Zonguldak'ta cafe ve lokantalar ne zaman açılıyor?

Korona virüs önlemleri kapsamında kapanmasına karar verilen otel restoran kafe ve lokantaların yeniden faaliyetlerine başlamak için gün sayıyor. Hijyen şartlarını sağlayan restoran kafe ve lokantalar 27 Mayıs’ta açılış izni verilmesi ile müşteri kabul edebileceklerdir

Zonguldak'ta cafe ve lokantalar ne zaman açılıyor?

21 Mart tarihinde yayınlanan genelge ile restoranların sadece paket servis yapmasına imkan tanınmıştı. Kafe restoran ve lokantalara müşteri kabul edilmiyordu. 100 bine yakın restoran faaliyetlerine ara vermişti. 27 Mayıs tarihi itibariyle yeniden işletmelerin kapıları müşterilere açılacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletmelerin hijyen koşullarını sağlayıp sağlamadıkları denetlenerek şartların sağlanması halinde işletmelere sertifika verilecektir.

Restoranlar açılsa da masalarda tek kullanımlık peçete, tuzluk, biberlik, kürdan gibi ürünler bulunacaktır. Masalar arasında en az bir buçuk metre mesafe konulup , sandalyeler arasında da 60 cm bulunacaktır. Masa ve sandalyeler ile yemekte kullanılan ekipmanların tamamı dezenfekte edildikten sonra yeni müşteri kabul edilecektir.

Restoranların müşteri kabul salonlarında uygulanan disiplinin çok daha fazlası mutfaklarda da yer alacak. Mutfaklara girdi- çıktı, mal kabul gibi işlemler sırasında da önlemler alınacaktır. Personeller koruyucu kıyafet giyecek ve ateşleri ölçülecek.

Söz konusu normalleşme sürecinin Ramazan ayının sonunda başlaması bekleniyor. İlk aşamanın 4 ile 26 Mayıs arasında başlamasının ardından ikinci aşamanın 27 Mayıs ile 31 Ağustos arasında olması hedefleniyor. Diğer aşamalarında 1 Eylül 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
mortal
mortal - 3 hafta Önce

tüm restoran ve diğer işletmeler peki buna hazırlılarını tam anlamıyla yaptımı?, fırınlardan ekmek bile alınmada şüphelenen bu dönemde ve vaka sayılarının ülke genelinde sıfıra yaklaşmamasıda göze alınınca halen restoranlara gidenler olurmu? biraz daha beklenemez mi?

SIRADAKİ HABER