Veliler dikkat!

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesi okul alışverişi yapacak velileri, üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve ‘CE’ işareti bulunmayan ürünleri satın almamaları yönünde uyardı.

Veliler dikkat!
İsmail Maden yaptığı açıkalamada; Ticaret Bakanlığı olarak tüketici ürünlerinin;  insan sağlığı, can ve mal güvenliği ile tüketicinin korunması, özellikle hassas tüketiciler olarak adlandırılan bebekler, çocuklar ve öğrenciler tarafından kullanılan ürünlerin taşıması muhtemel riskleri hakkında tüketicilerimizi uyarma görevimizi yerine getiriyoruz, dedi. Maden Yaptığı açıklamada
“Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde kırtasiye ürünleri ve okul kıyafetleri alışverişleri Ağustos ve Eylül aylarında yoğun olarak yapılmaktadır.
Bakanlığımızca güvensiz bulunan ürünlerin firmalar tarafından duyurularının yaptırılmasına ek olarak Güvensiz Ürün Bilgi Sisteminde (GUBİS) de ilan edilerek tüketicilerin hızla bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Söz konusu sisteme, tüketicilerimiz www.guvensizurun.gov.tr ve www.gubis.gov.tr  adresli internet sitelerinden ulaşabilmektedir.
Bakanlığımızca ürün güvenliği denetimleri yapılmakla birlikte Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetinin etkinliğinin artırılabilmesi, ebeveynlere de büyük sorumluluk düşmektedir. Anne ve babaların çocukların sağlıklı yetişmesi için ürün alırken bilinçli olmaları ve aldıkları ürünlerin güvenli olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir.

VELİLER NELRE DİKKAT ETMELi?

Kırtasiye ve okul malzemesi alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıralayabiliriz:
- Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir.
- Özellikle okul çantalarında merdiven altı diye tabir edilen markası - modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir.
- Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde- CE işareti ve “EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
- Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.
- Oyuncak şeklindeki kırtasiye ürünlerinde “CE” işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
- Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi gerekmektedir.
- Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde de etiketlerin ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir olması gerekmektedir.
Ticaret Bakanlığı olarak ürün güvenliği hususunda gerekli denetimleri gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda piyasada güvensiz kırtasiye ürünü büyük ölücüde azaltılmıştır.
Yol kenarlarında, alelade kurulmuş, gezici, mahalle aralarında eğreti tezgâhlarda satılan albenisi yüksek, çocukların ilgisini cezbedecek kırtasiye malzemelerinden özellikle uzak durulmalıdır. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayan sadece kendi kazancını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyelim.
İthal ürünlerin menşeine yani nerede üretiminin yapıldığına ve markasına mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi uluslararası standart işaretler aranmalı ve güvenilir yerlerden alınmalıdır. Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerin Ticaret Bakanlığı ALO 175 Tüketici Danışma Hattı'na 7 gün 24 saat boyunca başvurabilecektir. Yanı sıra, tüketicilerimizin güvenliğinden şüphe duyduğu ürünleri, www.tuketici.gov.tr web adresleri üzerinden veya twitter.com/etuketici ile facebook.com/etuketici sosyal medya hesapları aracılığıyla da Bakanlığımıza bildirebileceklerdir.
Bununla birlikte tüketicilerimizin mutlaka ithalatçısı ya da üreticisi belli, etiketli, markası belli olan ürünleri satın almaya dikkat etmeleri, ucuz diyerek çocuklarımızın sağlığına zarar verecek kalitesiz kırtasiye ürünü almamaya özen göstermeleri gerektiğini belirterek başlayacak yeni eğitim öğretim döneminin öğrencilerimize velilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER