EY MÜNTEHİB!

Her şeyin bir başı ve bir sonu vardır. Gece olmadan sabaha, sabah olmadan da geceye varılmaz. Vakti gelmeden hiçbir çiçek açmaz. Bulutlar bir araya gelmeden yağmur yağmaz. Kimileri sadece bakar. Kimileri bakarken fikreder. Kimisi hem bakar hem fikreder, hem de hemen fiiliyata geçer. Anlayacağın üçünü bir arada yapan kişi kâr etmiş olur. Kâr derken paradan bahsetmiyoruz. Paranın da değersiz kaldığı, yetemediği yerler var hayatta. Peşinden koştuğun dava gibi mesela... Ömrünü feda etmen gerekir. Ne için? Vatanın için bayrağın için ezanın için. Ya hayatını boş geçirirsin ya da bir gayret içerisinde, fedakârlık ile devam ettirirsin. Asıl anlatmak istediğim şu; fedakarlığın amacı kişilere yönelik olursa sadece bir yahut iki kişiyi mesut eder. Fakat toplumsal bir fedakârlık, halkımızı, devletimizi, bayrağımızı, büyüğümüzü, ecdadımızı bahtiyar eder, yüceltir, değerli kılar. Unutulmuş değerlerimizin ortaya çıkmasına vesiledir diğerkâmlık hâli.

      [*]

Tek kişilik fedakârlık, bazılarına zor, bazılarına çok basit gelir. Bazısı ekmeğini, cebindeki son meteliğini belki de ayağında olan tek terliğini bile verebilir. Toplumsal fedakârlık ise farklı bir boyuttadır. Bir anneyi düşünün. Çocuğunu bile feda edebilir. Onu büyütürken verdiği her emeğin maksadı vatanına milletine feda olmasıdır. O aziz olan evlat bu hedef doğrultusunda yoğrulur, ömrünü cemiyete, toprağa, bayrağına, kitabına, ezanına fedâ eder. Anlayacağınız herkesin fedakârlık anlayışı farklıdır.Vatan topraklarında gelenin yaptığı fedakârlıkla anıldığı ve değerlendirilidği bir tarihten geçtik. Bizim değerlerimizi kimler el üstünde tuttuysa dilden dile, nesilden nesile aktarıldı.hayırlarla duâlarla Yâd edildi.

      [*]     

Bilindiği üzere devletler, siyasiler, kurulan hükümetler de bir baş bir son arz eder. Onların devlet yönetimine gelmeleri biz halkın elinde. Bizler devlet yönetiminde yer alan veya alacak kişileri belirlerken gayelerine bakmak ile mükellefiz. Kim ezanı, bayrağı, vatanı için gayret edecekse şahsi çıkarlarını gözetmeden milleti için fedakârlıklar yapacak ise onun arkasında durmak bizim zaruretimizdir. Fakat fedakâr gibi gözüken, dürüst olmayıp da bu aziz millete, ezana, bayrağa, vatana başka sahneler göstererek göz boyayan aslında görünürden çok farklı sahnelere zemin hazırlayanlara önce biz sonra Allah Teala fırsat vermeyecektir. Bizler aciziz. Allah Teala her şeyi bilen, gören ve işitendir. Fekakârlırımızdaki samimiyeti veya samimiyetsizlikleri en iyi bilen sensin. Vatan için uykusuz kalan, türlü türlü düşmanlar ile çarpışanı sen bizden daha iyi görmektesin. Bizlere hayırlı bir son nasip eyle YA RABBİ!

 

YORUM EKLE