BEÜ'de ilk kez karaciğer nakli yapıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ilk kez yapılan organ nakliyle, beyin kanamasından beyin ölümü gerçekleşen hastadan alanın karaciğer, emekli madenci Şaban Özdemir'e (68) nakledildi.

BEÜ'de ilk kez karaciğer nakli yapıldı

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde  bulunan Organ Nakil Merkezi'nde görevli doktorlar önemli bir başarıya imza attı. Organ nakli ekibi, beyin kanamasından beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğeri, 22 Ağustos'ta yapılan ameliyatla yıllardır nakil bekleyen emekli maden işçisi Şaban Özdemir'e nakletti. Böylece üniversite hastanesinde ilk kez bir karaciğer nakli gerçekleştirilmiş oldu. BEÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Dr. Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyelerinden Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say tarafından oluşan ekip altı buçuk saat süren operasyonla nakil gerçekleştirdi. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap, nakil olan Şaban Özdemir'i odasında ziyaret etti. Ziyaret sonrası yapılan açıklamada BEÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayarak bu konuda ruhsatı aldıklarını söyledi.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan
İhsan - 11 ay Önce

Yine bir eski çalışma. Bu çalışmayı 2-3 önce Mahmut hoca başlatmıştı. Amerikadan ünlü bir Türk cerrah getirilmişti üniversiteye. Bu çalışmalar onunla başlamıştı. Bu üniversitede artık neden hiç yeni bir şey yapılmıyor. Hep eskilerin yaptığı ile gidiyor.

Yusuf Akşam
Yusuf Akşam - 11 ay Önce

İhsan Bey çok haklısınız. Ameliyatı da Mahmut Özer geldi yaptı:)

SIRADAKİ HABER