Seçim sonuçları Zonguldak için bir avantaj olabilir mi?

Bu yazıyı yazsam mı, yazmasam mı çok düşündüm. Çünkü ülkemizde içten düşüncelerinizi yazdığınız zaman birtakım samimiyetsiz çevrelerce çok kolaylıkla yaftalanabiliyorsunuz. Düşüncenizi beğenmeyen kesim sizi acımasızca bir tarafa koyabiliyor. Aslında bu samimiyetsizlerin sayısı oldukça az, ancak kendilerine alan yaratmak için başka yetenekleri olmadığından en çok sesi çıkanlar da onlar oluyor. Bu yüzden de belki de ülke üstüne en çok söz söyleyebilecek bilgili, donanımlı insanlar bu tartışmalardan uzak kalabilmek adına hiçbir şey söylememeyi tercih edip, birikimlerini ülke hizmetine sunmaktan kaçınıyorlar. Tabii kaybeden de ülkemiz oluyor.

Bu hava yastığı misali giriş paragrafından sonra seçim sonuçlarını Zonguldak açısından değerlendirmeye çalışayım. Zonguldak Merkez İlçe ve Kozlu, coğrafi ve şehirleşme anlamında adeta bir bütünşehir konumundadır. Kilimli’yi de bunlara katmak mümkündür. Mithatpaşa tüneli de açılabilirse batıdan doğuya Kozlu-Merkez-Kilimli tam bir bütünşehir yapısına kavuşacaktır. Bu üç ilçede belediye başkanları zaman zaman teknik ekipleriyle ortak toplantılar düzenleyip ortak akılla bütünleşik projeler geliştirirlerse kazanan Zonguldak olacaktır. Bu bakımdan bu üç ilçenin aynı partiden adaylar tarafından kazanılması ortak hizmet + ortak yatırım anlayışının hayata geçirilebilmesi bakımından bir şans olarak değerlendirilebilir.

Zonguldak açısından bir diğer şans olabilecek husus da iktidar partisinin uzun yıllar yönettiği bazı illeri kaybetmesi, buna karşın uzun yıllar kazanamadığı Zonguldak ve Kilimli’yi kazanmış olmasıdır. Bu durumda doğru bir politika izlenebilirse Zonguldak uzun yıllardır mahrum kaldığı önemli yatırımları kendisine çekmeyi başarabilir.

Bu noktada Kozlu’ya bir parantez açmak istiyorum. Zonguldak acımasız bir betonlaşmanın altında ezilmiş durumdayken, Kozlu’nun önemli bir kısmı geçmişte heyelanlı alan tanımlamasıyla yapılaşmaya kapatılmıştı. Sonrasında bu tanımlama önlemli alana çevrilince, bakir kalan bu alanlar imara açıldı ve hızlı bir yapılaşma başladı. Merkez İlçe’nin artık çok sıkışması olması nedeniyle, yeni projeler Kozlu’da gündeme gelmeye başladı ve yeni cazibe merkezi olarak nüfus buraya kaymaya başladı. Dolayısıyla Kozlu’da betonlaşmaya ve çarpık kentleşmeye başladı. Umarım yeni dönemde geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmaz ve Kozlu daha planlı bir şekilde gelişir. Aksi takdire burasının da Zonguldak Merkez’den bir farkı kalmayacaktır.

Bizi yakından tanıyanlar her sözümüzü, hareketimizi ülke, şehir ve kurum aidiyeti ile yaptığımızı bilirler. Bu bakımdan yukarıdaki analizimiz de bu çerçevede değerlendirilir umarım diyerek, daha önceki yazılarımda yaptığım gibi kent üzerine bir öneriyle yazımı bitirmek istiyorum.

Türk hava Kurumu’nun çekmiş olduğu resme bir bakın lütfen; müthiş bir manzara! Buradaki kayalıklar milyonlarca yılda oluşmuş jeolojik miras niteliğinde. Peki biz ne yapıyoruz? İşletmelerimizin önünde alan kazanmak için bu doğal güzelliği kırıp betonluyoruz. Oysa başka bir ülkede olsa bu kayalıkların üzerinde ahşaptan gezi yolları ve seyir terasları oluştururlardı. Böylece hem güzelliğe güzellik katılmış olurdu hem de buradan yürüyen insanlar “dur şurada bir çay-kahve içeyim de manzaranın tadına varayım” der, böylece işletmeler daha çok müşteri kazanmış olurdu. Bu kayalıklar daha da tahrip olmadan Çöp Alanından (ki zaten burası da park olacak sanırım) Manolya Park’a uzanacak bir ahşap geziyolu ne kadar da güzel olurdu değil mi Zonguldaklılar!

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL BADEM
HALİL BADEM - 1 yıl Önce

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Zonguldak’ın derin toprakları altındaki maden serveti ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir” sözleriyle Zonguldağa verdiği önemini anlatır.

Cumhuritemizin ilk İl olma özelliğini taşıyan bir şehir; Atasını kaybettikten sonra, Atasının hiçbir mirasına sahip çıkamayan beceriksiz siyasetçiler tarafından kaderine terk edilmiş bir köy havasına büründürülmüştür.

İnşAllah sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi; Zonguldağın bu makus kaderi değişir.

Hocam; siz suyun üstünde bile yürüseniz, çünkü yüzme bilmiyor diye eleştirecek adamlar her daim olacaktır. O yüzden siz işinize bakın. Sizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir.

Emekçi Süleyman
Emekçi Süleyman - 1 yıl Önce

Güzel tespit

ismail aydın
ismail aydın - 1 yıl Önce

doğayı insana hizmet ederek tadına varsın diye bakılmayıp birilerine rant elde etsin diye kullanıldımı yaşam alanları daralıyor çekilmez hale geliyor Zonguldakın en büyük ihtiyacı ereğli gibi gezi yolu kaldıki Zonguldak sahili seyir teraslarına daha müsait ve çok daha güzel olur.igazeteciler toplumun aynasıdır. yönetenler sadece sizleri takip etse yeter.kaleminize sağlık