TTK’ya işçi alımı için başvurular başlıyor...

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alım sürecinin bu ay içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

TTK’ya işçi alımı için başvurular başlıyor...

Hakan Yeşil yaptığı açıklamada, “Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürümüz bu konuda açıklama yaptı. Bu ay içerisinde başvurular başlayacak. Şartlar aynı olacak ve İŞKUR üzerinden başvurular yapılacaktır. Bin işçi alım sürecinin aynısı 500 işçi alımında da aynı olacaktır. Yeni gelişme olursa bunu açıklamasını yaparız. Bu ay içerisinde kesin başvurular başlıyor. İnternet üzerinden de işçi adayları iş kura başvurularını yapabilecekler. Kurallar aynı şekilde şeffaf olarak tekrar çekilecektir. Gönül isterdi ki her köyden ayrı ayrı kurallar çekilsin isterdik ama yönetmelik buna izin vermiyor. Bin 500 işçi sayısı yeterli mi tabi ki değil ama önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir çalışma gerçekleştireceğiz’’

‘’BÖLGE BÖLGE KURA ÇEKİMLERİNDE ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK’’

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na kura çekimini esnasında bir işinin ilgili elinden çekilmesi, bölgesel kura niye çekilmedi yönündeki şikayetleri değerlendiren Yeşil, “Bizler yeni göreve geldik. Bizden önceki arkadaşlarımız da bu konuda bir çalışma gerçekleştirdi. Ama yönetmeliği geçemediler. Tabii ki biz de isteriz bölge, bölge kura çekilsin. Ve arkadaşlarımız hakkaniyetli bir şekilde bölgelerinde işbaşı yapsınlar. Ama yönetmeliği aşamadık. İnşallah bundan sonraki alımlarda bölgesel kura çekimi için yetkililerden destek isteyeceğiz. Yetkilileri bu sıkıntıyı anlattık. İnşallah bundan sonraki gerçekleşecek işçi çalımlarında bizler Bu konunun ısrarla üzerinde duracağız. İş arkadaşlarımızın köy, köy çekilmesi konusunda, bölge bölge çekilmesi konusunda bir çalışmamız olacaktır.”

“1500 İŞÇİ YETERLİ DEĞİL”
 
Yeşil, “Cumhurbaşkanımızın işçi alımı sözünü verdiği günden itibaren Kurumdan ayrılan emekli işçi sayısı 900’ü buldu. Zaten iş arkadaşlarımız zor şartlarda çalışıyor. İş işyerlerindeki personel eksikliğinden dolayı işler durma noktasına geldi. Tabi bu konudaki raporlarımızı hazırladık ve yetkilere bilgi vereceğiz. Ve bundan sonra iki işçi alımının olması yönündeki baskılarımızı sürdüreceğiz’’ dedi.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 13:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zonguldak
Zonguldak - 7 ay Önce

Sayin yetkililer.Saglik muayeneleri biten 1000 kisi ne zaman başlayacak acaba ttk yada sendika hic bir aciklamada bulunmadi.dört gözle haber bekliyoruz....

Murat
Murat - 7 ay Önce

Madene bartin karabuk hatta ereglide den isci alinirken eregli demircrlik karabuk.demir.celikve bartin daki her handi bir kamu sektorune.zng genelinden kurali cekilis.hic.yapilmismi 30 yas uzeri ekmek.yemesinmi.yas sinirira nedemek ama hukumluleri.alirsiniz secim.kazanirsiniz

Mesut özdemir
Mesut özdemir - 7 ay Önce

Ne yonetmeligi ya vatani halkini zira sokmak mi var yonetmelikde eskisi gibi bolgelere gore alim herzaman iyidir

Madenci
Madenci - 7 ay Önce

Yaş şartını biraz yukseltin

Madenci
Madenci - 7 ay Önce

Siz kim nerede yapacagini bilmeyen. Insanlari aliyoruz ttk ya olum boyle artiyor bu zonguldak da ozel sokterlerde cani disi takmis arkadaslarimiz var yasi cikar 35 yasina ttk nasil uretim artiyorr ..

Zonguldaklı
Zonguldaklı - 7 ay Önce

Mılletıne dalgamı gecıyonuz her seferınde ne yazılması tekrar ıkahmetmi alıcaz aynı yazılımla nıye kura celılmıyo

Madenci
Madenci - 7 ay Önce

Bu sefer olsun yaş şartını yukseltin

Ziya
Ziya - 7 ay Önce

Başvuru yapanlar Evrak kontrolü ve kilo /boy oranları yapılmadan doğrudan kuraya tabi olundu

2) işsizlere öncelik tanınmadı ( en azından 100-200 kişilik kontenjan sadece işsiz olarak bekleyen kişilere ayrılabilirdi)
Çünkü başvuran kişilerin yarısından fazlası bir işe sahip ve kurada asil olarak çıktığında ise vazgeçiyor,diğer kişilerin hakkını yemektedir.

3) Öğrenim durumuna göre ayrı ayrı kontenjan yapılmadı( ben lisans mezunuyum ve bana maden işçiliği de çıkmıyorsa yazıklar olsun)

4) Kura sisteminde aynı kişilerin 1-2 kere kurada isimleri aynı zamanda hem asil hemde yedek listede çıktı,bu diğer kişilerin önüne geçti ve haksızlık yapıldı

5) Yaş kriteri çok düşük yapıldı ( En az 20 olmalıydı

6) En büyük sorun ise ikametgah kriteridir.Öncelikle bu illerde yaşayan( Karabük,bartın,zonguldak) kişiler öncelik tanınmalıydı maalesef tanınmadı.Örneğin kişi 20 yıldan beri Zonguldakta yaşamasına rağmen başvuru tarihleri içinde ikametgahını değiştirmediği için başvuru yapamadı.Başka illerden bu üç ile sonradan gelenler maalesef başvuru yaptı.

7) Sağlık raporu ise kuradan önce olmalıydı

Bu saydığım kriterlere göre kura sistemi olsaydı hem başvuran kişi sayısı az olacaktı ve başvuran kişilerin kazanma oranları daha yüksek olacaktı.


SIRADAKİ HABER