Devrek’te sel tarihi eseri ortaya çıkardı

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde şiddetli yağışın neden olduğu selden geriye sürüklediği ağaç parçaları ve çamur kaldı. Ancak ilçeye bağlı Ağalar Mahallesi’nde, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi köprü ve lahit keşfedildi.

Devrek’te sel tarihi eseri ortaya çıkardı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, yaptığı incelemede lahit ve kemer köprünün Roma dönemine ait olduğunu söyledi. 
Tahrip edilmiş halde 
Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Devrek çevresinde bu döneme ait birçok esere rastlandığını belirterek, "Devrek'te sel sonrasında ortaya çıkan bu köprüyü incelediğimizde gösterdiği mimari özellikler açısından Geç Roma dönemini tarihlendiriyor. Bu dönemin mimari özelliklerini taşıyor. Devrek'te bu tür köprü ve yapılar fazlaca mevcuttur. İbrahimbeyler- Akçasu yolu üzerinde olup oldukça tahrip edilmiş ve günümüzde taşlarından modern köprü olarak kullanılan yapı da bu döneme aittir. Devrek'in birçok yerindeki köprü kalıntıları da bu döneme işaret ediyor" dedi.


Koruma altına alındı
Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, köprüyü ve oradaki yazıt taşını korumaya aldıklarını, buranın incelenmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Ereğli Müze Müdürlüğünü bilgilendirdiklerini söyledi. Ayrıca köprünün üzerine geçmiş yıllarda yol yapıldığı en son ise yapılan mescidin selde yıkıldığı öğrenildi.
Sele rağmen ayakta kaldı
Su taşkınına rağmen tarihi köprünün ayakta durması ise dikkat çekti. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER