Spor Lisesi nereye gidiyor?

Spor Lisesi nereye gidiyor?

Eski T.B.M.M Başkanı ve Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın büyük uğraşıları sonrasında Kilimli’de kazandırılan Zonguldak’ın ve bölgenin tek Spor Lisesi ‘yurt yok’ denilerek yeniden enerji santrallerinin bacalarının dibine taşınmak isteniyor.
Kuruluş aşamasında Çatalağzı bölgesinde Eren Enerji santralinin yanı başındaki Eren Enerji Meslek Lisesi’nde faaliyete başlayan Kilimli yatılı Spor Lisesi, 90 öğrenci ile eğitim öğretime başlamış ancak okulun yerleşkesi, ulaşımda yaşanan zorluklar ve hava kirliliği gibi nedenlerden ötürü Zonguldak dışından gelen öğrenciler aileleri tarafından okuldan alınarak başka okullara geçiş yaptırması sonrasında öğrenci sayısı 35’e kadar düşmüştü. Şikayetler ve talep azalması nedeniyle lise, Kilimli ilçe merkezine taşınarak öğrenci sayısı 90’lara ulaşmıştı.
Şu an itibari ile okulun bünyesinde iki adet basket sahasının bulunurken barınma sorunu ise yeni yurt inşaatı ekonomik krize takıldığı için Eren Enerji Meslek Lisesi yurdundan taşımalı eğitim kapsamında çözülüyor. Spor Lisesi’nin halı saha inşaatı ve spor salonu bakımı için toplamda 300 bin lira gibi destek aranırken yetkililer, sorunu yerinde çözmek yerine daha fazla masrafa ve kayba neden olacak şekilde değişiklik tasarlıyor. Diğer yandan 4 ayrı okulda 450 civarında ilköğretim öğrencisinin bulunduğu Çatalağzı’nda öğrencilerin dağınık yapısının sona ermesi için Çatalağzı Çok Programlı Lise’nin ilköğretime dönüştürülmesinin önünde hiçbir engel yok. Hızla göç veren Çatalağzı’nda ilköğretimin tek merkezde toplanması ile hem eğitim kadrosu rahatlayacak hem de öğrencilerin daha verimli şartlarda eğitim görmesinin önü açılacak.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 20:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Muhtar
Ömer Muhtar - 4 ay Önce

Zongundak'ın Tek okulunun daha merkezi yerde olması gerekirken hangi mantığa göre Kilimli ilçesinden 5 km uzaklıkta olan, hava kirliliği hat safhada olan, okula ulaşım sıkıntısı olan Çatalağzı beldesine tekrar göndermek proje kapsamındaki okulun sonu demek olduğunu bilmezler mi. Yazık . Sizin çocuğunuz olsa ve spor alanına ilgisi olsa Çatalağzına gönderirmisiniz. Elbetteki göndermessiniz. Sayın Valimizi sağduyuya davet ediyorum.

Bilge insan
Bilge insan - 4 ay Önce

Aaaa zonguldakta spor lisesi mi varmış .....
Yazık demek ki eğitim aşkıyla kurulmuş ve tozlu raflara kaldırılmış ......
Yetkililer de demek kabul etmiş burası spor lisesi olmaz diye ......demek yeni projeleri olanlar var .....
VALI BEYIN dediği gibi yap yık olmaz kur kapat olmaz .... tasi getir götür olmaz ..... önce okulu 4 4 lük eğitime hazırla sonra olmadi de burası uygun değil de ..... ama bizim ülkemizde bu yok ali gelir horon oynar efe gelir zeybek oynar davulcu bahşişleri toplar ......
Kim kime dum duma .....gel buna çözüm bula

Doğukan
Doğukan - 4 ay Önce

Spor lisesi olan bir okulu santrallerin dibine göndermek ne kadar mantık işi ? Temiz havası olmayan ulaşımı zor olan bir yere sırf yurt var diye okulu taşımak saçmalıktan başka bir şey değil mevcut yere spor salonu yurt ve gerekli tesisler yapıldığı takdirde türkiyenin en iyi spor liselerinden biri olabilir çatalağzına gidersede sadece spor lisesi olarak kalır

KSL’19 mezunu
KSL’19 mezunu - 4 ay Önce

2019 mezunu olarak gerek öğretmen gerek çevre bize everilen şartlarla mükkemmel bir eğitim tamamladık. Spor lisesine dokunmayın gelecekleriyle oynamayın insanların spor lisesinin emektar hocalarına selamlar

Kemal
Kemal - 4 ay Önce

Kapuz ilkokulu bomboş alın kapıda konu kapansın

Emrah aydın
Emrah aydın - 4 ay Önce

Zonguldak’ın ortaöğretim seviyesinde memlekete manevi anlamda tek getirisi olan lise zehir direklerinin yanına taşınmak istenmesinin manasını anlatabilen varmı?

A. Genç
A. Genç - 4 ay Önce

Çocuğunu KSL'den mezun etmiş bir veli olarak bunu kınıyorum. 4 yıl boyunca çocuğumun spor aşkına sessiz kalmayıp bir çok şeye göğüs gerdim. Bir eğitim kurumu kök salar büyür gelişir ama siz bu liseyi oradan oraya her taşıdığınızda köklerine, geçmişine zarar veriyorsunuz. Sürdürülebilir ve devamlılığı engelliyorsunuz. Maddi olanakları manevi değerlerin üzerine koyuyorsunuz. Spor salonu olmadan gerekli fiziki şartlar sağlanmadan geçen yıllar sizin ayıbınızken şimdi de kalkıp daha da kötü bir kararla yer değiştireceğiz diyorsunuz. Bu iş akla mantığa sığmayacak boyutlara gelmiştir.

Serdar y
Serdar y - 4 ay Önce

Kilimlide ki sanaat okulu zamanında bir sürü öğrencisi vardı ama orayı spor okuluna çevirince anca 30 öğrencisi vardı öyle buraya kayıt yaptırıp donduran veya başka okula gitti diye bir şey yok oranın yeniden sanaat okulu olmasını istiyoruz


SIRADAKİ HABER