"Şehr-i emine yakışmadı!" Gazetecilerden Ömer Selim Alan'a sert tepki

Geçtiğimiz haftasonu Elmas TV’de Seyfi Boyraz ve Gamze Taşdemir’in canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan kendi, milletvekili ya da teşkilatından her hangi birisini haber yapan gazetecilere sert tepki göstermiş ve ‘Sarı Basın Kartlarınızı yırtın’ çağrısında bulunmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Selim Alan’ın talimatı ile basın kuruluşlarının ofis ve bürolarında denetimler yapılmaya başlandı.

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan’ın bu açıklamalarına gazeteciler tepki gösterdi. Karaelmas Gazeteciler Derneği konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde;

Basına ve Kamuoyuna

Son dönemde bazı siyasetçi ve belediye başkanlarının gazetecilere yönelik maksadını aşarak hedef gösteren beyanatları ve bugün Zonguldak Belediyesi tarafından yerel medyaya yönelik başlatılan gözdağı operasyonu bu açıklamayı zorunlu hale getirmiştir.
Özellikle son bir kaç aydır kendi içlerindeki siyasi çekişmeye yerel medyayı da çekmek isteyen bazı çevreler kendilerini eleştiren medya organlarına açık açık cephe almaktadır. 
Yapılan haberleri belgeleriyle yalanlamak ve yargı yoluna gitmek yerine toplumu gererek bütün gazetecileri aynı kefeye koyan bu üslup, “şehr-i emin” olması gereken bir Belediye Başkanına hiç mi hiç yakışmamaktadır.
Tüm Türkiye’nin “... Ve Zonguldak” başlığı altında gözünü üzerimize diktiği bir dönemde, her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmemiz gerekirken kullanılan bu ayrıştırıcı dilin kimseye faydası olmayacağı aşikardır. 
Son olarak bugün Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Selim Alan’ın talimatıyla yerel medyada faaliyet gösteren TV, gazete ve haber ajanslarına zabıta göndererek “işyeri açma ruhsatı” denetimi yapmak, denetimden öte medyaya yönelik gözdağı operasyonudur.
Şüphesiz ki, gazetecilerin diğer meslek örgütlerinden ve esnaflardan hiç bir ayrıcalığı yoktur olmamalıdır da! Yasalar çerçevesinde gereğinin yapılması hiç bir meslektaşımızı rahatsız etmez. Evrak üzerinde eksiği bulunan meslektaşlarımız da en kısa sürede gereğini yapacaktır. 
Ancak, özellikle son bir kaç gündür Sayın Selim Alan, Sayın Hamdi Uçar ve Sayın Ali Bektaş’ın gazetecileri hedef tahtasına koyarak yaptığı açıklamaların ardından yapılan bu denetim en hafif tabirle medyayı baskı altına alma girişimidir. 
Bizler Sayın Selim Alan’dan hiç bir imtiyaz ve ayrıcalık beklemediğimizin altını özellikle çiziyoruz...

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 15:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar maden
Yaşar maden - 3 hafta Önce

Ne oldu ya daha seneyi devriye olmadı

SIRADAKİ HABER