Vali Erdoğan Bektaş’a ‘gemi söküm’ eleştirisi!

Vali Erdoğan Bektaş’a ‘gemi söküm’ eleştirisi!
Zonguldak Kent Konseyi Başkanı M. Yesari Sezgin, Vali Erdoğan Bektaş’ın daha önceki yıllarda da gündeme gelen gemi söküm tesisleriyle ilgili sözlerini yorumladı. Gemi söküm alanı için Kilimli’nin işaret edilmesinin yanlış olduğuna dikkat Çeken Sezgin şunları söyledi.

“Gemi söküm tesislerinin en ölümcül sanayi sektörlerinden biri olduğu hepimizin malumudur. Gelişmiş ülkeler bu sektörü kaldırma yoluna gidiyor, yeni tesis kurulmasına müsaade etmiyor ve mevcut tesisleri de çalıştırmıyor. Türkiye’de Aliağa dışında başka bir tesis yoktur. Denizcilik Müsteşarlığı internet sitesinden de görülebileceği gibi Kilimli Alacaağzı dışında ülkemizde gemi söküm tesisi olarak yeni başka bir proje yer almamaktadır. Bu tesisler yerel çevreyi asbest, madeni yağlar ve ağır metaller ile kirletmenin yanında Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki en zehirli maddeler arasında gösterilen poliaromatik hidrokarbonlar, poliklorlu bifeniller ve orgonotin bileşikleri yoluyla çevre ve insan sağlığına zarar vermektedir. Sadece yapıldıkları alana değil, rüzgar ve deniz yoluyla asbest liftleri ile yaklaşık 25 kilometrelik yarıçapta bir alanı etki altında bırakarak etkileri yıllar sonra çevre ve sağlık üzerinde görülecek şekilde zarar verebilmektedir. Bu konuda bu tesisin ilk gündeme geldiği yıllarda da yetkililerimize çağrı yaparak kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Bölgemizde yer almasına müsaade etmememiz gerektiği düşüncesi ile gemi söküm tesisleri yatırımlarının hayata geçmemesi için tüm Zonguldak kamuoyunun duyarlı olması ve bu konunun tekrar her yönüyle incelenerek gözden geçirilmesi gerektiği yönündeki görüşlerimizi tekrar paylaşmak istiyorum.”

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 10:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arda sexgin
Arda sexgin - 4 ay Önce

Duyarlılığın için çok teşekkür ederim .bizim zonguldak milleti aynı çatalağzındaki termik santrali gibi ilk önce verir parasını harcadıktan sonra küfür eder sonra hastalandımı biz ne yaptık der .kilimli zonguldak çatalağzı birileri zengin olacak diye bu pisliği çekmek vede sağlığından olmak zorunda değil .millet vekileri nefen susuyor anlamış değilim

Aysel yılmaz
Aysel yılmaz - 3 ay Önce

Avrupa ile yapılan "gemi söküm tesisleri"nin kurulması ile ilgili anlaşma iptal edilmelidir.
Yoksa her 5-10 senede bu konu tekrar gündeme gelerek halkın nabzı yoklanacaktır.
Eğer şimdiki gibi direnç yüksekse "yanlış anlaşıldı,böyle birşey yok"denilecek.
Eğer direnme zayıf veye yoksa bu alana tesisleri kuracaklar.
Bakanlar kurulunun bu kararı durdukça türkiye tehdit altındadır.
Bu kararın derhal iptal edilmesi gerekir.

SIRADAKİ HABER