Tepki gösterdi...

CHP eski İl Başkanı Avukat Osman Yayla, CHP Kadın Kolları’nda yer alan ve partiden ihraç edilen 60 kadın üyenin partiden istifasıyla ilgili olarak gelişmeleri esefle izliyorum dedi...

Tepki gösterdi...

CHP eski İl Başkanı Avukat Osman Yayla, CHP Kadın Kolları'nda yer alan ve partiden ihraç edilen 60 kadın üyenin partiden istifasıyla ile ilgili basın açıklaması düzenledi. İnciltici, kırıcı ve onur kırıcı bir şekilde de disiplin kuruluna sevk edildiklerine dikkat çeken Osman Yayla, bir açıklama yaparak şunları söyledi;

"Zonguldak kamu oyununda bildiği gibi, Cumhuriyet Halk Partisinden 60 civarında duayen değer addettiğimiz bayan arkadaşlarımız, uğradıkları haksızlıklar nedeni ile toplu olarak istifa ettiler.

GELİŞMELERİ ESEFLE, HAYRETLE İZLİYORUM

İstifa Sebeplerine Baktığımızda ;
Yine bilindiği gibi CHP'si 2017 yılı sonunda olağan bir kongre dönemi yaşadı. Geride yine gruplaşmalar, çekişmeler, küskünlükler, kırgınlıklar kaldı. Birlik beraberlik, sevgi, güven, vefa gibi öz kavramlar hak getire…. Bunlar zaten görmek mümkün değil…..
Bu süreçte hali ile, Zonguldak Merkez İlçe kongresi de yapıldı. Çekişmeli,  bir o kadarda bölünmüşlükler, küskünlükler içinde bir kongre oldu. Neticeten de seçimi  Sn. Fikret Zaman'ın listesi kazandı.
Daha bu seçim netleşmeden, kesinleşmeden, art niyetli kişi veya bir grup Merkez İlçe Seçiminden bir gün sonra, yani Pazartesi günü İl binasında bir araya gelmişler. İlçe Kadın Kolları başkan ve yönetiminin kağıt üzerinde seçimini yapmışlar, İl Delegasyonunu da belirlemişler, yani oldu bitti ile sözde bir seçim yapılmış. Hiç kimsenin  haberi yok, mevcut ilçe başkan ve yönetimi bile devre dışı. Duyuru yok. Adeta yangından mal kaçırır gibi sözde bir seçim…
Tabi ki bu usulsüzlükler, sahtecilikler sonradan duyuldu.
Bu partiye ömrü boyunca hizmet etmiş, her kademede çalışmış, onlarca bayan arkadaşımız bu usulsüzlüğe itiraz ettiler. İlçe başkanlığı, İl başkanlığı, hatta Genel Merkez nezdinde çalmadık kapı bırakmadılar. Seçme ve seçilme haklarının, hak, hukuk ve adalet arayışının peşine düştüler. Günlerce çırpındılar. Sorunla kimse ilgilenmedi bile… Sadece "oldu bitti maşallah" cevabı haricen geldi. Muhatap bile bulunamadı.
Bu denli aymazlık, ilgisizlik karşısında arkadaşlarımız bu kez konuyu haklı olarak halkla paylaştılar. Yakınmalarını halka ilettiler.
İşte tamda bu aşamada O zamana kadar ortalarda olmayan İl başkan ve yönetimi haksızlığı, usulsüzlüğü dile getiren bu arkadaşlarımızı, SORGUSUZ, SUALSİZ "İhraç" isteği ile disipline verdiler.
Disiplinde kapıda bekliyor olmalı ki, ihbarı alır almaz onca bayan duayen arkadaşlarımıza "ifade verin" emri çıkardı. Her şey apar topar, alel acele, art niyetle nasılda hızla ele alındı. Hayret …..!  
Tabi ki davasında tümü ile haklı bayan arkadaşlarımız ilin yaptığı bu
Haksızlık, hukuksuzluk, yanlı, yanlış , tutum ve davranış ve çok büyük vefasızlık karşısında istifa ettiler.
DİSİPLİN de harıl harıl çalışıyor. Netice ne olacak, Onu da göreceğiz. En azından Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis verilip, birde tutuklama olmasa bari… bekleyip göreceğiz.

BAYANLARIMIZ HAKLIDIR
Bir kerre bayan arkadaşlarımız kesinlikle haklıdır. Usulsüzlüğün giderilmesini, haksızlığın ortadan kaldırılmasını istemişler. Bu arada " Fatma Köse'yi İl kadın kolları başkanını tanımıyoruz." demişler. Tanımak zorunda da değiller. Usulsüz, seçimlerle delege  elde edip,  yalan, yanlış seçimleri meşru göstermek kimseye haklı koltuk sağlamaz. Bu hanımefendiler oldu bitti ile bir yeri işgal etmemelidirler. Yoksa tabi ki tanınmazlar. Daha garibi, mevcut il kadın kolları başkanını birileri oraya getirip oturtmuş, O'nun yaşının iki katı bu bayanların partiye hizmeti var. O siyaseti bilemez. Ancak usulsüzlükleri hemen kendisine yatırabilmişler. Çok yazık…

Gelelim İl Başkanı ve Yönetimin, Disiplinin Tutumuna :
İl Başkanı ve yönetiminin bu olay karşısındaki kasti tutumu insanı hayrete düşürüyor. Belli ki bunların derdi parti değil. Kişisel ikbal, küçük olsun benim olsun, benden olsun….. hak, hukuk, adalet hak getire…
Halbu ki bu arkadaşların her biri en az İl başkanı, on tane il kadın kolları başkanı değerindedirler. BUNLARI BİZ BİLİRİZ. ZONGULDAK HERKESİ TANIR. ama nerde….. bunları değerlendirecek anlayış maalesef bitmiş… Bu denli gaflet, siyasi cahillik görülmüş şey değil. Yahu bunlar iktidar olabilmek için oy oranını 24 +1 zannediyorlar. Burun doğrultusuna hesapsız gidiyorlar. Ne demek seçim arefesinde altmış civarında bayan arkadaşımızın toplu istifası…. Ne demek ekden ükden sebeplerle disipline sevk…. Bu kadar mı pusulalarını şaşırmışlar. Bir bayana bile büyük ihtiyaç duyulan seçim arefesinde bu denli gaflet, kırıp dökmek siyaseten affedilir bir şey olamaz.  
İl Ne Yapmalı İdi  :
Böyle bir sorun önüne gelen İl, olayı incelemeli idi. Usulsüzlüğü, iddia edilen seçimlere dair dosyaları getirttirmeli, olayı sorup soruşturmalı, kendisi delilleri parti menfaatine olacak şekilde toplamalı idi. Bunu yapsa idi zaten usulsüzlüğü anında görecekti. Tarafları çağıracaktı. Bi şekilde sorunu çözecekti. İdarecilik budur. Ama nerde…. ! belli ki güdümlü, yanlı ve kasti hareketle alel acele  disipline sevk yapılmış.

KÜLLİYEN YANLIŞ…!


Peki İl Disiplini Ne Yapmalı İdi :  
İlin yaptığı yanlışlığı disiplin giderebilirdi. Önüne dosya gelince acele etmemeli idi. İl ile görüşmeli, taraflar ile görüşmeli idi. Bi şekilde olay çözülürdü. Ama bunlar ne yaptı. İl disiplin kurulu zaten evraklar gelsin diye adeta kapıda bekliyormuş. Hemen hak arayan bayan arkadaşlarımıza " gelin savunma verin" yazıları çıkarılmış. Birde zarfın dışına İl Disiplin Kurulu Vs… de yazılmış ki olayı gören, duyan korkudan titremeye başlamış… Zarfı gören postacılar bile irkilmişler. "Bu nedir acaba, disiplin vs… diye " kısaca herkes ola ki sanki tutuklanacağından, neticeten de ağır hapis cezası alacaklarından  endişelenmişler….. Ne kadar yazık….
Bu durum Zonguldak'ta adeta infial uyandırmıştır ve 60'a yakın bayan arkadaşımız toplu istifa etmişlerdir. Bir kısmıda istifa aşamasındadır. Zira bu siyasi  beceriksiz tutum ve davranışlar, vefasızlık, kıyım istekleri  elbette bayan arkadaşlarımızın Onurlarını zedelemiştir. O arkadaşlarımız son derece kıymetli, şahsiyetli, her biri ayrı bir değer olan arkadaşlarımızdır. İstifalarıda bu duyarsızlık, bu ihanet karşısında çok doğaldır.  
Disiplin kurulu halen harıl harıl çalışmaktadır. Bekleyip neticeyide göreceğiz.
 
Gelelim Osman Yayla Olarak Benim Konumuma :
Ben yıllarımı bu siyasete verdim. Yıllarca yönetimlerde çalıştım. Zonguldak Belediye Meclis üyeliği yaptım, İl Başkanlığı görevlerinde bulundum. Milletvekilliği Adaylığı'na talip oldum. Çektiklerimiz yazmakla bitmez.  Ancak yaşadığımız süreçte  vefasızlık, sevgisizlik, güvensizlik, gruplaşmalar, ihanetler, dedikodular, nerde ise tavan yapmış durumdadır. Bu bayan arkadaşlarımıza yapılanlarıda görünce adeta ürktüm. Bende artık yeter diyorum… Başta milletvekili, il  olmak üzere partiyi bu hale getirenler derhal kendine çeki düzen vermelidirler. Yoksa seçim kapıya dayanmıştır. Yarınlarda ne olacağını hep beraber görürüz.
ben kıyıma uğratılmaya çalışılan, hak, hukuk, adalet arayan bu bayan arkadaşların sonuna kadar yanındayım. bu durum bi şekilde genel merkezde dahil, ilgilenilip düzeltilmez ise, kendi konumumu çevremle birlikte ivedilikle gözden geçireceğim. gereğinide yapacağım. burdan duyarlı gerçek partili arkadaşlara sesleniyorum. gelişmleri yakından takip etsinler. diğer siyasi partiler 2019 seçimi çalışmalarını yoğun bi şekilde yaparken, bizim efendiler odaya kapanmışlar kimin kellesini koparırız peşindeler. yazık….
Şimdilik bu kadarını paylaşıyorum. Gelişmelere göre Zonguldak halkımızla daha pek çok konuları konuşacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER