Emeğin başkentinde tarihi emek eylemi

Yüzlerce madencinin ekmek peşinde şehit olduğu Zonguldak'ta, 51 yıl önce bugün, yani 6 Şubat 1968'te tarihi bir eylem düzenlendi. Zonguldak ve Kozlu madenlerinde 10.000 madencinin katılımıyla başlayan grev, dalga dalga büyüyüp 25.000'e ulaştı.

Emeğin başkentinde tarihi emek eylemi

60’lı yıllardan günümüze dek Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde muazzam bir yer tutan Zonguldak maden işçileri bundan tam 50 yıl önce, 6-7 Şubat günlerinde adını bir kez daha bu tarihe yazdırdı. Kozlu ve Üzülmez bölgelerinden yaklaşık 25 bin işçi Toplu İş Sözleşmesi(TİS) görüşmelerinin uzaması üzerine greve çıktı, kent merkezine yürüyüşe geçerek TİS sürecine bizzat el koydu.

1965'teki eylem tetikledi

Maden işçilerinin bu dönemdeki mücadelesi esas olarak 1965’teki büyük grevle başladı. Liyakat zamlarının adaletsiz dağıtımına karşı Zonguldak havzasında birçok madende binlerce işçi ocağa inmeyi reddetti ve maden giriş çıkışlarını barikatlarla kapattı.

İki işçi hayatını kaybetti

İki işçinin ölümüne yol açan, asker ve polisin Kozlu’daki sert müdahaleleri de sonuç vermedi. Olağanüstü hâl ilanı ve devlet yetkililerinin işçilerle görüşmesi sonucu kısmi kazanımlar elde edilmesiyle eylem sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER