Yılan hikayesine döndü...

Fikri Kapan kaleme aldı...

Yılan hikayesine döndü...

Ereğli'de Bülent Ecevit Üniversitesi'ne bağlı kampüs yapımı ile ilgili gelişmeler halk tarafından şaşkınlıkla takip ediliyor. Konuyla ilgili bir yazı yayınlayan Hakimiyet Gazetesi yazarlarından Fikri Kapan yazısında şu ifadelere yer veriyor;

"Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde, ‘yılan hikayesine' dönen Üniversite Kampüsü yapımı ile ilgili gelişmeler, kamuoyunda ‘şaşkınlıkla' takip ediniliyor.

2016'da gündeme getirilen ve Süleymanlar Mahallesindeki eski Devlet Hastanesi binalarının bulunduğu alanına kurulması kararlaştırılan kampus, iktidar milletvekili, yerel yönetim, iktidarın yerel uzantısı ve Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası arasında adeta ‘paylaşılamayan bir siyasi malzeme' haline dönüştürüldü.

Süreci şöyle bir hatırlayalım;

AK Parti iktidar kanadı, kamuoyundan da gelen talepler doğrultusunda hareketle, Ereğli'ye Bülent Ecevit Üniversitesine (BEÜ) bağlı bir kampus yapılmasını gündeme taşıdı.

Ardından yerel yönetim konuyu biraz daha sahiplenerek üzerine gitti…

Bu arada Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (merhum Başkanı Yaşar Tetiker) konunun ‘neredeyse' birinci muhatabı konumuna geldi!

Dahası kampüsün ‘Avam Projesini biz yaptırırız' diyerek çıtayı bir ‘tık' daha yukarıya taşıdı!

Yaptırdı da…

Promar Sahibi Buket Müftüoğlu, hazırladığı bir ‘avam projeyi' Tetiker'e sundu. Projeyi beğenen Tetiker maliyetini sorduğunda ise ‘Bedelsiz' yanıtını aldı. Ancak, Tetiker bunu kabul etmedi ve ‘kabul görmesi halinde' bir miktar ödeme yapılacağını sözünü verdi!

Böylesine atılan önemli adıma Hakimiyet Yayın Grubu olarak ‘heyecanla' sarıldık ve gündeme taşıdık.

AK Parti İlçe Başkanı Fatih çakır'ı konuşturduk, ‘olumlu, desteklerim' dedi.

Ancak, ne olduysa; dönemin BET Rektörü Mahmut Özer, AK parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve TSO'nun yer aldığı toplantıda, mevcut proje kabul görmedi, İstanbul'da, TOKİ'nin de projelerini çizen ‘büyük (!) bir firmaya verilmesi kararlaştırıldı!

Firma yüksek bedel isteyince pazarlıklar başladı; sonuçta firma sahibi ‘ben böyle pazarlık işlerine gelemem' diyerek işi kabul etmedi!

Böylelikle daha ‘avam proje' aşamasındaki kampus hayaline ‘virgül' konulmuş oldu!

[*][*][*]

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, geçen hafta içinde ‘bomba etkisi yapan' bir açıklamada bulundu!

Açıklamaya göre, çevresi askeri bölge olan eski hastane binalarının olduğu alanı yine askeriye istiyordu; hatta almıştı!

(Bir iddiaya göre de, bölgenin ‘askeri arazi olduğu' kadastro kayıtlarına da geçmişti)

Bu da, anılan araziye üniversite kampüsü yapılmayacak anlamına geliyordu!

İddia kısa zaman zarfında öyle bir etki yaptı ki, önce Ereğli TSO organ seçimlerinde grup lideri Arslan Keleş ve ekibi, gelişmeden duydukları endişeyi dile getirdiler, "kampüsümüzü istiyoruz" dediler.

[*][*][*]

AK Parti Milletvekili Çaturoğlu ‘hemen ve kısa' bir açıklama yaparak, Ocakcı'nın iddialarının ‘külliyen yalan' olduğunu ileri sürdü.

"Hem Milli Emlak, hem de BEÜ rektörü ile görüştüm, böylebir şey yok" dedi Çaturoğlu…

Bir gün sonra da gazetecilerin ulaştığı AK Parti İlçe Başkanı Çakır, Çaturoğlu ile benzer ifadeleri kullanarak Ocakcı'nın açıklamasının ‘gerçeği yansıtmadığını' sitemkar sözlerle dile getirdi.

Hatta, "eğer arazi askeriyeye geçmiş olsaydı, askeriye neden 2 kez bu yeri talep ettiği yazı göndersin ki?" diyerek de durumunu netleştirmeye çalıştı…

[*][*][*]

Peki, tüm bu gelişmeler ışığında geldiğimiz noktada ne oldu?

Arazinin askeriyeye geçip geçmediği netleşti mi?

Kim haklı, kim haksız çıktı?!

Elbette bundan sonra üzerinde tartışılması gereken konu bu.

Bence Ocakcı, açıklamasının içeriği doğru yada yanlış, aslında kente bir iyilik yaptı;

Son dönemler ağızların kilitlendiği, üzerinde konuşma dahi yapılamayan üniversite kampüsünü yeniden ve ‘ciddi şekilde' gündeme getirdi.

Yine bence; Ocakcı bu sayede şehre iyilik yapmasının yanı sıra, siyasi prim sağladıysa da, aslında iyiliği iktidar kanadına yapmış oldu.

Zira biliniyor ki, İktidarın yerel uzantıları bu konudaki gelişmelerden, daha doğrusu gelişememekten rahatsızdı!

Duran, aksayan süreçte herkes topu bir birine atmaya çalışıyor ama bir arpa boyu yol dahi alınamıyordu!

İşte Ocakcı'nın gündeme getirmesiyle oluşan kamuoyu talebi ve baskısı, iktidar kanadına da yukarıya giderek, "bakın bu konuda çok zor durumda kaldık, artık bu işi bitirelim" deme pozisyonunu doğurdu.

[*][*][*]

Hem Ereğli çok mu bir şey istiyor?

Yoooo…

Çaycuma'da olduğu gibi ilçeye bir üniversite kampüsü istiyor!

Hazır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklığolu'nun ilçeye gelişinde, "benden bir okul binası isteyin" sözü varken, bir kampus yapsalar ne olur ki?!

Bence iyi olur!"

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER