Şehir, 114. sayısıyla okur karşısında...

Şehir, 114. sayısıyla okur karşısında...

Şehir, 114. sayısıyla okur karşısında...

Devrek'te 14 yıldır yayınlanan aylık kültür ve edebiyat dergisi Şehir'in Mart 2018 tarih ve 114. sayısı yine dopdolu.

Devrekli şair Rüştü Onur, 12 Eylül 1940'ta Necati Cumalı'ya yazdığı mektubunda, "Ey benim mektuplarıyla huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir'de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak." diyordu. Ancak Rüştü Onur, çıkarmayı çok istediği "Şehir" dergisini, ömrü yetmediği için çıkaramamıştı. O'nun bu isteğini, Bölge Haber Gazetesi kendine bir vasiyet kabul ederek Şehir'i Aralık 2004 tarihinden itibaren yayınlamaya devam ediyor. Zonguldak'ın tek edebiyat dergisi olan Şehir, şiirin merkezde olduğu bir şiir dergisi anlayışıyla, bir derya olan Türk şiirine katkı sunmaya çalışıyor.

Şehir'in kapak ve dosya konusunu şair, öğretmen, çocuk kitapları yazarı Gülsüm Cengiz oluşturuyor. Yazın alanında üretmeye devam eden ve şiir, düzyazı ve tiyatro türlerinde eserler veren Gülsüm Cengiz, edebiyat yaşamının 35. yılını kutluyor. Gülsüm Cengiz'i Prof. Dr. Medine Sivri, Nalan Çelik ve Tahir Şilkan anlatıyor.

Dergi ayrıca; 58 yaşında hayata gözlerini yuman, Bölge Haber Gazetesi ve Şehir Edebiyat dergisinin Sorumlu Yazı işleri Müdürü Celal Ş. Telci'yi arka kapağına taşıyor.

Şehir dergisi bu sayısıyla birlikte Fahrettin Koyuncu'nun hazırladığı "2017'den Dizeler" başlıklı ek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER