı ve milletvekilleri 5 yıl biraya gelemediler. Biri ilçe başkanı, bi belediye başkanı diğerleri de milletvekili. Gönül kırıklıklarının, partiden kopanları kazanmalı. Milletvekillerimiz ve koordinatör vekilimiz de yenilenle ve yeni bir heyecanla çalışmalı.

AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİLERİYLE YAPILMASIN
Kongereden 20 gün önce teşkilatların ve başkanın atanması konusunda bizim bildiklerimiz de var. İstifa sonrası İlçe başkanımızı tekrar atayan Mustafa Ataç bize kızdı. Koordinatör Milletvekili Hacı Turan insiyatif kullanmadığını vekilimiz Faruk Çaturoğlu’na söylemiş ama Mustafa Ataç bunu kabul etmiyor. Telefonla aldığı emirle ilçe başkanını atıyorsa bunun vebali üzerinedir. Bundan sonraki kongrel atamalarıda ahpab çavuş ilişkileri yapılmasın.” dedi.

Sucu önlerine AK Parti Genel Merkezi tarafından konulan ilçe başkanı adayı sonrasında kırılmadan küsmeden çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

AK Parti eski Belediye Meclis Üyesi Mustafa Keleş’te, bu dava uğrunda mücedele edenlerin olduğunu belirterek kongre sürecinde yaşananların hoş şeyler olmadığını söyledi.

BU OLUŞUMA  ALTERNATİF ARIYORUZ
Keleş konuşmasında, “7 senedir ilçemizde başkanlık yapan kardeşimiz hep atama ile geldi. Mustafa Ataç’ın yanına giden biri bunu soruyor bunu imzalayacaksın demişler oda imzalamış. Genel Kurula 2 gün kala bu yapılıyor.7 yıl başkanlık yapan gönülleri fetih eder ama kongre sürecinde usulsüzlükler var. Ben böyle delge seçimi görmedim. Biri oturmuş durmadan imzaları atıyor. Mahallede 200 üye varsa 10’nu gitmiştir. Cumhurbaşkanımız Ömerleri arıyor. Bir şeyler yanlış gidiyor. Yanlış gittiği için ben oluşuma evet dersem vicdanen rahatsız olurum. Bu oluşuma alternatif arıyoruz.

Köy ve mahalle temsilcileri yapılıyor bizim kendi vatandaşımız dışlanıyor. Ben bu yanlışa ortak olan herkesi Allah’a havale ediyorum. Bizim 3 tane milletvekilimiz var ama niye bizden vekil çıkmadı.

YARAYA MERHEM OLMADILAR
İlçe ve belediye başkanı ile çarpışmayı gören vekiller ses çıkartmadı ve hep koltuk kavgasında oldular.
İlçe başkanı ile çarpışmayı gören vekiller ses çıkartmadı ve hep koltuk kavgasında oldular. Bu yaraya merhem olamadılar. Sonuçta son seçimde 12 bin oy fark yedik. İstişare ile başkan adayını seçseydik bu kadar fark yer miydik? Amerika’dan sağdan soldan Ankara’dan işi kim bağlarsa başkan adayı milletvekili adayı oluyor. Bu taban kimi istiyorsa onun gelmesi lazım. En kuvvetli olduğumuz yerlere seçimi kaybettik. Özel görüşmelere katılan 3 kişiden birisi belediye başkanı danışması olmak istiyorsa vay halimize. Kardeşim delgeyi adaletli yap, gel karşıma seçimi al. Biz tabanın sesinin duyulmasını istiyoruz.” dedi.

ANKARA'YA OTOBÜSLERLE GİDİLECEK

Öte yandan toplantıda sorulara ve cevaplara geçilirken, toplantıya AK Partili bazı belediye meclis üyeleri, eski teşkilat yöneticileri ve partilililer katıldı. Çözümün ne olduğunu soranlara da partinin büyükleri ve yetkililerle görüşmelerin devam edeceğini belirtirken, gerekirse Ankara’ya otobüslerle gidileceği ifade edildi. Ereğli’de 2001’den itibaren yaşananların raporunun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ulaştırması planlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER