Yerli otomobilin şarj istasyonu Zonguldak'ta üretilecekti. Erzurum'lu eski Milletvekili araya girdi kente yeni fabrika kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Aralık 2019’da tanıtılan Milli Otomobil TOGG’un şarj ünitelerinin üretiminin Zonguldak’ta yapılacağı haberleri geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Tesla marka araçların şarj istasyonlarının Türkiye tedarikçisi olan ve Çaycuma OSB’de faaliyet gösteren Gersan A.Ş., tarafından üretimi yapılacak olan şarj istasyonlarının Zonguldak yerine Erzurum'da üretileceği açıklandı.

Yerli otomobilin şarj istasyonu Zonguldak'ta üretilecekti. Erzurum'lu eski Milletvekili araya girdi kente yeni fabrika kuruluyor

Yaklaşık 5 milyon dolara Erzurum’a kurulan fabrikada Eylül ayından itibaren şarj üniteleri üretilecek. BEB 3D Tasarım ve GERSAN Elektrik ortaklığında üretilecek olan şarj ünitelerinin prototipleri ise tanıtıldı. Yüzde yüz yerli olarak üretilen ünitelerin tasarımı ve yazılımı ise dikkat çekiyor. Üniteler ilk etapta istasyon tipi ve ev tipi olarak iki çeşit üretilecek.

Erzurum - Pasinler karayolu üzerine kurulan fabrikada ise ilk etapta 250 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Pandemi sürecinden dolayı Eylül ayına ertelenen üretim süreci başladıktan sonra yerli şarj üniteleri yurdun her yerinde istasyon olarak kurulacak. Şarj ünitelerinin 2023 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde olması hedefleniyor.

"Cihazlar yazılımı ve tasarımıyla yüzde yüz yerli”

GERSAN Yatırım Koordinatörü Ensar Temur konuyla ilgili yaptığı açıklamada, cihazların yüzde yüz yerli olduğunu ifade ederek “ 2016 yılında şirketimizin elektrikli otomobillerin piyasaya çıkacağını fark etmesi üzerine biz şarj ünitelerini üretmeye karar verdik. O dönemde AK Parti Eski Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ile tanıştık. O bize bu şarj ünitelerini Erzurum’da üretmemiz için bir talepte bulundu. Bizde burada bu projeyi yapmaya karar verdik. İlk etapta 15 kişiyle ardından 250 kişiyle burada çalışacağız. Yüzde yüz yerli bir şekilde üretim yapıyoruz. Biz çalışmalarımızı İstanbul’da tamamladık. Eylül sonunda burada Cumhurbaşkanımız gelirse onunla birlikte ciddi bir açılış yapacağız. Milli ve yerli bir şarj ünitesi üretiyoruz mühendislerimiz de Türklerden oluşuyor. Artık elektrikli araçlar daha ön plan olacak. Bu tür araçlarda arızada az, yakıt fiyatı da az olduğu için ilgi çekecek” dedi.
"Şarj üniteleri istasyon tipi ve ev tipi olarak iki çeşit üretilecek”
Şarj ünitelerin istasyon tipi ve ev tipi şeklinde iki çeşit üretileceğini kaydeden BEB 3D Tasarım şirketi sahibi Hakan Şahin ise "Cihazı iki çeşit ürettik. Bu cihazlar hem istasyon tipi hem ev tipi olacak. Tamamen uzaktan kontrollü cihazlar. Bu sürekli güncellenebilir yeni çıkan araçlar için özel tasarlanıyor. Yakın gelecekte bu şarj üniteleri her yerde görünecek. Bütün dünyayı takip ediyoruz. Kendimizi ona göre güncelliyoruz. Bunun için arkadaşlarımız yurt dışında bulunuyor. Türkiye’de tek üretilen yüzde yüz şarj ünitesidir. 2023’de yerli otomobil çıktığında bu istasyonların her yerde olması lazım. Yerli otomobil sadece bizim hızımızı değil tüm dünyadan bize talepleri de arttırdı. Çünkü dünyadakiler Türkler elektrikli araç üretiyorsa bunun ünitesini de üretiyorlar diyorlar. Bu proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Erzurum’da yapılmaya karar verildi” şeklinde konuştu.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 23:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
LEVENT DIRAZ
LEVENT DIRAZ - 3 hafta Önce

Yazık olmuş. İstihdam, göçü engelleyen birinci faktördür. Her şeyde olduğu gibi, bu iştede pasif kalmışız. Yazık çok yazık.. İl olmaktan çıkarında tam olsun bari????????

Ahmet
Ahmet - 3 hafta Önce

Bizimkiler kendilerine diğerleri ise yöresine çalışıyor. Allah bizde böylelerini nasip etsin.

zonguldak sevdalısı
zonguldak sevdalısı - 3 hafta Önce

bizim zonguldaklılarda kızmesleklisesi yıkılsınmı yıkılmasınmı veya o raya olmaz şuraya olsun onlarla uğraşsınlar işte birimiz yapılsın birimiz yıkılsın niye yapıyon niye yıkıyon bu işlerle uğraşırsa bu ile ne bi çivi çakılır nede bi yatırımçı gelir ondan sonrada zonguldak göç veriyor hangi görüşden olursan ol önemli değil ilimize bi yatırım gelecekse eğer bu yatırım halkımız adına oluyorsa istiham sağıyorsa ilimizre siyasi görüşümüz ne olursa olsun buna destek vermeliyiz fakat bizim ilimizde bu yok zonguldak lobimiz yok fakat atalarımızın değimiyle lafa gelince kimse mangalda kül bırakmıyor inşAllah bu yorumum kaydeyeye alınır da gerci ilimizde benimgibi düşünen birçok insanımız vardır

SIRADAKİ HABER